به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمزپرس؛ مراکز خرید در شهرها به عنوان اصلی ترین مکان تامین نیازهای روزمره افراد محسوب می شوند. ساختمان های بلند تجاری که به وفور در شهرها دیده می شود شاهدی بر این مدعا است.

هرمزگان به عنوان دروازه تجارت در کشور از این قاعده مستثنی نیست، و این استان نیز همانند سایر استانهای کشور دارای مراکز خرید ستاره جنوب، سیتی سنتر، زیتون،نخیل، پوراف، رویال، پارس، بازار بزرگ هرمزگان، نیلی و ستاره شهر است.

قیمت های گران اجناس این مراکز خرید و نداشتن قدرت خرید باعث شده تا آن ها برای یافتن اجناس ارزان قیمت به دستفروشی ها تمایل بیشتری نشان دهند.

نبود شغل مناسب باعث شده تا جوانانی با سطح تحصیلات عالی اقدام به پهن کردن پارچه در سطح خیابان کنند. از طرفی مشکلات مالی برخی خانواده های هرمزگانی باعث شده تا شاهد حضور چشمگیر کودکان و زنان در حاشیه این مراکز خرید باشیم.

 

با احداث شب بازار در بلوار ساحلی بندرعباس، زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار و جوانانی که تا پیش از این بیکار بودند را فراهم کند.

حضور بیش از حد دستفروشان در حاشیه مراکز خرید و برخی محلات باعث شد تا سال گذشته مجید زمردی، مدیرعامل سازمان میادین شهرداری بندرعباس خبری مبنی بر ساماندهی و شناسنامه دار کردن دستفروشان سطح شهر دهد.

وی همچنین بیان کرد که « شرایط حاضر فعالیت دستفروشان ساماندهی شده و وضعیت تردد مردم به این شب بازار که در مجاورت اسکله شهید حقانی ایجاد شده، مناسب است و رضایت مردم را نیز به دنبال داشته است.»

با وجود اعلام خبر ساماندهی دستفروشان در شب بازار اغلب دستفروشان در این مکان مشغول به کار شدند اما اکنون از وجود مشکلات دراین بازار گلایه مند هستند.

برای شنیدن دغدغه های دستفروشان شب بازار به این بازار رفتیم تا از نزدیک گفت وگویی در رابطه با مشکلات آنان داشته باشیم.

دریافت ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان از هر دستفروش

یکی از دستفروشان شب بازار در گفت وگو با خبرنگار هرمزپرس، با اشاره به وجود ۵۰۰ غرفه در شب بازار، اظهار کرد: نبود شغل های مناسب در استان باعث شده تا اکثر جوانان به دستفروشی روی آورند به طوری که اکنون فقط در این بازار حدود ۱۰۰۰ نفر مشغول کار هستند.

این دستفروش گفت: بیکاری باعث شده تا برای تامین هزینه های خود و خانواده ام  برای سومین سال متوالی مشغول دستفروشی در بازار باشم.

وی بیان کرد: هر ماه شهرداری مبلغ ۲۰۰ هزارتومان بابت اجاره بهای زمین از تمام فروشندگان دریافت می کند که در واقع کل این هزینه ماهی ۱۰۰ میلیون می شود.

شهروند هرمزگانی با بیان اینکه فقط شب هامی توانند اجناس خود را بفروشند، افزود: مکانی وجود ندارد که بتوانیم اجناس فروخته نشده را در آنجا بگذاریم و به دلیل نبود سایبان وسایلمان زیر آفتاب می مانند و تنها حفاظ این بازار مقداری فنس است که دور محوطه را احاطه کرده است.

 

 

وی با اشاره به اینکه دستفروشی تنها راه درآمدش است، خاطرنشان کرد: اگر این راه درآمد از ما گرفته شود نمی دانیم با کدام شغل هزینه های زندگی خود وخانواده را تامین کنیم.

صدور دستور تخلیه شب بازار توسط شهرداری

یکی دیگر از دستفروشان نیز در گفت وگوبا خبرنگار هرمزپرس، با اشاره به سازه های حریم دریا، اظهارکرد: شهرداری دستور تخلیه را به دلیل احداث پارک در حریم ساحل صادر کرده است.

این دستفروش تاکید کرد: در بندرعباس مکانی برای دستفروشان در نظر گرفته نشده و اگر روزها در میادین اصلی و بازار روز مشغول دستفروشی باشیم، ماموران شهرداری با ما برخورد می کنند.

وی با بیان اینکه سه ماه از قطعی برق توسط شهرداری می گذرد، گفت: با وجود اینکه برق قطع شده اما هنوز همان هزینه ۲۰۰ هزار تومان را از فروشندگان دریافت می کنند و چراغ این بازار با موتور برقی که خود فروشندگان تامین کرده اند، روشن است.

دستفروش هرمزگانی با اشاره به اینکه شب بازار در مکان پرتردد شهرقرارگرفته وبرای فروش مناسب است، خاطرنشان کرد: ساماندهی دستفروش ها ملزم به ارائه بازاری است که به طور شبانه روز در اختیار دستفروشان قرار گیرد.

 

انتهای پیام/