مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران عدم تامین مالی کافی و به هنگام صادرکنندگان ایرانی را عاملی برای از دست رفتن فرصت های طلایی پیش روی آنها در بازارهای جهانی ذکر کرد.

IMG02371078

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،شه حامد در مراسم امضاء تفاهم نامه میان صندوق ضمانت صادرات ایران و بانک پاسارگاد گفت: عدم تامین مالی کافی و به هنگام برای صادر کنندگان ایرانی، باعث از دست رفتن زمان طلایی آنها در کسب فرصتهای لازم در بازارهای هدف و پایین آمدن قدرت رقابت آنها می شود.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: یکی از وظایف اصلی صندوق در تعامل با سیستم بانکی، کمک به تامین مالی صادرات در مرحله قبل و بعد از حمل است و تفاهم نامه حاضر نیز در چارچوب تقویت همکاریهای بانک و صندوق در این زمینه منعقد می شود.

وی تصریح کرد: بانک‌ مشتریان خود که در حوزه‌های صادرات فعالیت داشته و متقاضی دریافت تسهیلات صادراتی هستند را برای اخذ تضمین به صندوق معرفی نموده و کلیه مراحل اعتبار سنجی از مشتریان یاد شده در صندوق ضمانت صادرات ایران به انجام خواهد رسید.

به گفته شه حامد، صندوق نیز با صدور ضمانت نامه اعتباری برای صادر کننده بعنوان جانشین وثایق مورد نیاز برای ارائه به بانک عمل می نماید. بدین صورت تامین مالی صادرکنندگان توسط بانک، به پشتوانه اسناد صادراتی و ضمانت نامه صادره توسط صندوق انجام خواهد شد.

وی در ادامه ضمن تاکید بر اثربخش بودن ساز و کار ویژه اعتبار خریدار که منافع خریداران خارجی کالا و خدمات ایرانی را نیز تامین می کند اظهار داشت: در این مکانیزم شرایط برد- برد برای هر سه نهاد درگیر در امر صادرات یعنی، شرکت صادراتی، بانک تامین کننده منابع مالی، و صندوق بعنوان پوشش دهنده ریسکهای سیاسی و تجاری موجود فراهم می شود زیرا صادر کننده ایرانی صادرات خود را انجام می دهد اما وجوه خود را از بانک عامل ایرانی دریافت می کند.

شه حامد، با انتقاد از شرایط فعلی حاکم بر این نوع ساز و کار تامین مالی صادرات در مرحله بعد از حمل گفت: امیدواریم شرایط راه اندازی خطوط اعتباری بین کشورها که فعلا از طریق تخصیص اعتبارات به یک بانک دولتی صورت می پذیرد از شرایط فعلی خارج شده و با رایزنیهای مشترک صندوق و بانک پاسارگاد امکان فعال سازی خطوط برای بانکهای خصوصی نیز فراهم گردد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، در پایان ابراز امیدواری کرد با پیگیریها و تلاشهای مجموعه صندوق و بانک نتیجه این همکاری افزایش سهم صادرات از مجموع تسهیلات اعطایی بانک پاسارگاد با پوشش صندوق ضمانت صادرات ایران و توسعه بیش از پیش صادرات کشور گردد.

همچنین مجید قاسمی مدیر عامل بانک پاسارگاد نیز در این مراسم با تاکید بر نقش بانک و صندوق در توسعه اقتصادی و رشد صادرات غیر نفتی کشور گفت: خوشبختانه با پیگیری ها و تلاشهای مجموعه مدیریتی و کارشناسی صندوق، شاهد افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات به سه برابر ظرفیت قبل در سال جاری بودیم و با توجه به ظرفیتهای مناسبی که در بخش اعتبارات بانک پاسارگاد وجود دارد امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه کمک بهتر و بیشتری به فعالان اقتصادی و صادر کنندگان شود.

وی ضمن اشاره به اهمیت تبادل اطلاعات اعتباری مشتریان مشترک بانک و صندوق خواستار برگزاری نشستهای تخصصی مشترک با صادرکنندگان کالا و خدمات از سوی صندوق ضمانت صادرات و بانک پاسارگاد شد.

قاسمی ارائه اطلاعات و ریسکهای اعتباری شرکتها و موسسات خارجی از سوی صندوق به بانک پاسارگاد، تشکیل کارگروه مشترک جهت طراحی و عملیاتی نمودن ابزارهای جدید تامین مالی صادراتی از جمله روش تامین مالی پروژه (Project Finance)، همکاری در زمینه امور بازار سرمایه و سهام و نگهداری پورتفوی سهام صندوق و مدیریت مناسب پرتفوی ریسک های موجود در جهت اجتناب از بروز و یا تجمع خسارات را از دیگر نکات قابل توجه در تفاهم نامه حاضر بر شمرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد بانک پاسارگاد سهم قابل توجهی از پوششهای تضمینی صندوق را جلب نموده و بتواند با تعامل بیشتر با صندوق نقش کامل خود را در جهت توسعه اقتصادی و افزایش صادرات کشور ایفاء نماید.

منبع: مهر

انتهای پیام/