گرانترین نرخ تورهای پرطرفدار خارجی ویزه نوروز ۹۲ متعلق به برزیل و تورهای داخلی نیز مربوط به کیش است که با توجه به نوسانات نرخ ارز و قیمت بلیت پروازهای خارجی این قیمتها مدام درحال تغییر هستند.
895163_487
به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، گرانترین نرخ تورهای پرطرفدار خارجی ویزه نوروز ۹۲ متعلق به برزیل و تورهای داخلی نیز مربوط به کیش است که با توجه به نوسانات نرخ ارز و قیمت بلیت پروازهای خارجی این قیمتها مدام درحال تغییر هستند.
طبق آنچه در تبلیغات مربوط به تورهای گردشگری خارجی آژانسهای مسافرتی آمده است نرخ اقامت در هتلهای سه ستاره دوبی که جزو بیشترین شهرهای جذب کننده گردشگران ایرانی است اکنون یک هزار و ۲۰۰ تومان به اضافه یک هزار و ۳۶۵ درهم قیمت دارد.

اما اقامت در این شهر آن هم در هتل سه ستاره برای ایرانیان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و یک هزار و ۶۰۰ درهم است که خدمات آن شامل صبحانه، ناهار، بلیت پرواز داخلی، ویزا، ترانسفر و گشت شهری است.

پس از دوبی، آنتالیای ترکیه نیز در ایام نوروز طرفداران ایرانی زیادی دارد که این تورها نیز در ایام عید برای یک هفته دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان نرخ دارد.

اما در این بین گرانترین نرخ تورهای خارجی متعلق به برزیل است که بابت ۱۱ روز اقامت در ریودوژانیرو و آبشار ایگوا باید گردشگر ایرانی ۸ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان داشته باشد و در کنارش دو هزار و ۶۰۰ یورو نیز بپردازد.

همچنین تور فرانسه نیز با پرواز داخلی دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و یک هزار و ۸۰۰ یورو فروخته می شود اما با پرواز خارجی حدود یک هزار و ۵۸۰ یورو و چهار میلیون تومان قیمت دارد.

سفر به هندوستان به مدت هشت روز آن هم اقامت در هتل های ۵ و ۴ ستاره بمبئی و گوا یک هزار و ۳۵۰ دلار به علاوه یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نرخ دارد و تور سفر به چین نیز با همین مدت زمان و اقامت در شانگهای و یپن، یک هزار و ۳۰۰ دلار و چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می شود.

تور گردشگری به مقصد مالزی برای ۸ شب اقامت در هتل های ۴ و ۵ ستاره در کوالالامپور و سنگاپور، تقریبا دو هزار دلار به علاوه سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومان هزینه دارد. با این حال بابت هفت شب اقامت در هتلهای ۵ ستاره قبرس باید ۳۷۰ دلار و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شود.

در همه این تورها که اغلب اقامت در هتل ۵ و ۴ ستاره است، صبحانه توسط هتل به مسافر داده می شود اما خدماتی مانند ناهار و شام و ترانسفر نیز بستگی به درخواست گردشگر دارد که در آن صورت می تواند هزینه آنها را به نرخ تور اضافه کند.

با این حال آژانسهای مسافرتی از گردشگر می خواهند برای تعیین نرخ دقیق تور به آژانسها مراجعه کنند چون تبلیغات آنها برای تور با قیمت تمام شده تور درآخرین لحظات سفر تغییر می کند.

۲۵۰۰۰۰۰ تومان برای سه روز سفر یک خانواده به شیراز/ کیش ۴۴۰۰۰۰۰ تومان

این وضعیت برای تورهای گردشگری داخلی نیز صدق می کند اما با درجه اهمیت کمتر. با این وجود در ایام نوروز مقاصدی مانند شیراز، مشهد، اصفهان، یزد و قشم به ترتیب استقبال بیشتری می شود اما از آنجا که بلیت پروازهای داخلی نیز در چند ماه گذشته افزایش چشم گیری داشته است این تورها نیز مانند تورهای خارجی افزایش نرخ داشته اند با این حال دفاتر خدمات مسافرتی که این ایام بهترین فرصت آنها برای فروش تور و درآمدزایی است، نرخ تورها را افزایش داده اند و این امر در بین آنها معمولی و طبیعی است.

به همین دلیل تور هوایی، سه روزه شیراز آن هم اقامت در هتل ۳ تا ۵ ستاره از ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزارتومان نرخ دارد که در آن علاوه بر صبحانه یک گشت شهری نیز داده خواهد شد.

تور اصفهان هم که یکی دیگر از مقاصد گردشگری داخلی است اکنون برای سفرهای زمینی بابت سه شب در هتل ۳ تا ۵ ستاره ۴۰۰ تا ۶۵۰ هزار تومان نرخ دارد اما اگر قرار باشد با هواپیما سفر کرد حدود ۱۵۰ هزار تومان دیگر به این تور افزوده می شود.

تور یزد نیز اکنون از ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بابت اقامت سه شبه نرخ دارد و تور چهار روزه و هوایی آن ۶۸۰ هزار تومان شده است.

تور جزیره که گرانترین تورهای گردشگری نوروز به حساب می آیند متعلق به کیش است که اکنون برای اقامت در هتل ۵ ستاره آن، یک گردشگر باید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بپردازد اما اقامت در هتل سه ستاره آن نیز با همین مدت زمان از ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

نرخ تور هوایی قشم هم بابت سه شب اقامت در هتل سه ستاره، یک وعده شام و یک گشت شهری از ۷۶۰ هزار تومان به بالاست.

در میان گرانی نرخ تورهای گردشگری، محمد شریف ملک زاده، رئیس سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد کرده است که ایرانیان در ایام نوروز به صورت خانوادگی و با استفاده از تور سفر کنند تا هزینه سفرشان سرشکن شود.

با این حساب اگر تنها در تورهای گردشگری داخلی یک بررسی اجمالی شود نشان می دهد که یک خانواده ۴ نفره برای سفر سه روزه به شیراز آن هم با تور باید دو میلیون وچهار صد هزارتومان بپردازد تا بتواند بهترین خدمات را از آژانسهای گردشگری بگیرد تور کیش نیز اکنون برای یک خانواده چهار نفره حدود چهار میلیون و۵۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت. آن هم در زمانی که هزینه زندگی روزمره برای مردم بالا رفته و آنها باید بودجه ای گزاف و بلا استفاده را برای سفرهای خود در نظر گرفته باشند.
منبع:باشگاه خبر نگاران
انتهای پیام/