محققان با استفاده از فناوری میکروسیالات پارچه هایی ساخته اند که می تواند عرق را از لباس جدا کرده و به محیط بریزد.

n00225711-b

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،
“تینگروی پان” استاد مهندسی زیست پزشکی دانشگاه کالیفرنیا دیویس گفت: این پارچه جدید مانند پوست انسان عمل می کند یعنی عرق اضافی را به شکل قطراتی شکل می دهد که می توانند از لباس جدا شوند.

یکی از زمینه های تحقیقات در “آزمایشگاه ابتکارات میکرو- نانو” در دانشگاه کالیفرنیا دیویس، میکروسیالات است که بر روی ساخت وسایل موسوم به “آزمایشگاه بر روی تراشه” متمرکز می شوند که از کانال های بسیار ریزی برای ساخت مایعات استفاده می کند.

پان و همکارانش چنین سیستم هایی را برای کاربردهایی مانند آزمایش های تشخیص پزشکی می سازند.

این پژوهشگران یک پلت فرم نساجی میکروسیالاتی با تعبیه نخ بخیه آب دوست به یک پارچه به شدت آب گریز ارائه کردند.

آنها توانستند الگوهایی برای نخ ایجاد کنند که قطراب آب را از یک سوی پارچه بیرون کشیده، آن را در طول نخ هدایت کرده و از سوی دیگر پارچه خارج کند.

محققان این پروژه می گویند عمدا از هیچ گونه شیوه ساخت میکرویی استفاده نکرده اند، همین امر موجب شده شیوه ابتکاری آنها با فرایند ساخت پارچه سازگار شده و امکان افزایش مقیاس آن وجود داشته باشد.

به گفته آنها علاوه بر آنکه نخ آب دوست از طریق عمل مویرگی، آب را هدایت می کند خاصیت ضد آبی پارچه اطراف همچنین آب را به کانال ها می رساند.

بر خلاف پارچه های معمولی، خاصیت آب پمپاژ شده حتی وقتی که رشته های هدایت کننده آب کاملا اشباع می شوند به کار خود ادامه می دهد و دلیل آن شیب فشار مدام ناشی از کشش سطحی قطرات است.

بقیه رشته ها کاملا خشک و قابل تنفس باقی می مانند. با تنظیم الگوی رشته های هدایت آب و چگونگی قرار گرفتن نخ های آب دوست محققان می توانند محب جمع شدن عرق و اینکه عرق جمع شده از کجای لباس به بیرون ریخته شود را کنترل کنند.

ورزشکاران و تولید کنندگان پوشاک همگی علاقمند به پارچه های ضد عرقی هستند که امکان تنفس بدنی را فراهم آورد. مثلا الیاف پنبه ضد عرق است اما در طول ورزش های سنگین، پنبه خیس شده و لباس راحتی خود را برای کاربر از دست می دهد.

نتایج این تحقیقات در نشریه Lab on a Chip منتشر شده است.

منبع: افکار نیوز

انتهای پیام/