در روز عید سعید غدیر خم بین دو طایفه بعد از ۱۴ سال صلح وسازش برقرار شد.

IMG17521404

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، آیین صلح و سازش بین دو طایفه کشاورزی و میردادی باحضور فرماندار شهرستان بشاگرد، مسئولان ادارات و ریش سفیدان، معتمدین، بزرگان قبایل شهرستان بشاگرد در مسجد ولی عصر(عج ) روستای بهتیش برگزار شد.

پیرمراد دانشمند از معتمدین و بزرگان شهرستان بشاگرد در آیین صلح و سازش این دو قبیله ضمن تقدیر و تشکر از دو طرفین دعوا گفت: شروع درگیری و نزاع بین ابن دو قبیله سال ۱۳۷۹ باکشته شدن دو نفر از قبیله “کشاورزی” شروع شد و موجب مهاجرت افراد قبیله کشاورزی به میناب شد.

دانشمند افزود: این درگیری با وجود مهاجرت یکی از قبایل همچنان ادامه تا اینکه با برگزاری جلساتی و مذاکره بین طرفین دعوا در میناب و بشاگرد توسط برادارن دانشمند، موفق شدیم این دو قبیله را پس از ۱۴ سال جنگ و درگیری و نزاع صلح وسازش برقزار کنیم.

وی در پایان ادامه داد: هر دو گروه در مراسم تحلیف و سوگند شرکت کردند و به قرآن مجید سوگند یاد کردند که نسبت به یکدیگر هیچگونه کدورتی نداشته باشند و نسبت به صلح و سازش صورت گرفته پایبند باشند.

فرماندار شهرستان بشاگرد در این مراسم ضمن تبریک عید غدیر و تشکر از براداران دانشمند بخاطر برگزاری این مراسم گفت: این مراسم قطعا مایع خیر وبرکت ورحمت خواهد بود و این امر خیر باعث خشنودی روح آن دو عزیزی خواهد شد که امروز بین ما نیستند.

رضا ملانسب گفت: این اتحاد، همدلی وهماهنگی که امروز ما شاهد هستیم باعث پیشرفت شهرستان خواهد شد.

فرمانده انتظامی شهرستان بشاگرد نیز در مراسم گفت: برگزاری مراسم صلح و سازش در استان کم نظیر است این اتفاقات کمتر اتفاق می افتتد. خوشبختانه در شهرستان بشاگرد به لحاظ تعصبات قومی و قبیله ای که وجود دارد و حرف شنوی خوبی که به بزرگان قبیله دارند زمینه مساعدی است برای صلح و سازش های دیگر و همه قتل ها اتقاق افتاده منجر به خیر شوند و این مراسم در خیلی از شهرستان ها اتفاق نمی افتتد.

منبع : مهر

انتهای پیام/