ناسا به شواهدی دست یافته که سیاره مریخ در زمان های باستان شرایط لازم برای پشتیبانی از حیات (به خصوص میکروارگانیسم ها) را داشته است.

mars-rock-supportive-life-001-500px-narenji-ir

پایگاه خبری هرمز پرس، مدارک به دست آمده از نمونه حفاری سنگ های سیاره سرخ، این نظریه را مطرح کرده اند.

پودری که از این حفاری به دست آمده شامل نشانه هایی از وجود «سولفور، نیتروژن، هیدروژن، اکسیژن، فسفر و کربن» است که همگی ترکیبات شیمیایی کلیدی در زندگی میکروبی هستند.

دانشمندان ناسا در کنفرانس خبری اعلام این کشف، گفتند محیطی که نمونه های سنگ در آن پیدا شده، خلیج Yellowknife نامیده می شود و طبق یافته های فعلی حدس می زنند انتهای یک سیستم رودخانه ای یا بستر دریاچه بوده است که میلیونها سال پیش خشک شده. اما هنگامی که هنوز خیس بوده و در آن آب جریان داشته، برای موجودات میکروسکوپی محیطی امن و قابل زیست بوده است.

جان گروتزینگر مدیرعلمی پروژه کنجکاوی می گوید:‌ «ما دریافته ایم که این محیط کاملا قابل سکونت و بی خطر بوده. و آنچنان آماده زندگی بوده که اگر شما اینجا بودید احتمالا می توانستید از این آب بنوشید.»

متاسفانه، کاوشگر هنوز نتوانسته است هیچ نشانه ای از فسیل های این موجودات میکروبی یا اثرات متابولیسم شان پیدا کند. شاید هم دوربین های دقیق این ابزار برای تجزیه و تحلیل چنین جزئیاتی و تشخیص آنها طراحی نشده اند. اما دانشمندان ناسا می گوید کشفیات جدید، قوی ترین مدارک دال بر وجود زندگی در خارج از کره خاکی ما است.

تجهیزات آزمایشگاه شیمی و معدن شناسی کاوشگر مریخ که از اشعه ایکس هم برای بررسی فراوانی مواد معدنی خاص استفاده می کند، دریافته اند ۲۰ درصد سنگ هایی که تا کنون توسط کنجکاوی سوراخ شده، از خاک رسی هستند که با آب تازه شکل سنگ به خود گرفته اند.

واحد تجزیه نمونه های Curiosity همچنین دریافته که پودر سنگ ها حاوی مواد شیمیایی اکسید شده و اکسید نشده هستند. ترکیبی که در گذشته از زندگی میکروبی روی زمین پشتیبانی کرده است.

قرار است طی روزهای آینده مریخ نورد به نمونه برداری های بیشتری پرداخته و البته به کوهنوردی خود ادامه دهد. آیا بالاخره چشم مان به جمال فسیل میکروارگانیسم های مریخی روشن خواهد شد؟ نظر شما چیست؟