بانک مرکزی گزارش رسمی تغییرات قیمت‌ها در ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت تدبیر و امید را منتشر کرد.
IMG10565712
به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،بانک مرکزی گزارش متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۱۷ آبان ماه جاری را منتشر کرد.

مقایسه قیمتها براساس گزارش خرده فروشی بانک مرکزی از مواد خوراکی نشان می دهد که اکثر قیمت این کالاها در ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت یازدهم افزایش، تعداد اندکی از نرخ‌ها با کاهش مواجه شده و تنها نرخ یک قلم کالا ثابت مانده است.

بر این اساس قیمت پنیرپاستوریزه، کره پاستوریزه، شیرپاستوریزه، تخم مرغ، برنج داخله درجه یک، لوبیا قرمز، گوشت گوسفند با استخوان، گوشت گاو گوساله بی استخوان، گوشت مرغ، قند، شکر، روغن نباتی جامد، روغن نباتی مایع، خیار، گوجه فرنگی، بادنجان، کدوسبز، پیاز و لوبیا سبز افزایش یافته است.

اما نرخ نخود، عدس، چای خارجی ( اندکی کاهش)، سیب زمینی، سبزی های برگی با کاهش همراه شدند و تنها قیمت ماست پاستوریزه در این مدت ثابت مانده است.

تغییرات قیمت مواد خوراکی (قیمت به ریال)
ردیف کالا واحد قیمت در ۲۵ مرداد قیمت در ۱۷ آبان
۱ ماست پاستوریزه کیلو ۲۶۱۱۰ ۲۶۱۱۰
۲ پنیرپاستوریزه بسته ۴۵۰ گرمی ۳۷۳۸۰ ۴۱۵۲۰
۳ کره پاستوریزه کیلو ۱۲۰۰۰۰ ۲۴۰۰۰۰
۴ شیرپاستوریزه لیتر ۲۱۷۸۰ ۲۲۹۴۰
۵ تخم مرغ شانه حدود دو کیلو ۸۶۳۳۰ ۹۱۱۳۰
۶ برنج داخله درجه یک کیلو ۷۳۷۳۰ ۷۴۲۲۰
۷ نخود کیلو ۶۰۳۳۰ ۵۶۷۰۰
۸ عدس کیلو ۷۴۰۱۰ ۶۰۸۷۰
۹ لوبیا قرمز کیلو ۹۲۱۵۰ ۹۳۱۰۰
۱۰ گوشت گوسفند با استخوان کیلو ۲۹۸۷۰۰ ۳۰۹۴۰۰
۱۱ گوشت گاووگوساله‌بی‌استخوان کیلو ۳۰۸۵۰۰ ۳۱۷۱۷۰
۱۲ گوشت مرغ کیلو ۶۵۳۵۰ ۶۷۵۸۰
۱۳ قند کیلو ۲۵۸۰۰ ۲۶۳۴۰
۱۴ شکر کیلو ۲۲۳۹۰ ۲۳۰۹۰
۱۵ چای خارجی بسته ۵۰۰ گرمی ۱۵۰۸۹۰ ۱۵۰۵۱۰
۱۶ روغن نباتی جامد حلب ۵ کیلویی ۲۱۵۹۱۰ ۲۱۵۹۳۰
۱۷ روغن نباتی مایع لیتر ۴۵۹۷۰ ۴۵۹۸۰
۱۸ خیار کیلو ۲۰۴۲۰ ۳۴۷۳۰
۱۹ گوجه فرنگی کیلو ۲۰۹۰۰ ۲۴۳۳۰
۲۰ بادنجان کیلو ۱۳۸۳۰ ۱۹۹۵۰
۲۱ کدو سبز کیلو ۱۴۲۷۰ ۳۰۷۰۰
۲۲ سیب زمینی کیلو ۲۱۵۰۰ ۲۱۲۸۰
۲۳ پیاز کیلو ۱۲۴۸۰ ۱۲۵۲۰
۲۴ لوبیا سبز کیلو ۱۹۷۳۰ ۳۴۶۳۰
۲۵ سبزی های برگی کیلو ۲۰۷۷۰ ۲۰۱۳۰

بر اساس گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۱۷ / ۸ / ۹۲، در گروه لبنیات قیمت پنیر غیرپاستوریزه اندکی افزایش داشت و بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بد. قیمت تخم مرغ افزایش یافت و شانه ای ۸۲۰۰۰ الی ۱۱۰۰۰۰ ریال فروش می رفت. در گروه برنج، بهای برنج داخله درجه یک و درجه دو ثابت بود. در گروه حبوب قیمت تمام اقلام این گروه بدون تغییر بود.

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری پرتقال درجه دو و لوبیا سبز عرضه نمی شد و خربزه عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می گردید. میوه فروشی هاس سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه های تازه بهای پرتقال درجه یک، انار، انگور و به ویژه لیموشیرین کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه افزایش داشت. در گروه سبزی های تازه بهای تمام اقلام این گروه به ویژه کدوسبز و لوبیا سبز افزایش یافت.

در این هفته قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله افزایش ولی بهای گوشت مرغ کاهش جزئی داشت.

در هفته مورد بررسی، قیمت چای خارجی اندکی افزایش و بهای قند، شکر و انواع روغن نباتی ثابت بود.

گروه های مواد خوراکی

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت پنیر غیرپاستوریزه معادل ۰٫۱ درصد افزایش داشت و بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ معادل ۱٫۱ درصد افزایش یافت.

برنج و حبوب

در هفته مورد بررسی، در گروه برنج، بهای برنج داخله درجه یک و درجه دو ثابت بود. در گروه حبوب، قیمت تمام اقلام این گروه بدون تغییر بود.

میوه ها و سبزی های تازه

در هفته مورد گزارش، بهای پرتقال درجه یک معادل ۲٫۱ درصد، لیموشیرین ۱۹٫۲ درصد، انار ۱٫۹ درصد و انگور ۱٫۷ درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین ۰٫۹ درصد تا ۵٫۳ درصد افزایش داشت. در گروه سبزی های تازه بهای تمام اقلام این گروه بین ۱ درصد تا ۳۳ درصد افزایش یافت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در این هفته قیمت گوشت گوسفند معادل ۱ درصد و گوشت تازه گاو و گوساله ۱٫۳ درصد افزایش ولی بهای گوشت مرغ ۰٫۹ درصد کاهش داشت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در هفته مورد بررسی، قیمت چای خارجی معادل ۰٫۱ درصد افزایش و بهای قند، شکر و انواع روغن نباتی ثابت بود.

منبع : مهر

انتهای پیام/