کلاهبرداری از جوانان جویای کار و سوءاستفاده از مشکلات اشتغال زمینه‌ساز کلاهبرداری تازه‌ای شده که این روزها در آگهی‌های نیازمندی برخی روزنامه‌ها منتشر می‌شود و جوانان را سرکیسه می‌کند.

image9570

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،به نقل از ایران، یک شرکت در خیابان آفریقا با سوءاستفاده از مشکلات اشتغال اقدام به سرکیسه‌کردن جوانان جویای کار به بهانه آموزش مقدماتی برای کار کرده است. این شرکت می‌گوید دوربین‌های مداربسته وارد می‌کند و در خیابان لاله‌زار هم صاحب فروشگاه‌ است و در نیازمندی‌های روزانه روزنامه‌ها آگهی دعوت به کار پاره‌وقت می‌دهد. جوانان جویای کار پس از تماس با این شرکت در دفتر آن واقع در خیابان آفریقا حاضر می‌شوند و در جریان چگونگی انجام کار! قرار می‌گیرند.

صاحب شرکت به این جوانان می‌گوید برای مشغول به کار شدن باید در کلاس‌های آموزشی آن شرکت کنند و برای شرکت در این کلاس‌ها بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان باید پرداخت کنند. وی متذکر می‌شود این‌پول فقط برای کلاس‌های تئوری است و پس از پایان این کلاس‌ها، کارجویان باید به‌صورت عملی با حضور در ساختمان‌هایی که کار نصب دوربین‌های مداربسته و آیفون‌های تصویری انجام می‌شود آموزش عملی ببینند.

وی وعده می‌دهد پس از آموزش کار می‌توانند ماهانه صاحب درآمدی خوب شوند، جوانان درمانده جویای کار هم با تامین هزینه آموزش در کلاس‌ها ‌شرکت می‌کنند. پس از پایان دوره تئوری، قرار می‌شود آن‌ها آموزش عملی ببینند و تازه اینجا مشخص می‌شود که این کار تنها یک کلاهبرداری ساده است و اساساً‌کاری وجود ندارد. این شرکت کارجویان را به دورترین محل از زندگی خود می‌فرستد تا در ساختمان‌هایی که دوربین نصب می‌شود، کار عملی بیاموزند اما ماجرا زمانی جالب می‌شود که کارجو اولاً به‌خاطر بعد مسافت و هزینه‌های آن پس از چند جلسه مراجعه منصرف می‌شود و ثانیاً کار عملی آن‌ها فقط تماشای کسانی می‌شود که دوربین نصب می‌کنند.

این جوانان نه تنها در این مدت کاری یاد نمی‌گیرند بلکه حتی از ادامه آموزش هم منصرف می‌شوند تا به‌راحتی آب خوردن چند صد هزار تومان پول ناقابل به جیب شرکت جعلی واریز شود.

داستان زمانی عجیب‌تر می‌شود که بدانید این شرکت صاحب هیچ‌گونه مجوزی نیست. رئیس شرکت در پاسخ به نوع مجوزش به خبرنگار شوک می‌گوید: «شرکت ما در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شده و قانونی است.» در حالی که ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها مجوز محسوب نمی‌شود و باید برای فعالیت‌های مختلف از نهادهای ذی‌ربط مجوز کسب شود. این مدیر در حالی ادعای واردات دارد که صاحب مجوز چنین فعالیت اقتصادی هم نیست.

وی می‌گوید: «من شرکتم را ثبت کرده‌ام و نیازی به مجوزهای دیگر ندارم.» این مدیر ابتدا بحث دریافت پول برای آموزش را انکار می‌کند و مدعی می‌شود رایگان آموزش می‌دهد اما چند لحظه بعد می‌گوید: «آموزشی که سازمان فنی و حرفه‌ای با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌دهد من با ۳۰۰ هزار تومان یعنی یک، چهارم آن یاد می‌دهم.» البته صحبت‌های این مدیر آنقدر ضد و نقیض است که می‌توان به‌راحتی هدف اصلی‌اش را متوجه شد.

این مدیر ابتدا مدعی می‌شود: «ما آگهی جذب بازاریاب برای دوربین‌های مداربسته و آیفون‌های تصویری می‌دهیم» و سپس می‌گوید: «ما طریقه نصب دوربین و آیفون را آموزش می‌دهیم.» این در حالی است که بحث فروش و بحث نصب دو مقوله‌کاملاً مجزا هستند و هر یک تخصص جدایی می‌خواهند.

در چند سال گذشته به خاطر افزایش بیکاری در کشور، برخی از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند، این سوءاستفاده را در آگهی‌های نیازمندی روزانه می‌توان دید و جای تعجب دارد چرا با وجود چنین علائم و نشانه‌های بارز و کلاهبرداری مشهودی نهادهای ذی‌ربط در این قضیه وارد عمل نمی‌شوند. شوک این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

عده‌ای از جویندگان کار بویژه دانشجویان کار با هزار امید صفحات آگهی روزنامه‌ها را ورق می‌زنند تا بلکه بتوانند کار مدنظرشان را بیابند و گره‌ای از مشکلاتشان باز کنند تا خرج تحصیل و زندگی‌شان را فراهم کنند. این جوانان پس از یافتن شغل دلخواهشان در آگهی روزنامه‌ها با شرکت تماس می‌گیرند و وقتی با وعده و مزایای کار آشنا می‌شوند سریعاً به محل می‌روند تا در نخستین فرصت کارشان را آغاز کنند و استخدام شوند بی‌آن‌که بدانند چه دامی برایشان پهن شده است قدم در آن می‌گذارند.

جواد جاویدنیا، قاضی دادسرای مشهد در این خصوص می‌گوید:افراد جویای کار بویژه دانشجویان باید دقت لازم را درباره شرکتی که می‌خواهند در آنجا کار کنند داشته باشند و به مراکزی مراجعه کنند که مورد تایید وزارت کار قرار گرفته است زیرا بعضی شرکت‌ها با وعده وعید‌های واهی و دریافت مبالغ کم به افراد جویای کار می‌گویند که می‌توانند در کوتاه ترین زمان مناسب‌ترین و پردرآمدترین مشاغل را به آن‌ها معرفی کنند.

این افراد نیز به دلیل کم بودن هزینه، تحقیقی درباره درستی این ادعاها نمی‌کنند و وقتی متوجه می‌شوند این ادعاها واهی بوده گاهی دیگر سراغ شکایت نیز نمی‌روند چرا که طرح شکایت را بی‌فایده می‌دانند و گمان می‌کنند ثمری نخواهد داشت ولی آن‌ها باید آگاه باشند اگر چنین مراکزی از هر کسی حتی مبالغ کمی را دریافت کنند میلیون‌ها تومان به جیب زده و آن‌ها به کلاهبرداری هایشان ادامه می‌دهند و نباید سکوت کنند.

این قاضی به دانشجویان جویای کار توصیه می‌کند فریب وعده‌های دلچسب را نخورند و در هر مرکزی که قرار است استخدام شوند مجوز کار و ثبت شرکت را بخواهند تا مطمئن شوند در جای امنی مشغول به کار شوند. آن‌ها هرگاه از این مراکز درخواست مدارک کردند و این مراکز از دادن رسید، شماره حساب و کارت و…امتناع کردند می‌توانند به سالم بودن فعالیت این شرکت‌ها شک کنند. توجه بعضی دستگاه‌های کارتخوان «پوز» برای دریافت پول نیز می‌تواند نشانه‌ای بر درستی آن شرکت باشد هرگاه نام مراکز با نام ثبت شده در رسید هماهنگی داشت احتمال درستی آن بیشتر است.

کلاهبرداری در آموزشگاه‌ها

گاهی دیده می‌شود آموزشگاه‌هایی نیز از این طریق دست به کلاهبرداری می‌زنند و دانش‌پذیران بسیاری را طعمه قرار می‌دهند و از آن‌ها به بهانه ثبت نام در کلاس هزینه‌ای گزاف دریافت می‌کنند.

قاضی جاویدنیا می‌گوید: بهتر است دانش‌پذیران با تحقیق در خصوص کلاس‌ها مراکزی را که مورد تایید سازمان سنجش یا مراکز عالی است انتخاب کنند تا دچار مشکلات بعدی نشوند و با دیدن جواز ثبت و تاییدیه درستی این مراکز با خاطری آسوده در آنجا فعالیت کنند. البته گاهی ممکن است مسئولان آن مراکز بگویند با مراجعه به سایتی که خود ارائه می‌دهند مراجعه کنند تا تاییدیه مرکز را ببینند در حالی که ممکن است این سایت هم جعلی باشد، برای این‌که افراد از چنین کلاهبرداری‌هایی در امان باشند تحقیق و بررسی در حوزه کار و فعالیتشان می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

سوءاستفاده برخی مؤسسه‌ها

برخی سازمان‌ها از شرایط دانشجویان جویای کار سوءاستفاده می‌کنند و به علت محدودیت زمانی به آن‌ها وعده‌هایی می‌دهند که هرگز عملی نخواهد شد. این مراکز به مراجعه‌کنندگان می‌گویند می‌توانند هر زمان که کلاس آموزشی ندارند در اوقات فراغتشان به مؤسسه بروند و در ازای کار حقوقشان را دریافت کنند. دانشجو که دلش به این ادعاها خوش شده هنگامی که می‌خواهد کارش را شروع کند می‌فهمد که باید آموزش ببیند؛ آموزشی که ابتدا رایگان به نظر می‌رسید ولی پس از آن متوجه می‌شود باید هزینه یک ترم دانشگاهش را خرج آموزش کند بازهم این راه را ادامه می‌دهد به این امید که به زودی چندین برابر هزینه را به گفته مسئولان در می‌آورد اما وقتی متوجه می‌شود برای گذراندن دوره‌های آموزشی باید به منطقه‌ای دور برود که پس از مدتی کنار می‌کشد و بی‌آن‌که هزینه اش را دریافت کند یا حتی از سازمان به علت خلف وعده‌هایش شکایت کند ناامیدانه به سوی آگهی و کار دیگری می‌رود بلکه بتواند از این طریق هزینه تحصیلش را فراهم کند.

دکتر امیرحمزه زینالی جامعه شناس جنایی می‌گوید: هرگاه کسی با میل و اختیار خود وارد شرکت و مؤسسه‌ای شود که از قراردادهایش با آنجا باخبر بوده و طبق آن برنامه شروع به کار کند ولی پس از مدتی متوجه شود شرایط سختی پیش روی وی است نمی‌تواند از آن مرکز شکایت کند چرا که آن‌ها مرتکب کلاهبرداری نشده‌اند ولی اگر آن مؤسسه جعلی باشد و مدارکی در خصوص تخلفات آن داشته باشد یا برگه‌ای در خصوص ادعاهایشان وجود داشته باشد که ثابت کند برخلاف قرارداد عمل می‌شود در این‌صورت مسأله قابل پیگیری و شکایت خواهد بود. اگر کسی در شرایط متقلبانه و فریب اشخاصی قرار بگیرد آنگاه می‌توان گفت از وی کلاهبرداری شده است در غیراین صورت اگر شرکت و مؤسسه با داشتن مدارک و جواز ثبت با ادعاهای بیهوده افراد را جذب کند و سپس زیر قول و قراری بزند که مدرک و قراردادی در آن نباشد از افراد جویای کار سوء استفاده کرده و با فریبکاری نیرو جذب کرده است که این امر اخلاقی نیست.

این جامعه شناس می‌گوید: اگر شرکت‌ها در کاریابی شفاف‌سازی کنند و همان ابتدا شرایط و خدمات را به درستی به مراجعه‌کننده اعلام کنند و با فریبکاری نیرو جذب نکنند شرایط مساعدتری برای افراد و دانشجویان جویای کار فراهم خواهد شد. مراکز نباید شرایط را غیرواقعی ترسیم کنند و مراجعه‌کنندگان نیز باید همه سوالات را در خصوص کار جویا شوند و سپس با دیدی وسیع و تصمیمی درست کارشان را آغاز کنند.

فرهنگسازی شغلی دانشجویان

رضا بابایی رئیس اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی با اشاره به فرهنگسازی دانشجویان جویای کار می‌گوید: دانشگاه جامع علمی کاربردی موظف است ۸۰ درصد علوم کاربردی را به‌کار بگیرد و ۲۰ درصد امور تئوریک را انجام دهد. فارغ‌التحصیلان دانشگاه جامع علمی‌کاربردی پس از فارغ‌التحصیلی نسبت به دیگر دانشجویان حرفه‌ای‌تر فعالیت می‌کنند و سریع‌تر جذب بازار کار می‌شوند که همین موضوع را می‌توان به‌عنوان یک فرهنگسازی نام برد.

همچنین ایجاد پارک‌های علم و فناوری در سراسر کشور با هدف تولید ثروت از علم نیز یکی دیگر از فرهنگسازی‌ها در خصوص فعالیت و اشتغال دانشجویان جویای کار است، به‌این صورت که تعدادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه به پارک‌ها و مراکز رشد شرکت‌های دانش بنیان مراجعه و با حمایت آن‌ها تقاضای کار می‌کنند و با اخذ مجوز فعالیت خود را آغاز می‌کنند. این پارک‌ها و مراکز رشد، شرکت‌های دانش بنیان دارند که آن‌ها تکنولوژی پیچیده را به نحوی به‌کار می‌برند که مسائل و مشکلات کشور را حل کنند و در جهت اشتغال آفرینی فعالیت کنند.

بابایی می‌گوید: اکثر دانشگاه‌های استان و کشور نیز مجهز به چنین پارک‌هایی هستند، به‌عنوان نمونه در اصفهان شهرک علوم تحقیقاتی دانشگاه تهران و همچنین برخی استان‌های مستقل مانند خلیج فارس، هرمزگان، یزد و… نیز پارک‌های علم و فناوری وجود دارند که در کشور ۳۳ پارک داریم.

رئیس اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی می‌افزاید: دانشجویانی که در حال تحصیل هستند کارهای دانشجویی تعریف شده‌ای دارند. مسئولان دانشگاه‌ها می‌توانند به فراخور شرایط دانشجویان به آن‌ها کار ارائه بدهند و از طرف دیگر نیز صندوق رفاه دانشجویان ۱۶ نوع وام تحصیلی ، فوری، درمانی و… به دانشجویان پرداخت می‌کنند‌که آن‌ها می‌توانند هزینه‌هایشان را پوشش دهند.

منبع: دانا

انتهای پیام/