معاون فن‌آوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت:‌ حدود ۲ میلیون نفر فاقد کارت ملی هستند که دو سوم این افراد بین ۱۵ تا ۱۸ ساله هستند و از آنجا که به تازگی واجد شرایط صدور کارت ملی شده‌اند، هنوز برای دریافت آن اقدام نکرده‌اند.

image12448

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، حمید پارسایی بیان اینکه فرایند صدور و تحویل کارت ملی از موقع ارائه درخواست تا زمان تحویل کارت به متقاضی زمان بر است، گفت: آن دسته از هموطنانی که تقاضای صدور کارت ملی داده‌اند تا فرارسیدن زمان تحویل کارت برای مراجعه به دستگاه‌ها و یا انجام برخی امور اداری ضروری در صورت لزوم می‌توانند از ادارات ثبت احوال گواهی مشخصات عکس دار دریافت کنند.

پارسایی با اشاره به یکسان بودن شماره ملی و شماره شناسنامه حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، اظهار داشت: شماره شناسنامه تمامی متولدان سال ۱۳۶۸ به بعد با شماره ملی آنها یکسان است و هنگام مراجعه به دستگاه‌های مختلف، اطلاع یافتن از شماره ملی آنان نیز به سادگی با ارائه شناسنامه میسر است.

وی افزود: بنابراین افراد زیر ۲۵ سالی که تقاضای صدور کارت ملی المثنی کرده و یا احیانا برای اولین بار تقاضای دریافت کارت ملی کرده‌اند، در خصوص دسترسی به شماره ملی خود مشکلی نخواهند داشت.

پارسایی در ادامه با اشاره به اتصال آنلاین پایگاه اطلاعات جمعیت کشور به حدود ۱۰۰ دستگاه و در مجموع ۲۵ هزار نقطه فیزیکی درکشور، خاطرنشان کرد: به این ترتیب بسیاری از نهادها و دستگاه‌های اجرایی می‌توانند از این امکان برای استعلام هویت مراجعان استفاده کنند، حتی اگر کارت ملی به همراه نداشته باشند.

معاون سازمان ثبت احوال در ادامه با اشاره به پوشش ۹۷ درصدی کارت ملی در کشور، اظهار داشت: تنها حدود ۲ میلیون نفر فاقد کارت ملی هستند که دو سوم این افراد بین ۱۵ تا ۱۸ ساله هستند و از آنجا که به تازگی واجد شرایط صدور کارت ملی شده‌اند، هنوز برای دریافت آن اقدام نکرده‌اند و اما این افراد با توجه به یکسان بودن کد ملی و شماره شناسنامه در هنگام استعلام هویت دچار مشکل نخواهند شد.

منبع: دانا

انتهای پیام/