به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمزپرس به نقل از پیارم ؛ بدون شک، خرما یکی از اصلی ترین اقلام غذایی محسوب می شود که در ماه مبارک رمضان،مصرف آن دو چندان می شود،لذا با وجود اهمیت خاص این محصول در ماه ضیافت الهی،گرانی بی سابقه خرما در ماه مبارک رمضان در شهرستان حاجی آباد ، با انتقاد و گلایه بسیای از مصرف کنندگان همراه شده است.

ویژگی های غذایی و غنای خرما آن‌چنان قابل توجه است که در ماه مبارک رمضان به عنوان یکی از اصلی ترین خوراکی ها در سفره روزه داران به شمار می رود که متاسفانه مسئولان شهرستانی هیچ نظارتی بر روی بازار خرما ندارد.

افزایش بی سابقه خرما در شهری که تولید کننده مرغوب ترین خرمای جهان است طی روزهای گذشته به میزانی تشدید شده که گلایه گسترده بسیاری از طیف های اجتماعی را بهمراه داشته است.

 

امیر حسین آبسالان یکی از نخلداران شهرستان حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار پیارم اظهار کرد:با توجه به اینکه شهرستان حاجی آباد قطب کشاورزی استان و تولید خرمای پیارم به شمار می رود اما گرانی خرما در این شهرستان در ماه مبارک رمضان بی سابقه است.

وی بیان کرد:دلالان خرما در فصل برداشت این محصول را از کشاورزان حاجی آبادی کیلویی یک هزار تومان خریداری می کنند اما اکنون با قیمت هر کیلو پنج هزار تومان به فروش می رسد که این بی عدالتی موجب هدر رفت زحمات کشاورزان به نفع عده ای سود جو می شود.

صفر کریمی یکی دیگر از فعالان حوزه تولید خرما در شهرستان حاجی آباد با اشاره به هزینه های سنگین و عدم تناسب دخل و خرج تولیدکنندگان خرما در شهرستان حاجی آباد، اظهارکرد: کشاورزان فعال در این عرصه، برای برداشت محصول، ماه‌ها تلاش می کنند، اما دستاورد اقتصادی این تلاش بسیار اندک و محدود است.

وی بیان کرد:خرما از فعالان و تولیدکنندگان این حوزه، کیلویی هزار تا دو هزار تومان خریداری می شود اما در بازار کیلویی پنج هزار تومان به فروش می رسد که به دور از انصاف می باشد که در این بین خرما کاران هیچ منفعتی از بازار ندارند.

کریمی با بیان اینکه واقعیت این است که نمی‌توان با خاطرات و احساسات گذران زندگی کرد و با استمرارا وضعیت موجود، دامنه مشکلات اقتصادی فعالان این حوزه عمیق تر از گذشته خواهد شد، گفت: انصاف نیست عمده بار تلاش و کوشش برای تولید خرما بر دوش نخل کاران یا نخل داران باشد، اما سود مضاعف به جیب دلال ها و واسطه ها برود.

قیمت خرمای خاصویی در شهرستان حاجی آباد ۵ هزار تومان ؛ مضافتی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان و خرمای پیارم از ۱۷ هزار تومان تا ۴۰ هزار تومان می باشد.

 

انتهای پیارم/