شهرستان نهبندان با ۴۰۰ هکتار زمین کشاورزی زیرکشت زیتون بالاترین سطح زیرکشت زیتون استان خراسان جنوبی را دارد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،به‌دلیل مقاومت بسیار بالای زیتون در مقابل گرما و خشکی و خواص دارویی بسیار زیاد ۴۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان نهبندان زیرکشت این محصول است.

 

طالبی یکی از باغداران زیتون شهرستان می گوید : ۱۵ سال است که این باغ را احداث کرده است و با توجه به شرایط منطقه و کم آب بودن منطقه و رشد بسیار خوب زیتون عزم خود را جذب کردیم تا این باغ را به ثمر برسانیم.

 

وی افزود: زیتون در مقابل گرما و خشکی مقاومت بسیار زیادی دارد. طالبی ادامه داد: برداشت زیتون در سه مرحله انجام می گیرد اوایل شهریور زیتون سبز برای کنسرو برداشت شده و مهر و آبان نیز برداشت زیتون سیاه برای روغن گیری انجام می شود.

 

 

مدیر جهاد کشاورزی نهبندان هم زمان برداشت زیتون را مهر ماه اعلام کرد و گفت: ۴۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی نهبندان زیرکشت زیتون است که از این میزان ۱۰۰ هکتار بارده یا در آستانه باردهی است.
باقری با بیان این که نهبندان بالاترین سطح زیرکشت زیتون را در استان دارد، افزود: بیشترین سطح زیرکشت این محصول مربوط به مناطق دشت محمدآباد، چاهداشی و نهبندان و مهم ترین ارقام این محصول زیتون زرد، روغنی، کروناکی و آبیکن است.
به گفته وی، روغن حاصل از این محصول در نهبندان بدون افزودنی و ۱۰۰ درصد طبیعی است و خواص دارویی بالایی دارد.
وی تاکید کرد: با توسعه کارگاه روغن کشی زیتون نهبندان، علاوه بر تامین نیاز و مصرف شهرستان می توان نیاز دیگر استان ها از جمله سیستان و بلوچستان را هم جوابگو بود و این اقدام کمک موثری به اشتغال جوانان و فرآوری محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی و تکمیلی خواهد کرد.
منبع: دانا
انتهای پیام/