به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمزپرس؛ در میان کوچه پس کوچه های باریکی که در کنار مجتمع های بزرگ تجاری قرار دارند، زنانی را می بینیم که پارچه ای را بر روی بازار پهن کرده اند و چشم به راه آمدن مشتری هستند تا به واسطه پولی که از  آنان بابت خرید دریافت می کنند بتوانند چرخه های اقتصادی زندگی شان را به حرکت در آورند.

این زنان که اکثرشان سرپرست خانواده هستند برای تامین نیازهایشان همت کرده و با وجود مشکلاتی که روزگار بر سر راه آنان قرار داده، برای کسب روزی جهت گذران امورات زندگی خود و فرزندانشان همچون مردان شبانه روز مشغول کار هستند.

این بانوان دستفروش به دلیل نداشتن  درآمد ثابت، و سرمایه دستفروشی را تنها راه کسب روزی می دانند و گاهی برخی از آنان که توانایی مالی کمی برای به راه انداختن دستفروشی دارند خود اقدام به درست کردن صنایع دستی می کنند و در بازار می نشینند تا بتوانند آن ها را بفروشند.

دستفروشان که اغلب آن ها از جوانی در این بازار ها حضور دارند، اکنون در با وجود بیماری و نداشتن توان برای ساعت ها کار مشغول دستفروشی هستند.

اما اکنون چند سالی است که کمتر زنی را می بینیم که بساط دستفروشی جلویش پهن باشد و در کوچه های بازار روز مشغول کار باشد. چراکه اکنون آن ها در یک پارکینگ و در میان غرفه های مجزا مشغول کارهستند.

با عبور از جلوی درب این پارکینگ، پارچه سبز رنگی را می بینیم که توسط ماموران شهرداری بر درنصب شده که متن آن خبر از جمع آوری این بازار و مهلت تخلیه ۴۸ ساعته به زنان دستفروش سرپرست خانوار داده است.

برای بررسی این موضوع به داخل بازارچه کوچکی که در بلوار ساحلی، پارکینگ ساحلی قرار دارد، مراجعه کردیم تا علت این اقدام را جویا شویم.

تخلیه بازار به بهانه نداشتن مجوز و ایمنی

سید حسین وحدانی مدیر بازار دستفروشان در گفت و گو با خبرنگار هرمزپرس؛ با اشاره به اینکه ۲۰۰ غرفه در پارکینگ قرار دارد، اظهار کرد: اغلب فروشندگان در این بازارچه خانم های سرپرست خانواده هستند.

مدیر بازار دستفروشان با بیان اینکه دویست و ده هزار تومان هزینه اجاره ماهیانه هر غرفه است، گفت: این هزینه پس از جمع آوری ۲۰ میلیون تومان است که در پایان ماه به حساب صاحب ملک زمین واریز می شود.

وحدانی بیان کرد: اکنون ۶ سال است که از دایر شدن این بازار می گذرد اما به تازگی ماموران شهرداری شبانه پارچه ای  که بر روی آن نوشته شده باید زنان دستفروش این بازارچه را طی ۴۸ ساعت تخلیه کنند.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی اولیه این بازار توسط سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهرداری بندرعباس صورت گرفته است، تصریح کرد: با وجود اینکه این زمین به واسطه شهرداری به زنانی که در بازار دستفروشی می کردند ارائه شده بود اما اکنون به بهانه ایمن نبودن و نداشتن مجوز، به بازاریان اعلام کردند که باید این بازار را ترک کنند.

مدیر بازار دستفروشان افزود: شش سال پیش محمد زمردی که مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهرداری بودند، به زنان دستفروش اعلام کردند که با پرداخت ۳۰۰ هزار تومان می توانند در بازارچه غرفه هایی را در اختیار آنان بگذارند.

وحدانی ادامه داد: زمردی اکنون به عنوان سرپرست معاونت توسعه، منابع و پشتیبانی در شهرداری منطقه دو بندرعباس  مشغول کار هستند و با وجود اینکه خودشان این بازار را راه اندازی کردند اکنون وجود این بازار را غیرقانونی دانسته اند.

وی با بیان اینکه مالک زمین مشکلی برای قرار دادن زمین در اختیار دستفروشان ندارد، بیان کرد: هر کدام از این دستفروشان با امیدی به اینجا آمدند و اگر این بازار جمع آوری شود، چطور زنان می توانند مخارج زندگی شان را تامین کنند.

مدیر بازار دستفروشان با اشاره به اینکه برای حل این مشکل به شهرداری مراجعه کرده است، خاطر نشان کرد: به دلیل قرار داشتن در آستانه عید نوروز، شهرداری تا پایان فروردین ماه به زنان دستفروش اجازه کار داده، اما تاکنون مکانی را برای اسکان این زنان در نظر نگرفته است.

با دستفروشی هزینه تحصیل ۴ فرزندم را تامین کردم

یکی از زنان دستفروش در گفت و گو با خبرنگار هرمزپرس، با اشاره به اینکه سرپرست خانواده است، اظهار کرد: همسرم به دلیل بیماری و سن زیادی که دارد قادربه انجام کار نیست.

این زن دستفروش بیان کرد: از سال ها قبل در بازار روز بندرعباس با دستفروشی توانستم هزینه تحصیل ۴ فرزندم را پرداخت کنم، اما همه آن ها بیکار هستند و به ناچار باز هم به تنهایی مخارج زندگی را با دستفروشی تامین می کنم.

وی افزود:با توجه به اینکه سرمایه ای برای به راه انداختن کاسبی جدید ندارم، اگر شهرداری این مکان را از ما بگیرد، و مکانی برای استقرار دستفروشان در نظر نگیرد با کدام سرمایه و شغل می توانم امورات زندگی را اداره کنم.

دستفروش بندرعباسی با اشاره به اینکه شهرداری در بازار روز برای اجاره این غرفه ها نام نویسی می کرد، خاطر نشان کرد: اکثردستفروشان مشکلات زیادی دارند و هر کدام با امیدی مبلغ ۳۰۰ تومان را به شهرداری پرداخت کردند.

تحقق نیافتن وعده های شهرداری به دستفروشان

یکی دیگر از این زنان دستفروش نیز در گفت وگو با خبرنگار هرمزپرس، اظهار کرد: از ۶ سال قبل تاکنون شهرداری هیچ گونه خدماتی به دستفروشان این بازار ارائه نکرده است.

این زن دستفروش بیان کرد: با وجود اینکه این مکان ملک شخصی بوده اما ۲۰۰ دستفروش را در این محل اسکان دادند، و اکنون نیز به بهانه نداشتن مجوز قصد دارند همه را بیرون کنند.

وی با اشاره به اینکه تامین مخارج زندگی را به عهده دارد، افزود: با وجود اینکه درآمد دستفروشی آنقدر زیاد نیست اما به همین میزان نیز قانع هستیم زیرا هیچ کدام یک از این زنان که سرپرست خانواده هستند تمایلی ندارند نمی توانند از فامیل و یا دوستان خود بخواهند هزینه زندگی آن ها را تامین کنند.

دستفروش هرمزگانی گفت: تاکنون چندین بار شهرداری به دستفروشان وعده داده که مکانی را برای آن ها در نظر می گیرد ،اما تاکنون این وعده آنان تحقق نیافته است.

وی بیان کرد: هرمزگان نسبت به تمام استان های کشور ظرفیت های بیشتری دارد، و بودجه کشور از هرمزگان تامین می شود اما مردم این استان با مشکلات بیشتری روبه رو هستند.

زن دستفروش با تاکید براینکه مسئولان باید به فکر مردم باشند، خاطر نشان کرد: شش سال است که در این بازار مشغول کار هستیم و اگر شهرداری بخواهد مکان جدید را در نظر بگیرد قطعا  زمان زیادی نیاز است تا مردم بازار جدید را بشناسند.

انتهای پیام/