در علم روانشناسی مبحثی وجود دارد که به آن مبحث “تغییر شخصیتی” می گویند که بر اساس آن، برخی افراد تحت تاثیر محیط ، آشنایی با اندیشه های جدید، دوستان تازه و … دچار تحولات اساسی در چهارچوب عقاید و شخصیتشان می شوند و گاهی رفتارهای جدید آنها دقیقا در تضاد با ارزش های دیروزشان است.

image5327

پایگاه خبری هرمز پرس :

در عرصه سیاسی نیز مسایلی که این روزها بخش اعظمی از افکار عمومی را درگیر خود کرده؛ شاید ریشه در همین اصل روانشناسی؛ یعنی تغییر شخصیتی داشته باشد؛ که مردم می بینند شخصی که دیروز اندیشه های وی حداقل در سطح لسانی منطبق با ارزش های جامعه و مردم ولایتمدار بود، به یکباره دچار یک تحول فکری می شود و رفتارهای تا حدودی متناقض با گذشته را از خود بروز می دهد.

از رییس جمهوری صحبت میکنم که هفته آینده باید از او به عنوان رییس جمهور سابق نام برد، از مردی از دیار آرادان در سمنان، از احمدی نژادی که مثالی خوب برای استادان دانشگاه در رشته روانشناسی و مبحث “تغییر شخصیتی” است.

زمانی که در سال ۸۴ مردی از بهشت تهران، محل ساختمان شهرداری تهران کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد، کاپشن سفید و منحصر به فردش تبدیل به نشان و سمبل او ش و حتی در آن زمان این کاپشن نشان دهنده آن بود که شهردار تهران حقیقتا مردی از جنس مردم بود. هرچند منتقدانش که این روزها موضوعات زیادی برای انتقاد دارند،‌اما چون آن روزها موضوعی برای انتقاد نداشتند، بیان می داشتند که او می تواند با پوشین کاپشن به وجهه کشور صدمه بزند.

کاپشن احمدی نژاد، همان لباس بهاری که روزگار نه چندان دور به عنوان بخشی از چهارچوب شخصیتی رییس جمهور درآمده بود و علاقمندان به وی را ترقیب می کرد تا آنها هم مقلد این پوشش شوند.

حتی عده ای هم با زبان طنز می گفتند که شاید علت برخی رفتارهای احمدی نژاد در سالهای اخیر مربوط به نپوشیدن کاپشن و پوشیدن کت و شلوارهای مارکدار گران قیمت هست که با ساده زیستی همخونی ندارند و اگر رییس جمهور دوباره ظاهرش همچون گذشته شود مشکلات کشور هم حل خواهد شد!

فارغ از مزاح های عده ای، اما دلایل دوری رییس دولت نهم و دهم از کاپشنش؛ همچنان نامشخص است و مانند بسیاری دیگر از سوالات سیاسی و اقتصادی بی جواب خواهد ماند.

احمدی نژاد در نخستین سال ریاست جمهوریش با وجود انتقادات فراوان به پوشیدن کاپشن و لباس های آشنایش ادامه داد.؛ با این حال از زمانی که موقعیتش در قدرت بیشتر تثبیت شد، کاپشن معروفش از کار برکنار شد و راه برای کت شلوارهایی که البته اغلب به نظر می رسید برای او بزرگ بود را باز کرد و “مردی از جنس مردم” با کاپشن سفید به مرور به “مرد جهانی” با کت و شلوهای شیک و ایتالیایی تبدیل شد.

با تمامی این اوصاف، داستان سیاسی ترین کاپشن ایران که زمانی متعلق به احمدی نژاد بسیجی و ولایی بود و همه آن کاپشن را دوست داشتند، رو به پایان است و رییس دولت دهم و یاران بهاریش آخرین هفته روزهای عمر کاریشان را در صحنه سیاست می گذرانند.

مصطفی میرزاباقری برزی

منبع:دانا

انتهای پیام/