هفته‌ای که گذشت سینمای ایران با خبرهایی از بنیاد سینمایی فارابی و افتخار به ساخت فیلم «هیس دختران فریاد نمی‌زنند» همراه بود.

IMAGE635114889653648151

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،در هفته گذشته سینمای ایران با اخبار متفاوتی همراه بود که تقاضای دو فیلم برای توزیع در شبکه خانگی از جمله این خبرها بود، خبر اول اینکه؛

تقاضای ۲ فیلم میلیاردی برای توزیع در شبکه نمایش خانگی

فیلم‌های سینمایی «تو و من» و «تهران ۱۵۰۰» که هر دو از فیلم‌های پرمخاطب سینما بودند، تقاضای پخش در شبکه نمایش خانگی را به ارشاد ارائه دادند.

فیلم‌های سینمایی «تو و من» به کارگردانی محمد بانکی و فیلم انیمیشن «تهران ۱۵۰۰» به کارگردانی بهرام عظیمی تقاضای توزیع در شبکه نمایش خانگی را به وزارت ارشاد ارائه دادند که با تایید شورای پروانه نمایش خانگی، فیلم در شبکه نمایش خانگی توزیع خواهد شد.

«تو و من» به کارگردانی محمد بانکی با بازی محمدرضا گلزار توانست در گیشه توفیق پیدا کند.

«تهران ۱۵۰۰» انیمیشن سینمایی که توانست در اکران نوروز موفق عمل کند و مخاطب خوبی را با خود همراه سازد. پیش بینی می شود این دو فیلم بتوانند در شبکه نمایش خانگی موفق عمل کنند.

فیلمبرداری «زندگی جای دیگری است» به نیمه رسید

فیلمبرداری فیلم سینمایی «زندگی جای دیگری است» به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه‌کنندگی امیر سیدزاده به نیمه رسید و تدوین فیلم در حال انجام است.

فیلمبرداری فیلم سینمایی «زندگی جای دیگری است» سومین اثر بلند سینمایی منوچهر هادی به نیمه رسید. گروه پس از اتمام بخش‌های مربوط به نیاوران در درمانگاهی واقع در هفت تیر مستقر شده و صحنه‌های مربوط به مطب دکتر با بازی حامد بهداد را فیلمبرداری می‌کنند.

بنابراین گزارش، هفته آینده پارسا پیروزفر جلوی دوربین این فیلم خواهد رفت. در این فیلم ‌ نیکی کریمی با پارسا پیروزفر همبازی است؛ بخش‌هایی از صحنه‌های مربوط به کریمی در روزهای اول فیلمبرداری ضبط شد و با آغاز بازی پارسا پیروزفر، نیکی کریمی نیز جلوی دوربین خواهد رفت.

حامد بهداد، نیکی کریمی، یکتا ناصر و پارسا پیروز فر بازیگران اصلی «زندگی جای دیگری است» هستند.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: داود، بهیار مجرب بیمارستان است که بیماران مبتلا به مرگ را احیا می‌کند، اما اکنون مرگ به سراغ او آمده است…

توزیع «مرثیه برف» در شبکه نمایش خانگی

فیلم سینمایی «مرثیه برف» به کارگردانی جمیل رستمی که توانست جوایز متعددی را از آن خود کند، در شبکه نمایش خانگی توزیع شد.

فیلم سینمایی «مرثیه برف» ساخته جمیل رستمی توسط موسسه رسانه های تصویری در شبکه نمایش خانگی عرضه شد. مرثیه برف در جشنواره‌های داخلی و خارجی حضور موفقی داشته است. این فیلم در جشنواره بیست و سوم فیلم فجر موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی بخش بین‌الملل شد و کاندیدای هفتادوهشتمین دوره آکادمی اسکار سال ۲۰۰۶ بود.

محی الدین وریانی، دینا فرج پور،انور فرج پور، عبدالله صمدی،جلیل محمد ویسی و مسعود یوسفی در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند.

میرعلایی: افتخار می‌کنیم که «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» در زمان مدیریت ما ساخته شد

سید‌احمد میرعلایی، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه فیلم سینمایی «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» یک فیلم ملی و دینی است، گفت: افتخار می‌کنیم چنین فیلمی در دوران مسئولیت ما در فارابی ساخته شد.

نشست خبری فیلم سینمایی «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» با عنوان مردم نبض سینما را می‌گیرند ظهر امروز با حضور پوران درخشنده، مرتضی پورصمدی، مهین نویدی، محمدرضا دلپاک، نیما صفایی، طناز طباطبایی و شهاب حسینی در تالار اجتماعات بنیاد سینمای فارابی برگزار شد.

براساس این گزارش ژیلا صادقی، مجری این نشست در ابتدا پس از یاد و خاطره عسل بدیعی و تسلیت به پوران درخشنده به مناسبت درگذشت مادرش از سید‌احمد میرعلایی، مدیرعامل فارابی دعوت کرد تا توضیحاتی را در خصوص تولید این فیلم بدهد.

سید‌احمد میرعلایی، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در این نشست گفت: امسال در فارابی چند فیلم تولید کردیم که یکی «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» بود و فیلم‌های خوب دیگری نظیر «دربند»، «استرداد»، «عملیات مهد‌کودک »و «گورداله» هم ساخته شده است.

وی افزود: چهار سال قبل که به بنیاد سینمایی فارابی آمدیم مشکل سینما را نبودن جذابیت دیدیم و معتقدیم بودیم که فیلم به تنهایی نمی‌تواند مخاطب را راضی کند و دلیل اینکه وقتی در مورد سینما صحبت می‌کنیم با سالن‌های خالی مواجه می‌شویم نبود عنصر جذابیت است و به این نتیجه رسیدیم که سینماگران را به تزریق عنصر جذابیت در سینما دعوت کنیم؛ چرا که عنصر گمشده سینما را جذابیت می‌دانستیم.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: امسال برای اولین بار بود که پخش‌کننده‌های خوب و فعال کشور در فارابی صف کشیده‌اند تا فیلم‌های ما را اکران کنند. البته همه می‌دانند که ساخت یک فیلم خوب به راحتی امکان‌پذیر نیست و چند سالی طول می‌کشد تا فیلم خوبی ساخته شود و خوشبختانه این اتفاق سال گذشته رخ داد و فیلم‌های خوبی ساخته‌ شده‌اند که یکی از این فیلم‌های شاخص که مورد نظر من هم است «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» بود که به عنوان یک اثر ملی و یک نگاه دینی شناخته می‌شود.

توضیحات سازمان سینمایی درباره دستور موقت صادره شده از سوی دادگاه

مشاور حقوقی سازمان سینمایی درباره دستور موقت صادره شده از سوی دادگاه گفت: مدارک و مستندات مربوطه توسط وزارت ارشاد آماده شده اما تا کنون پیوست پرونده نشده است.

«بهزاد ابتهاج» مشاور حقوقی سازمان سینمایی درباره توضیحات وکیل خانه سینما گفت: این ادعا که دادگاه اعتراض وزارت ارشاد به دستور موقت صادر شده را رد نموده است به هیچ وجه صحت ندارد. تا امروز (۱۴ مرداد) هیچگونه اعتراضی از ناحیه وزارت ارشاد به دستور موقت مذکور به دادگاه تقدیم نشده است همانگونه که قبلا توضیح داده شد دادخواست خانه سینما علیه وزارت ارشاد تقدیم شده است و سازمان سینمایی لایحه ای تنظیم نمود و وضعیت قطعی تعطیلی دایم خانه سینما را به اطلاع دادگاه رساند که دادگاه به دلیل اینکه سازمان سینمایی کشور طرف دادخواست خانه سینما نیست به سمت اینجانب به عنوان نماینده سازمان سینمایی ایراد گرفت و صراحتا عنوان داشت که چنانچه مطلب یا مدرکی لازم است ارایه شود باید از مجرا و از طریق وزارت ارشاد به دادگاه تسلیم شود

وی در ادامه گفت: به دلیل اینکه این مدارک توسط سازمان سینمایی تسلیم دادگاه شده است موجبی برای پاسخگویی وجود ندارد .مدارک و مستندات مربوطه توسط وزارت ارشاد آماده گردیده که تا کنون پیوست پرونده نشده است و احتمال این نیز می‌رود که بدلیل اینکه دستور موقت صادره تاثیری در اصل تعطیلی دایم خانه سینما ندارد تا فرا رسیدن جلسه رسیدگی به ماهیت موضوع در دادگاه نیازی به ارایه این مدارک نباشد .

به صراحت قانون آیین دادرسی مدنی دستور موقت حقی برای طرفین ایجاد نمی‌کند و همانگونه که از نامش پیداست دستوری است موقت جهت انجام یا جلوگیری از انجام یک اقدام تا تعیین تکلیف نهایی پرونده است.

وی در ادامه تاکید کرد: به صراحت همان قانون چنانچه اصل دعوای مطروحه توسط خانه سینما از سوی دادگاه رد شود از دستور موقت نیز رفع اثر خواهد شد جای تعجب است که دوستان حقوقدان خانه سینما با آگاهی کامل از ماهیت دستور موقت سعی بر این دارند که چنین وانمود نمایند که دستور موقت صادره رافع مسئولیت خانه سینما در تمکین به قانون است و با این حالت به نوعی ذهن مخاطبین را به جایی سوق دهند که دادگاه تکلیف خانه سینما را روشن نموده است در حالیکه :

۱- حکم قطعی تعطیلی خانه سینما تا کنون از سوی این مجموعه مورد اعتراض واقع نشده است .

۲- بر فرض قطعیت دستور موقت صادره این دستور تاثیری در موضوع تعطیلی دایم خانه سینما ندارد چرا که صرفا یک مجموعه صنفی را از ثبت تصمیمات مجمع عمومی آن به طور موقت مانع گردیده است .

۳- جلسه اصلی دادگاه در مهرماه برگزار میشود و چنانچه تا آن تاریخ از سوی دیوان عدالت اداری که تنها مرجع قانونی رسیدگی به اعتراض خانه سینما به حکم تعطیلی دایم این مجموعه است، دستوری بر نقض این حکم صادر نگردد در جلسه مورخه مهر ماه آینده دادگاه نیز به رد دعوای خانه سینما رای خواهد داد ۵- – به صراحت قانون آیین دادرسی مدنی زمانیکه به سمت یکی از طرفین ایراد وارد شود دادگاه از ورود به ماهیت اختلاف و تصمیم گیری به اعتراض یا ادعای طرفین خودداری می‌کند و با قبول اینکه دادگاه شعبه ۲۷ مجتمع شهید بهشتی به سمت سازمان سینمایی در پرونده مذکور ایراد گرفته است و تا این تاریخ نیز از سوی وزارت ارشاد به صورت مستقل لایحه یا مدارکی تسلیم دادگاه نشده ،چگونه است که وکیل محترم خانه سینما مدعی رد درخواست و اعتراض وزارت ارشاد از سوی دادگاه گردیده است این موضوع به راحتی از سوی دادگاه مربوطه قابل استعلام است.

وی در خاتمه تاکید کرد: از وکیل خانه سینما می‌خواهم چنانچه مدرک یا لایحه ای از وزارت ارشاد به دادگاه تسلیم شده است رونوشت آن را تهیه فرمایند و به رسانه های ارایه دهند یا حد اقل از دادگاه گواهی رد اعتراض وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (نه سازمان سینمایی) را اخذ و منتشر نمایند تا کذب یا صحت این ادعا برای عموم روشن گردد.

ابتهاج درباره تشکیل صنف قانونی کارگردانان و دستور موقت صادره از سوی دادگاه گفت: دستور موقت صادره صرفا در خصوص مجمع عمومی ۱۹ تیرماه تاثیرگذار می باشد و شامل صنوف دیگری که در حال تشکیل و طی مراحل قانونی ثبت خود هستند نخواهد گردید.

«دربند» در سینما آزادی اکران می‌شود

قرارداد نمایش فیلم سینمایی «دربند» به کارگردانی پرویز شهبازی پس از فیلم سینمایی «دهلیز» در گروه سینمای آزادی به ثبت رسید.

حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره جلسه امروز گفت: امروز قرارداد نمایش فیلم سینمایی «دربند» پس از نمایش فیلم «دهلیز» در سینما آزادی به ثبت رسید.

وی درباره اکران فیلم سینمایی «هیچ کجا هیچ‌کس» گفت: ما مجوز نمایش فیلم‌های اکران عید فطر را همزمان صادر کردیم اما متاسفانه فیلم «هیچ کجا هیچ کس» آماده نمایش نبود که از این هفته این فیلم به سرگروهی سینما استقلال به نمایش درخواهد آمد.

بنابراین گزارش، فیلم سینمایی «دربند» در جشنواره سی و یکم فیلم فجر توانست نظر منتقدان و کارشناسان و داوران را به خود جلب کرده و سیمرغ‌های متعددی را از آن خود کرد.

توضیحات سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره اکران «هیچ کجا هیچ کس»

سخنگوی شورای صنفی نمایش با تاکید بر آماده بودن فیلم «هیچ کجا هیچ کس گفت: فیلم سینمایی «گهواره‌ای برای مادر» طبق قرارداد در گروه سینمایی استقلال به نمایش درآمد.

حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: فیلم سینمایی «گهواره‌ای برای مادر»باگروه سینمایی استقلال تا عید فطر قرارداد نمایش داشت و شورای صنفی نمایش تاکید کرد که صاحب اثر فیلم سینمایی «هیچ کجا هیچ کس» اگر بتواند نظر صاحب فیلم «گهواره‌ای برای مادر» را جلب کند می‌تواند زودتر از موعد مقرر اکران شود. گویا دوستان به توافق نرسیدند و فیلم گهواره‌ای برای مادر» تا عید فطر به سرگروهی سینما استقلال اکران می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد : فیلم سینمایی «هیچ کجا هیچ کس» آماده بوده است اما صاحب فیلم گهواره‌ای برای مادر با اکران فیلم یک هفته زودتر موافقت نکرده است.

«هیچ کجا هیچ کس» به سرگروهی سینما استقلال از چهارشنبه (۱۶ مردادماه) به نمایش درمی آید.

محسن خان‌جهانی «انتهای خیابان پاستور» را در مراسم تحلیف تمام کرد

همزمان با پایان مراسم تحلیف ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی، تصویربرداری فیلم مستند سینمایی «انتهای خیابان پاستور» را به پایان رسید.

«انتهای خیابان پاستور» به کارگردانی و تهیه کنندگی محسن خان‌جهانی و جعفر محمدی ساخته شده است و روایتی سینمایی از روند انتخابات خرداد ۹۲ و حاشیه های آن است.

خان جهانی ، سال گذشته فیلم «صندلی شماره ۲۵۷» را درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی ساخت که عنوان «سیاسی‌ترین مستند سال» را به خود اختصاص داد و نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش مستند جشنواره فیلم فجر شد.
تدوین مستند «انتهای خیابان پاستور» توسط محسن خان‌جهانی و عرفان نظیفی همزمان با تصویر برداری آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

محسن خان‌جهانی در سابقه ی فیلم سازیش ساخت مستندهای چون یار دبستانی،کلاه شیشه ای، سند آزادی،ارتفاع ۴۳۷، شهرپولکی و… را داشته است.

عوامل جددیترین فیلم مستندش با نام «انتهای خیابان پاستور » عبارتند از : تصویر برداری:اسد آتش بیگی. محسن محمدی. محمد رضا مرادی، مهدی یاوری ،تدوین :محسن خان‌جهانی،عرفان نظیفی،دستیار و برنامه ریز:فرهاد نوبخت

دست‌اندرکاران مستند «انتهای خیابان پاستور» در تلاش هستند تا فیلم را برای حضور در جشنواره‌ی سینما حقیقت پیش‌رو آماده کنند.

«قاعده تصادف» از یک شبکه‌ ماهواره‌ای داد کارگردان را درآورد

بهنام بهزادی با گله از پخش فیلم «قاعده تصادف» در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای عنوان کرد: این شبکه‌ها با شعارهای دروغین چون حمایت از حقوق ملت ایران به خودشان اجازه می‌دهند آثار سینمای ایران را بدون اجازه پخش کنند.

بهنام بهزادی نویسنده و کارگردان از پخش بدون اجازه فیلم “قاعده تصادف” از یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای انتقاد کرد و گفت: یکی از شبکه‌های ماهواره ای طی چند روز اخیر چندین بار “قاعده تصادف” را نمایش داده است. این برای من جای تعجب دارد که چطور وزارتخانه عریض و طویل ارشاد با آن امکانات قانونی که دارد نمی‌تواند جلوی چنین اتفاقی را بگیرد.

وی افزود: این ضرر متوجه همه سینما ایران است. بهتر است ارشاد به جای صرف کردن همه انرژی خود برای مسائل حقوقی داخل سینما، بخشی از آن را صرف جلوگیری چنینی اتفاقاتی کند.

بهزادی در پاسخ به اینکه خود شما برای دفاع از حقوق فیلمتان چه می‌کنید؟ توضیح داد: البته من توسط پخش‌کننده خارجی فیلم تلاش می‌کنم از حقوق “قاعده تصادف” در این زمینه دفاع کنم. اما چنین کاری نیاز به پشتوانه حقوقی محکم‌تری دارد.

کارگردان “تنها دو بار زندگی می‌کنیم” تاکید کرد: جالب است این شبکه‌ها که پز دفاع از حقوق ملت ایران را می دهند به راحتی حقوق شهروندی را نادیده می‌گیرند و به خود اجازه می‌دهند بدون اجازه فیلمی را چندین بار نمایش دهند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه فیلم خود را با سرمایه کاملا شخصی و بدون حمایت یک نهاد دولتی ساخته است، گفت: شبکه‌هایی از این دست بدون در نظر گرفتن حقوق پدیدآورندگان اثر چنین کاری را انجام می‌دهند. مدیران این شبکه‌ها چرا فکر می‌کنند می‌توانند با شعارهایی چون حمایت از حقوق ملت ایران اطمینان جلب کنند و ما شعارهای آنها را قبول می‌کنیم؟

فیلم “قاعده تصادف” دومین اثر بلند سینمایی بهنام بهزادی نوروز امسال در ایران اکران عمومی شد و به تازگی نسخه دی وی دی آن وارد بازار شبکه نمایش خانگی در کشورمان شده است.

شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای فارسی‌زبان پیش از این هم به پخش بدون کپی‌رایت و اجازه صاحبان فیلم‌های ایرانی اقدام کرده‌اند و این حرکت آنها همچنان ادامه دارد. این در حالی است که پخش بدون اجازه آثار فرهنگی از شبکه‌های ماهواره‌ای دارای جریمه‌های سنگین بین‌المللی است.

اکران‌های فیلم «هیس، دخترها فریاد نمی زنند!»، «جابه جا»، «دهلیز» و «فرزند چهارم» از پنجشنبه، ۱۰ مرداد آغاز شد و به گیشه های سینماها رونق دوباره بخشید.

در متن زیر آمار فروش این فیلم‌ها آمده است:

«هیس، دخترها فریاد نمی زنند!» رکورد زد

فیلم سینمایی «هیس، دخترها فریاد نمی زنند!» آخرین ساخته پوران درخشنده طی سه روز اکران و در اختیار داشتن ۲۴ سالن توانست به فروش ۹۰ میلیون تومانی دست یابد؛ این رقم نشان دهنده این است که این فیلم از سایر فیلم های اکران شده به مناسبت عید فطر جلوتر است.

بی توجهی و سهل انگاری پدر و مادر شیرین هشت ساله، واقعه ای را برای او رقم می زند که زخمش سالها بر روح او باقی می ماند و همه زندگی اش را تحت الشعاع خود قرار می دهد. آنچه این زخم را عمیق تر می کند و واقعه را به فاجعه ختم می سازد، این است که دخترک هیچ کس را نمی یابد تا دردش را با او در میان بگذارد …

شهاب حسینی، مریلا زارعی، جمشید هاشم‌پور، طناز طباطبایی، فرهاد آییش، مائده طهماسبی، شیرین بینا، بابک حمیدیان، مجید مشیری، اسماعیل سلطانیان، هادی مرزبان، امیر دژاکام، مهدی ماهانی، امیر آقایی و ستاره اسکندری بازیگران این فیلم هستند.

«دهلیز» و فروش ۲۲ میلیون تومانی‌اش

فیلم سینمایی «دهلیز» به کارگردانی بهروز شعیبی توانست ظرف سه روز اکران و با در اختیار داشتن ۲۰ سالن به فروش ۲۲ میلیون تومانی دست یابد.

«دهلیز» داستان زنی به نام شیواست. او سرپرست خانوار است و با تلاش و کوشش سعی کرده زندگی خوب و آبرومندی برای خود و تنها پسرش فراهم کند. با رسیدن نامه ای زندگی آنها دچار تحول می‌شود و در مسیری جدید قرار می‌گیرد…

رضا عطاران، هانیه توسلی، شاهرخ فروتنیان، سعید چنگیزیان، مسعود میرطاهری، محمدرضا شیرخانلو، نگار عابدی، افسانه چهره آزاد، مینو شیخان، مهدی صباغی، مصطفی ساسانی، مهدی باطبی، امیرکیوان معصومی، فرانک آدینه پور، سارا پورصبری، ژاکلین آواره و مژگان غلامی بازیگران این فیلم هستند.

«جابه جا» شدن ۳۰ میلیون تومان در سینما!

فیلم «جابه جا» به کارگردانی علی توکل نیا با در اختیار داشتن ۱۸ سالن سینما طی سه روز اکران توانست به فروش ۳۰ میلیون تومانی دست یابد.

این فیلم با مضمون طنز، داستان فردی است که با یک فرمانده جنگ اشتباه گرفته می‌شود و این موضوع باعث بوجود آمدن اتفاقاتی در زندگی‌اش می‌گردد.

اکبر عبدی، افسانه چهره آزاد، مهران غفوریان، مهران رجبی، جواد عزتی، گیتی قاسمی، حمید لولایی، شیوا خسرو مهر، سمانه پاکدل و… در این فیلم سینمایی ایفای نقش کرده اند.

سینما «فرزند چهارم» خود را ۱۵ میلیون تومان فروخت!

فیلم سینمایی «فرزند چهارم» ساخته وحید موسائیان با در اختیار داشتن ۱۲ سالن توانست ظرف دو روز به فروش ۱۵ میلیون تومانی دست یابد.

این فیلم برای اولین‌بار در سینمای ایران صحنه‌هایی از جنگ و خشونت علیه کودکان و زنان را به تصویر کشیده‌ است که ….

در این فیلم مهتاب کرامتی، مهدی هاشمی، حسین محب‌اهری، ناصر گیتی‌جاه، معصومه قاسمی‌پور، زهرا برومند، ساناز زرین مهر و حامد بهداد بازی می‌کنند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان

انتهای پیام/