در پی اجرای موفق اولین دور از پیاده‌روی‌های فضایی برای تعمیر پمپ سیستم خنک‌کننده ایستگاه فضایی بین‌المللی، دور دوم به دلیل بروز اشکال در لباس فضایی آنها برای ۲۴ ساعت به تاخیر افتاد.

2.jpg-98

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، ریچ ماستراچیو و مایک هاپکینز، دو مهندس پرواز آمریکایی حاضر در ایستگاه، روز شنبه گذشته برای مدت ۵٫۵ ساعت اولین دور از سه پیاده‌روی برنامه‌ریزی شده برای تعمیر یک ماژول پمپ آمونیاک خراب مرتبط با یکی از دو حلقه خنک‌کننده تجهیزات داخلی و خارجی ایستگاه فضایی را انجام دادند.

این ماموریت پنج ساعت و ۲۸ دقیقه و ۱۱ ثانیه به طول انجامید که کمتر از زمان ۶٫۵ ساعته مورد انتظار ناسا بود. دلیل این امر، شکایت ماستراچیو از دمای سرد لباس فضایی‌اش گزارش شد.

از این رو ناسا تصمیم گرفت ماموریت دوم را که برای روز دوشنبه(دوم دی) برنامه‌ریزی شده بود، تا روز چهارشنبه(چهارم دی) که با عید کریسمس مقارن است، به عقب بیندازد.

به گفته مقامات ناسا، ممکن است آب در بخشی از لباس ماستراچیو در دریچه هوابند آزمایشگاه مدارگرد وارد شده باشد. از این رو این فضانورد باید از یک لباس یدکی دیگر برای پیاده‌روی فضایی بعدی استفاده کند که به دلیل زمان مورد نیاز برای تنظیم اندازه آن، روز چهارشنبه برای دور دوم این ماموریت انتخاب شده است.

پس از خراب شدن خط خنک‌کننده ایستگاه فضایی در روز ۱۱ دسامبر(۲۰ آذر)، کنترلگرهای پرواز تلاش کردند از طریق فرمان از راه دور، دریچه معیوب را تعمیر کنند، اما موفق نشدند.

این پمپ ۳۵۳ کیلوگرمی به اندازه یک یخچال دو در بوده و رسیدگی به آن به دلیل وجود آمونیاک سمی دشوار است.

از آن جا که ماستراچیو و هاپکینز در دور اول پیاده‌روی، پیشرفت خوبی را نشان دادند، به نظر می‌رسد که نیازی به دور سوم برای تعمیر این پمپ نباشد.

ماستراچیو پیش از این شش پیاده‌روی فضایی دیگر را انجام داده و رکورد چهاردهمین پیاده روی طولانی را در اختیار دارد. پیاده‌روی فضایی روز شنبه اولین تجربه هاپکینز بود.

به گفته ناسا، پیاده‌روی فضایی روز شنبه، صد و هفتاد و پنجمین مورد برای پشتیبانی از مونتاژ ایستگاه فضایی و نگهداری از آن بوده است.

منبع : ایسنا

انتهای پیام/