مروارید خلیج فارس با سواحل مرجانی و خاطره انگیزش هر عاشق طبیعت و سفری را به سمت خود می کشد. جاذبه های گردشگری و طبیعی آن می طلبد تا مدیران مناطق آزاد کشور توجهی بیشتر به افزایش کیفیت خدمات اقامتی و اتمام ۳۰ هتل نیمه کاره در جزیره کیش داشته باشند.

 

 

IMG20071526

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،آبادانی و شهرت فرهنگی و رونق اقتصادی جزیره کیش در گذشته ها که نشانی از خرده حکومت ها و تفرق و ناتوانی در سواحل جنوبی خلیج فارس به چشم نمی خورد، در منطقه به گوش می رسید. این خاک پاره زیبا و خیال انگیز با دارا بودن سواحل لاجوردی، صخره های مرجانی منحصر بفرد و ماسه های طلایی اش همواره مورد تاخت و تاز مزدوران قدرت های متجاوز زمان بوده و به عنوان پایگاهی مطمئن و منطقه ایی معمور، به تصرف بیگانگان در می آمد.

جزیره کیش در هفتمین روز شهریورماه ۱۳۷۲ قانونمند شد و به عنوان اولین منطقه آزاد تجاری به طور رسمی پای به میدان کار زار جهانی گذاشت تا بلکه بتواند با استفاده از قابلیت ها، ظرفیت ها، توانمندیها و جاذبه های منحصر بفرد طبیعی اش با دهها منطقه آزاد پرسابقه در سراسر جهان رقابت کند.

آب و هوای جزیره کیش

از آب و هوای این جزیره تعاریف گوناگونی دیده و شنیده می شود که با توجه به موقعیت خاص و ویژه آن تامل بیشتری را می طلبد. براساس تقسم بندی اقلیمی کیش در منطقه اقلیم فرا خشک گرم قرار می گیرد و به دلیل میانگین باران هشت ساله اش ۱۴۵ میلی متر و میانگین دمای سالانه آن نیز ۲۶٫۶ درجه است و به جز ماه اسفند ماه رطوبت هوایش بیش از ۶۰ درصد است. و در سال از اردیبهشت ماه تا مهرماه به گرمای آن بطور متوسط بین ۳۰ تا۳۴ درجه است که این درجه دما در آبان ماه تا اردیبهشت بین ۱۸ تا ۲۵ درجه نوسان دارد و نشان دهنده این است جزیره کیش دارای آب وهوایی معتدل وفرح بخش در طول سال است.

کیش انتخاب اول سفر

“ابراهیمی فر” یکی از گردشگران جزیره کیش  در خصوص سفر به کیش می گوید: همسرم اهل کشور آلمان است وقتی همسرم فیلم و عکس های جزیره کیش را تماشا کرد خیلی برایش جالب بود و مشتاقانه از من خواست که سفری به ایران برنامه ریزی کنم برای دیدار از جزیره کیش.

وی در ادامه گفت: هم چیزخوب بود به ویژه سواحل زیبا، هوای پاک و آسمان آبی همراه با آثار باستانی که ما را مجذوب کرد البته از غذاهای خوشمزه ای که برای همسرم بسیار لذت بخش بود غافل نمی شوم اما ما هنوز فکر می کنیم کیش خیلی جا برای توسعه بیشتر به ویژه اماکن تفریحی دارد ما قایق و کشتی مناسبی در سواحل این جزیره زیبا ندیدیم حتی اسکله های این جزیره زیبا خیلی کم است. هتلی که ما رفتیم ظاهر خوبی داشت اما اتاق های کوچکی داشت و اصلا مناسب نبود.

در ادامه اردلان مصیب یزدان از گردشگرانی که می گوید سالی دو الی سه بار با خانواده به کیش سفر می کند، گفت: بیشترین چیزی که من را به سوی جزیره کیش جذب می کند آب و هوای پاکش، سواحل بی نظیر و زلال آن همراه با آرامش و امنیتی که در هیچ کجای ایران ندیدیم.

وی با ابراز گلایه مندی از گرانی هتل ها و بعضی از رستوران ها در کیش افزود: کیفیت غذاها با نرخ آن اصلا همخوانی ندارد همچنین کیفیت و خدمات بعضی از هتل ها در خصوص نرخ اتاق های آنها اگر وضعیت این موارد یک بازنگری بشود ما دیگر مجبور نمی شویم به سراغ آپارتمان های شبانه کاربرویم که زیاد راحت نیستیم و از لحاظ بهداشتی نیز مشکل دارند.

تاریخ هتلداری در کیش

مسیح اله صفا رئیس هیئت مدیره جامعه هتلداران کیش در گفتگو با خبرنگار مهر از تاریخ بوجود آمدن هتلداری کیش در سال ۱۳۶۹ صحبت های خود را چنین آغاز می کند: در آن زمان مسافرانی به کیش می آمدند که برای کسب درآمد بود و فقط برایشان یک سرپناه مهم بود که از سرما و گرما در امان باشند بر همین اساس دو هتل گلدیس و ویلاهای مروارید پذیرای این دسته از مسافران بود که به مدت دو و یا سه شب در کیش اقامت داشتند. البته بعض از مسافران به علت کمبود هتل بر روی سکوهای بازار قدیم فرانسه می خوابیدند.

وی به مرمت و بازسازی هتل گلدیس که مسئولیت آن را در سال ۱۳۶۹ خودش بر عهده داشت اشاره می کند و می گوید: یک دیوار بلند و تخریب شده را تحویل گرفتیم و خیلی با سرعت با وجود کمترین امکانات شروع به مرمت، باسازی و نوسازی کردیم حتی تعدادی اتاق پرسنلی نیز در کنار هتل ساختیم و یک رستوران که در آن سال رستوران هتل ما در کیش رستوران منتخب شناخته شد.

کیش در راه توسعه گام برداشت

رئیس هیئت مدیره جامعه هتلداران در ادامه خاطرنشان کرد: شروع توسعه و آبادانی کیش با سرعت زیادی با ساخت و ساز هتل ها و بازارهای بین المللی نسبت به سالهای ۱۳۶۹ الی ۱۳۷۲ با آمدن سرمایه گذاران جدید در کنار قدیمی ها شروع خوبی در سال ۱۳۷۳ پیدا کرد و بهره برداری از آنها یکی پس از دیگری در بین سالهای ۱۳۷۳ الی ۱۳۷۸ آغاز می شد و این باعث رونق اقتصادی در کیش شد و ما توانستیم در سال ۱۳۷۶ جامعه هتلداران کیش را رسما تشکیل بدهیم و تعداد اعضاء برابر با تعداد هتل ها بود و شبانه روزی کار می کردیم.

این فعال صنعت گردشگری به آمار هتل ها و رضایتمندی ۸۳ درصدی مسافران در سفر به کیش اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ما ۴۸ هتل پنج، چهار، سه و دو ستاره داریم که بعضی از آنها نیز دارای نشان های مانند آ- ب- سی و دی هستند که پذیرای گردشگران و مسافران داخلی و چنج ویزاها هستند که از طریق دوبی برای تمدید ویزای خود به کیش سفر می کنند. طبق فرم های نظر سنجی ما و معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش ۸۳ تا ۹۱ درصد از مسافران از مدت اقامت خود در کیش و هتل های آ« رضایت دارند. این باعث افتخار ما است.

وی در پاسخ به این سئوال که “چه تعداد از هتل های کیش می توانند گردشگران اروپایی را جذب کنند” گفت: من اطمینان می دهم در حال حاضر حداقل تعداد هشت هتل در کیش جوابگوی روزانه ۱۰۰ گردشگر اروپایی خواهد بود که به نحو شایسته خدمات خود را ارائه بدهند.

وی به نرخ هتل نیز اشاره کرد و افزود: اکثریت هتل های کیش گارانتی آژانس های مسافرتی تهران و شهرستانها هستند و در فصول مختلف نرخ های آنها کاهش و افزایش پیدا می کند. ما هیچگونه دخالتی در این قضایا نداریم حتی این آژانس ها هواپیماهای چارتر در اختیار دارند که نرخ بلیط نیز کاهش و بعضا با نرخ مصوب فروخته می شود.

عدم نقدینگی کافی دلیل نیمه کاره بودن ۳۰ هتل در کیش

صفا با ابراز تاسف از اینکه ۳۰ هتل نیمه کاره و در حال ساخت در کیش به دلیل کمبود نقدینگی و حمایت مالی از جمله تسهیلات بانکی متوقف شدند، افزود: دولت باید به سرمایه گذاران این هتل ها کمک کند تا بتوانند در صنعت گردشگری کشور نقش داشته باشند صنعتی که در کشورهایی مانند ترکیه با ۲۰ هزار هتل و دیگر اماکن گردشگری اش ۷۰ درصد درآمد دولت ترکیه را تامین می کنند. اخیرا نیز کشور دوبی در امارات اعلام کرده است در سال ۲۰۲۰ چاههای نفت خود را تعطیل خواهد کرد و به صنعت گردشگری روی خواهد آورد. آنها در گذشته زیرساخت های این کار را آماده کردند برای چنین روزهایی ما هم می توانیم در این صنعت حرف برای گفتن داشته باشیم.

مهندس علی اصغر مونسان رئیس هیئت مدیره ومدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تقویت گردشگری داخلی را یک خدمت ارزشمند به مردم دانست و اظهارداشت: هر اقدامی که گردشگران و جوانان ما را برای بهره گیری از مواهب طبیعی و گردشگری کشور تشویق کند خدمت بزرگ و ارزشمندی است.

وی افزود: در سایه امنیتی که به همت نیروی انتظامی در جزیره کیش حاکم شده قطعا تواناییهای کیش را بالا خواهد برد و امروز کیش با هدف توسعه گردشگری آموزشی و سلامت آماده میزبانی شعب دانشگاههای معتبر بین المللی ودانشکده های پزشکی داخلی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به ساخت اماکن گردشگری در کیش اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک ساخت وساز اماکن گردشگری رونق می گیرد و به جای سرمایه گذاری در خانه سازی ما به سمت ساخت و ساز اماکن گردشگری پیش خواهیم رفت. قصد داریم با سیاست تشویقی سرمایه گذاران را برای این حرکت مهم و ارزشمند را در کیش به سمت ایجاد جاذبه های تفریحی و گردشگری راهنمایی کنیم. این تعامل و همکاری بین سازمان منطقه آزاد کیش و بخش خصوصی را طلب می کند.

مهندس مونسان با تاکید براینکه توسعه گردشگری رونق اقتصادی را در جزیره کیش افزایش می دهد در ادامه افزود: گردشگران باید در بازارهای بین المللی کیش کالاها و محصولات اصلی وبا کیفیت را با قیمت مناسب خریداری کنند و ما درصدد هستیم روند ورود کالا به کیش را مورد بازبینی قرار بدهیم تا کالاها و محصولات مناسب و با استاندارد بدست مردم جزیره کیش و گردشگران داخلی و خارجی برسد.

 

منبع : مهر

انتهای پیام/