به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمزپرس به نقل از بشاگرد نیوز، محسن باقری جوان نخبه بشاگردی  متولد  ۱۳۷۲ روستای سرحور که دوران تحصیل خود را تا پیش از ورود به دانشگاه در مدارس بشاگرد گذرانده اکنون در سطح کشور به موفقیت‌های فراوانی دست‌یافته است.

 

این نخبه بشاگردی به‌عنوان یکی از نخستین دانشجوهای هرمزگانی است که موفق به چاپ یک پژوهش علمی در کشورهای خارجی شده است که در ادامه گفتگویی با وی خواهیم داشت.

 • از خودتان بگویید:

دوران کودکیم با چراغ‌های نفتی و دود آن‌ها گذشت و محرومیتی که آن را مانعی بزرگ برای خودم می‌دیدم.

پدرم را سال‌ها پیش از دست دادم و پس‌ازآن همیشه دنبال این بودم که سعی کنم فرد مفیدی برای جامعه و بشاگرد باشم چراکه طعم محرومیت را چشیده‌ام.

 • دوران تحصیل تان چگونه گذشت:

خاطرات دوران تحصیل من خلاصه می‌شود در مداد مشترک من و خواهرم که به دلیل نداشتن‌ها مجبور بودیم به‌صورت مشترک از آن استفاده کنیم و انگیزه‌ای که در پی آن مرا همیشه شاگرداول کلاس می‌کرد تا جعبه لوازم‌التحریر را به‌عنوان جایزه دریافت کنم.

 • چگونه به سمت فعالیت‌های فرهنگی سوق پیدا کردید:

به‌جرئت می‌توانم بگویم سهمی که مرحوم والی با ایجاد مدارس شبانه‌روزی و فعالیت‌های جهادیش در پیشرفت‌های فرهنگی تک‌تک بشاگردی‌ها دارد مثال‌زدنی است.

یکی از نکات مثبت دیگر برای من همزیستی در کنار حوزه علمیه بود که واقعاً در شکل‌دهی اخلاق و رفتارم نقش بسزایی داشت و فعالیت‌های فرهنگی که به‌واسطه دوستانمان در حوزه علمیه صورت می‌گرفت باعث می‌شد ما هم به این سمت سوق پیدا کنیم.

 • از فعالیت‌های فرهنگی خود بگویید:

این فعالیت‌ها را با شرکت در مسابقات فرهنگی هنری شروع کردم و این باعث شد در سال آخر دبیرستان به رتبه اول استانی دانش‌آموزی را در رشته کنفرانس نهج‌البلاغه دست یابم و به‌عنوان اولین دانش‌آموز بشاگرد به مسابقات کشوری استان مرکزی راه یابم که البته قبل از آن‌هم رتبه دو و سوم استانی را طی سه سال کسب کرده بودم.

 • چه عاملی بیشتر در موفقیتتان نقش داشت:

به‌طور کل در این مسیر خانواده‌ام بخصوص مادرم نقش عمده و اصلی رو برای موفقیت من ایفا کرد.

مادر من بیشتر از خودم دغدغه تحصیلم را دارد و هر وقت که در زندگی‌ام کم آوردم به یاد زحمات مادرم که افتادم باز بلند شده‌ام.

بسیاری از معلمان بنده هم توجه ویژه‌ای به من داشتند و بذر امیدی را در من کاشتند، نوری که خیلی‌ها در روشن کردن آن نقش داشتند هنوز پرفروغ نگهش داشته‌ام تا به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنم.

 • از موفقیت‌هایتان بگویید:

در زمان دانش‌آموزی در رشته تئاتر رتبه اول استانی را کسب کردم.

با رتبه ۸۵۴ کنکور هنر وارد دانشگاه ملی زابل شدم و در رشته مرمت آثار تاریخی شروع به تحصیل کردم. اتفاقات دانشگاه من را وادار کرد که به رشته علوم سیاسی گرایش پیدا کنم و در کنکور کارشناسی ارشد با رتبه ۲۵۴ وارد دانشگاه شهید باهنر در رشته علوم سیاسی شدم.

در دوران دانشجویی با مطالعات گسترده‌ای که در عرصه‌های مختلف داشتم باعث شد مدیرمسئول و سردبیر دوهفته‌نامه بسیج دانشجویی شوم همچنین با مسئولیت‌های مختلفی که در بسیج ایفا کردم به‌عنوان نماینده دانشجویی در کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی هم انتخاب‌شده بودم و کارگاه‌های مختلفی که برای دانشگاه در خصوص سواد رسانه‌ای بود برگزار می‌کردم.

 • چه عاملی در این راه به شما انگیزه داد:

موفقیت‌های بنده عامل اصلی انگیزه‌ام شده است مثلاً وقتی با رتبه ۲۵۴ وارد  دانشگاه شدم در کارشناسی پایان‌نامه‌ای که داشتم، مقاله از آن استخراج کردیم که در آمریکا چاپ شد.

در کنار آن دو کار پژوهشی را برای ژورنال‌های علمی کشور داریم که یکی از آن‌ها به اتمام رسیده است.

همچنین چاپ یک مقاله و پژوهشی که درزمینه دانشجویی اولین کار تحقیقی است و به عقیده استادم شاید اولین دانشجوی کشور باشم که دارد با این موفقیت به این حجم تحقیق می‌رسد.

 • برنامه‌تان برای آینده چیست:

قصد دارم تا مقطع تحصیلی دکترا درسم را ادامه بدهم  و در کنار آن دروس حوزوی را هم بگذرانم کما اینکه حال هم در کنار دروس دانشگاهی در حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان استان کرمان هم دانشجو هستم و در حال گذراندن دروس می‌باشم.

 • احساس می‌کنید در قبال مردم شهرتان چه وظیفه‌ای بر دوشتان است:

وظیفه من در این برهه تشویق هم سن و سال‌های خودم به مسیری است که  تجربه کرده‌ام.

ما دانشجوها نماینده و سفرای مردم بشاگرد در جای‌جای ایران هستیم هر رفتار و پیشرفت ما به‌پای مردم بشاگرد نوشته خواهد شد این دومین وظیفه ما است که بااخلاق و رفتار انقلابی توأم با نخبه علمی بودن خود ثابت کنیم بشاگرد پرورش فرزندان مؤمن و متعهد و متخصص را رسالت خود می‌داند.

 • توصیه شما برای دانشجوهای بشاگردی:

توصیه من هم به دانشجوهای بشاگردی این است که بدون هدف  به دانشگاه نروند چون آدم بدون هدف ‌به هیچ موفقیتی دست نمی‌یابد.

 • به نظر شما دغدغه اصلی مردم بشاگرد چیست:

مردم بشاگرد نیاز به یک تریبون دارند یکی که درد و رنج آن‌ها را در کشور فریاد بزند کاری که حتی نماینده‌های این مردم انجام نمی‌دهند و به نظرم جمله امام خمینی (ره) که فرمودند: « به داد کوخ‌نشین‌ها برسید که زبان شکایت ندارند.»  نقطه عطف تحولات آینده بشاگرد می‌تواند باشد.

 • در خصوص پژوهش انجام‌شده توسط خودتان توضیح دهید:

این پژوهش در خصوص حفاظت و مرمت دو اثر تاریخی متعلق به موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس استان هرمزگان است و ما در این پژوهش اقدامات این آثار را آسیب‌شناسی کردیم و در فن شناسی قدمت آن‌ها را که مربوط به هزاره اول و دوم قبل از میلاد می‌شد درآورده و سپس آن‌ها مرمت‌شده و همچنین پیشنهادهایی در خصوص حفاظت از آن‌ها به سازمان میراث فرهنگی استان ارائه دادیم.

مقاله مستخرج که اکنون در موسسه تحقیقاتی توسعه برای سیاست آمریکا در مجله علمی انسان‌شناسی و باستان‌شناسی چاپ‌شده درواقع با مقدمه و معرفی استان هرمزگان شروع‌شده که اولین دانشجوی استان و از معدود دانشجویان کشور هستم که در دوران کارشناسی چنین مقاله علمی را در ژورنال‌های خارجی به چاپ رسانده‌ام.

 • اهمیت پژوهش شما در چیست:

این پژوهش فصل مهمی برای اهمیت آثار تاریخی استان هرمزگان دارد و نقطه قابل‌توجه آنجا است که زمانی که ترامپ از لغت «خلیج ع ر ب ی» استفاده می‌کند اما این موسسه تحقیقاتی آمریکایی که پژوهش را به چاپ رسانده از خلیج‌فارس استفاده کرده است و درواقع نام خلیج‌فارس را به‌عنوان کلیدواژه پیدا کردن مقاله در نمایه‌های علمی استفاده کردیم.

 • به نظر شما نخبگان علمی چگونه می‌توانند در رشد و پیشرفت کشور سهیم باشند:

نخبگان علمی یکی از ستون‌های اصلی پیشرفت کشور هستند بخصوص اینکه حضرت آقا می‌فرمایند دانشگاه و دانشجو موتور محرکه پیشرفت هستند و مشکلات کنونی ما فقط از این سرچشمه می‌گیرد که در سیاست و برنامه‌ریزی و بخصوص عرصه اجرایی نگاه علمی توأم با انقلابی گری وجود ندارد.

 • در حال حاضر مشغول انجام چه برنامه‌ای هستید:

پژوهشی تحت عنوان وضعیت‌های بحرانی و امنیت هستی شناختی در جمهوری اسلامی ایران به پایان رسانده‌ایم که در آن به بررسی فتنه ۸۸ با رویکرد علمی در زمینه تهدیدهای هویتی که از سوی فتنه گران شد  پرداخته‌ایم.

این کار چند ماه آینده در یکی از ژورنال‌های علمی کشور به چاپ خواهد رسید و هم‌چنین یک پژوهش دیگر تحت عنوان نگرش سیستمی شبکه‌ای حضرت امام(ره)  به ولایت‌فقیه را شروع کرده‌ایم که هر دو این‌ها جزو اولین پژوهش‌های تحقیقی کشور هستند.

در کنار این‌ها پایان‌نامه ارشد را در زمینه پدیده‌های ناامنی نرم‌افزاری و امنیت هستی شناختی در جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده‌ام که در این پژوهش به بررسی تهدیدات و آسیب‌های فضای سایبری به دولت جمهوری اسلامی و شهروندان در خصوص مباحث هویتی خواهیم پرداخت که اولین پژوهش دانشجویی کشور است.

 • آیا می‌توانید از گذر این رشته کمکی به شهرتان کنید:

بااینکه بنده اکنون در زمینه علوم سیاسی و مطالعاتی علوم استراتژیک تحصیل می‌کنم است اما همیشه به آثار تاریخی و میراث‌های فرهنگی اهمیت زیادی داده‌ام و برنامه‌ام را برای ادای دین به بشاگرد این است که پس از فراغت تحصیل کنونی به دنبال پژوهش در زمینه تمدن شناسی مردمان قدیم بشاگرد بروم که امیدوارم بتوانم به‌صورت کتاب یا مقالات علمی پژوهشی در ژورنال‌های علمی آن را به چاپ برسانم.

 

انتهای پیام/