تعدادی از کسبه و بازاریان بندرعباس مشکلات و درخواست های خود را درقالب گفتگویی بیان کردند.

وقتی از کنار ساختمان های تجاری و شیک شهر گذر می کنی در کنار پیاده روها افرادی را می بینی که کسبه نام داشته و روزانه بساط خود را در گوشه ای از شهر هر جا که سایه و آبادی باشد گسترده و از رازق هستی طلب روزی می کنند.

آری بسیاری از عابران از همین افراد که به عنوان دستفروش و شغل کاذب یاداوری می کنند خرید کرده و به سمت خانه هایشان راهی می شوند ،اما همین افراد که خود نیز راضی به انجام دستفروشی نیستند، دغدغه های خود را اینگونه بیان میکنند :

بازار روز بندرعباس (40)

محسن جوادی یکی از جوانانی که تازه به دستفروشی ماهی روی آورده در این باره می گوید : شغل من ماهی گیری است و مکانی برای فروش ماهی های صید شده از دریا را ندارم ،وقتی ماهی های صید شده را به سمت ساحل برای فروش می آوریم اولین مشتریان ما دلالانی هستند ،که با بیان پیشنهاداتی نه چندان سود آور ما را از فروش ماهی منصرف میکنند.

بازار روز بندرعباس (37)

جواد دیگر همکار او در ادامه می گوید : اگر خودمان محصولاتمان را برای فروش به صورت مستقیم به بازار عرضه نکنیم سودی نصیبمان نمی شود و مجبوریم برای کسب روزی حلال آنها را درگوشه ای از شهر در کنار دیگر دست فروشان به مردم عرضه کنیم.

بازار روز بندرعباس (39)

طیبه یکی از خانومهایی که در کنار دیگر دستفروشان آثار دست ساز خود را به فروش می رساند می گوید: از دوران جوانی به دوختن آثار سنتی و دست ساز مشغول هستم ولی چون مکانی برای عرضه مستقیم کالاها با قیمت مناسب وجود ندارد آنها را برای فروش به این بازار می آوریم.

بازار روز بندرعباس (33)

خالد که تا به حال دفعات زیادی توسط ماموران شهرداری برای دستفروشی دستگیر شده است میگوید : مشکل اصلی ما نبود مکان برای فروش اجناسمان است و تنها کاری که این ماموران برای ما انجام داده اند ،دستیر کردن ما و اجناسمان بوده است.

مجید یکی دیگر از اهالی بازار در این باره می گوید: شهرداری فقط قول دادن مکان را به ما می دهد ،اما راجب شرایط خرید و حتی اجاره و موقعیت آن چیزی نمی گوید .

وی در خطاب به مسئولین دست اندر کار میگوید : اگر ما این کار را انجام ندهیم چگونه روزی خانواده خود را تامیین کرده و به سمت خانه برویم ، آیا آنها دوست د ارند جوانان ما به خاطر بیکاری به سمت اعتیاد ، سرقت و حتی قاچاق که امروزه متداول تر از گذشته شده است روی آورند.

امیدواریم مسئولین هر چه زودتر برای سازماندهی و بهبود روند کار در سطح جامعه چاره ای بیا ندیشند تا اندکی از دغدغهای مردم کسبه نیز کاسته شود.

انتهای پیام/