همایش نیمه پنهان ماه در بندرعباس که با محوریت یادواره شهید احمدی روشن به میزبانی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پنج شنبه شب اول خرداد  با حضوردانشجویان دانشگاههای مختلف برگزار شد.

به گزارش هرمز پرس، در این همایش آقای علیرضا حیدری کارشناس ارشد مهندسی هسته ای و عضو تیم حمایت از دستاوردهای هسته ای کشور و پژوهشگر برتر سال ۹۰در دو بخش در مورد فناوری هسته ای سخن گفتند.

وی در بخش اول کاربردهای مختلف فناوری در حوزه های مختلف پژشکی هسته ای ، کشاورزی، صنایع، دامپروری، برق و… به طور مفصل و با بیان مصادیق برای دانشجویان دانشگاههای مختلف تشریح کردند که با استقبال دانشجویان مواجه شد.

وی سپس در بخش دوم سخنان خود به نقد و بررسی متن توافقنامه ژنو پرداختند وی در این بخش از سخنان خود متن ۴ صفحه ای منتشر شده به زبان انگلیسی  را ملاک نقد و بررسی خود قرار دادند.

اینک قسمت دوم این نقد و بررسی تقدیم خوانندگان عزیز می گردد./.

آقای حیدری سپس با اشاره به بند ۴ معاهده NPT که  چرخه کامل سوخت هسته ای حق هر کشوری دانسته شده و این حق حتی توسط آمریکاییها نیز در این معاهده مورد تصویب قرار گرفته است.

وی سپس گریزی به بند ۶ این معاهده زده و گفتند در این بند در مورد خلع سلاح آمده است که” در مورد آن مذاکره می شود” که ابتدا مذاکره به مدت ۲۵ سال بود اما پس از ۲۵ سال توسط ۵ کشور دارنده بمب اتم بصورت مادام العمر پیشنهاد شد که اگر یک عضو هم مخالفت می کرد حق داشتن بمب اتم بصورت مادام العمر برای آنها تصویب نمی شد و نماینده ایران که با آن نیز موافقت کرد در آن نشست همین جناب آقای ظریف بود؟

چرا آقای ظریف از حق ملت برای مخالفت با این استفاده نکردند. آقای ظریف شما حق داشتید رای ندهید.

عضو تیم حمایت از دستاوردهای هسته ای کشور در مورد چرخه کامل سوخت هسته ای گفت: چرخه کامل سوخت هسته ای از کشف معدن تا تولید کیک زرد و تولید اورانیو.م و غنی سازی و تا تولید سوخت و کاربرد در رآکتور و تولید انرژی و بازفراوری سوخت را شامل می شود و جزو حقوق ملت هاست.

کل چرخه سوخت شامل بازفرآوری، صنعت رآکتور و غنی سازی است حال این سه محور مهم رادر توافق نامه ژنو می بینیم.

وی سپس به مذاکرات مربوط به توافق نامه پرداخته و گفتند: مذاکرات را برد-برد اعلام کردند برد آنها به گفته عراقچی این بود که بفهمند برنامه هسته ای ما صلح آمیز است. هرچند که برد آنها این نیست بلکه این است که ما نداشته باشیم.

برد ما، اول این است که پرونده ما از شورای امنیت برگردد و دوم تحریم ها برداشته شود.

پژوهشگر برتر سال ۹۰ کشور به متن توافق نامه پرداخته و گفتند: در اولین بند توافق نامه ما به مشکل بر می خوریم چون می گوید باید بفهمیم برنامه شما صلح آمیز است است و این را چند بار تکرار می کند . مگر تا حالا غیر صلح آمیز بوده است که می گویید الان باید بفهمیم، ما که تمام کارهایمان زیر نظر آژانس است کجا غیر صلح آمیز بوده است که شما مطمئن نیستید.

این اولین دعوای ماست. ۱۰ سال است درگیریم.آنها می گویند غیر صلح آمیز است و ما می گوئیم نیست ، آنها می گویند ریگی به کفشتان است و ما می گوئیم نیست و حالا چیزی را امضا کرده ایم که می گوید بله آقا ریگی به کفشمان بوده است.این اولین مشکل توافقنامه است

حیدری ادامه داد: دوبار در توافقنامه جمله اینکه یا در مورد همه چیز توافق می کنیم یا در مورد هیچ چیز؟

چرا سر و ته قرارداد را با این جمله می بندند در مذاکرات اخیر مشخص شد.

وی افزود: در گام اول در مورد غنی سازی می گوید باید نصف اورانیوم ۲۰ درصد اکسید و نصف دیگر به کمتر از ۵ در صد رقیق شود

می پرسند کاربرد ۲۰در صد کجاست؟ ومتاسفانه این حرف را کسی می زند که بزرگترین مقام سازمان انرژی اتمی است.

۲۰ درصد مثل پاگرد می ماند اگر کشوری به ۲۰ درصد رسید به بالاتر هم می تواند برسد. ما برای کاربردهای صلح آمیز خاص به ۲۰درصد نیاز داریم در رآکتور تهران برای تولید رادیو داروها کاربرد دارد.

حیدری گفت: جان کری پس از توافقنامه ژنو خطاب به صهیونیست ها می گوید فتح افتوح ما این بوده که ذخایر ۲۰ درصد ایران را صفر و صفر وصفر کردیم.

چرا می گوید؟ چون ایران به نقطه گریز که نگرانی اسرائیل بود نزدیک شده بود و نقطه گریز جایی است که کشوری ۲۵۰ تا ۲۷۰ کیلو ۲۰ دصد و ۱۰ هزار کیلو هم اورانیوم ۵ درصد و حدود ۵۰ هزار سانتریفیوژ داشته باشد می تواند در زمان کمی که آزانس نتواند بفهمد و آگاهی نداشته باشد مثلا ۲۵ توان کیلو اورانیوم ۹۵ درصد را داشته باشد و توان ساخت بمب را داشته باشد این را می گویند نقطه گریز و اسرائیل به فرموده حضرت آقا مثل سگ از این قضیه می ترسید.

این کارشناس ارشد مهندسی هسته ای ادامه داد: از یکی از اساتید خود که ۲۰ سال در سازمان کار می کند و حزب اللهی هم نیست پرسیدیم که خدا وکیلی بگوئید چیزی هست  که ما خبر نداشته باشیم؟

گفت من ۲۰ سال در سازمان هستم اصلا ندیدیم که بخواهیم به آن سمت برویم و علاوه بر آن فتوای حضرت آقا هم هست.

داشتن توانایی ورزشکاری می ماند که بدنی قوی و داری تکنیک بالا باشد و مرام ورزشکاری هم نیست که هرکسی را دید بزند ولی مهم آن است که گردن کشان و لات ها از ائ حساب ببرند و جرات چ÷ نگاه کردن نداشته باشند و ۲۰ درصد ما هم چنین حکمی را داشت، توانایی اش را داشتیم اما قرار نبود استفاده کنیم اما آنها به گفته قرآن آنقدر ترسویند که از همین هم می ترسیدند حالا به ما می گویند نصفش را رقیق و نصفش را اکسید کنید.

وی با اشاره به اینکه کسانی که هیچ زحمتی برای ۲۰در صد نکشیده اند می گویند ما از اول به این نیاز نداشتیم پرسید:چهارده سال سازمان دست آقایان آقازاده و صالحی بوده اگر نیاز نداشتید چرا ساختید اصلا آنها باید دادگاهی شوند که چرا اینهمه هزینه خرج کردیم و چرا این همه بچه یتیم شده چرا استاد شهریاری ما کشته شد. و به چه حقی من را از آن محروم کردید. اگر نمی خواستید بی جا کردید باید دادگاه و تک تک هزینه ها را از آن ها بگیریم. هرچند ثابت می کنیم که نیاز داشتیم .