در خبرها آمده بود که مجلس شورای اسلامی از دولت اعتدال و امید خواسته است پیگیر دریافت غرامت‌ از امریکا و متحدانش برای توطئه کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر محمد مصدق باشد.

image9820

پایگاه خبری هرمز پرس:

محمد حسین جعفریان

در خبرها آمده بود که مجلس شورای اسلامی از دولت اعتدال و امید خواسته است پیگیر دریافت غرامت‌ از امریکا و متحدانش برای توطئه کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر محمد مصدق باشد. نمایندگان تأکید کرده‌اند این پرونده در محاکم داخلی و خارجی با قوت پیگیری شود. پیشتر نیزدر دولت دهم، آقای احمدی‌نژاد پیگیر تشکیل کارگروهی بود تا با طرح دعوی علیه دولت انگلیس برای اشغال ایران در جنگ جهانی دوم، خسارات ناشی از ضرر و زیان مردم ایران را در آن دوره پیگیری و مطالبه کند. از نگاه این قلم چنین دغدغه‌هایی قابل احترامند و در لزوم طرح آنها جای هیچ شک و تردیدی نیست، اما اگر چنانکه شرع و عرف به ما آموخته، بنا بر «اهم و فی‌الاهم»کردن باشد، به نظر می‌رسد در کنار این پرونده‌ها، موضوعات نزدیک، تازه و بسیار مهم‌تری نیز از قلم افتاده که سال‌هاست قربانیان آنها امید به دنبال‌کردن و طرحشان در محاکم داخلی و بین‌المللی دارند.

هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری کشورمان در سال پایانی جنگ تحمیلی و کشتار وحشیانه مسافران بیگناه آن یکی از این موارد است. جنایتی هولناک که به سبب آن مدال افتخار و جایزه هم داده شد. اگرچه اقداماتی جزئی در این خصوص صورت گرفته، اما هرگز چنانکه باید و شاید به ابعاد آن پرداخته نشده و نتیجه رضایت‌بخشی را در پی نداشته است.

باری مهم‌تر از این ماجرا، حکایت استفاده مکرر صدام از سلاح‌های شیمیایی در جنگ تحمیلی است. قتل عام مردم «سردشت» و روستای «بابایادگار» که آنها را «هیروشیما» و «ناکازاکی» کوچک می‌نامند در این شمارند. این جدا از فاجعه شرم‌آور حلبچه و نیز بمباران‌های متوالی شیمیایی رزمندگان ما در خطوط نبرد است. امروز ما دهها هزار مجروح شیمیایی در سراسر ایران داریم که بر اثر تبعات آن جنایت‌ها همچنان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. هنوز در سردشت و روستاهای بسیاری در آن مناطق، کودکان با عوارض دردناک گازهای شیمیایی، متولد می‌شوند. هرچند دلیل و اتکای نمایندگان مردم در مجلس برای طرح دعوی پرونده کودتای ۲۸ مرداد، اسناد منتشر شده اخیر توسط خود امریکایی‌هاست، اما در خصوص تحویل سلاح‌های شیمیایی به صدام نیز اکنون اسناد و اعترافات متقنی از سوی ممالک غربی به سرکردگی امریکا وجود دارد. اسناد این جنایت آنها اکنون در گوشه گوشه ایران در رنج و درد و انزوای خویش زنده‌اند و نفس می‌کشند. این اسناد زنده و شاهدان سخنگو را می‌توان به محاکم بین‌المللی برد و به رخ جهانیان کشید و دست بر قضا بهترین زمان طرح این پرونده نیز همین روزهاست. یعنی زمانی که امریکا با ریا و فریبکاری تمام مدعی است به خاطر اتهام دروغین و اثبات نشده علیه اسد در استفاده از سلاح‌های شیمیایی قصد حمله به سوریه را دارد. اذهان و افکار عمومی جهان بیش از هر زمانی اکنون آمادگی دارد تا بداند همین جماعت انواع سلاح شیمیایی را به صدام دادند تا علیه مردم بی‌دفاع ما وحتی کشور خودش استفاده کند. اگر بنا به دریافت غرامتی باشد، طرح این دعوی و دریافت این غرامت بی‌شک سهل‌الوصول‌تر و دست یافتنی‌تر است. ان‌شاءالله مسئولان زمان را از دست ندهند و هرچه زودتر اقدام کنند.