معاون علمی سازمان بسیج دانشجویی کشور،وظیفه جنبش دانشجویی را مطالبه گری دانست و گفت: مسائل کشور باید در کف دانشگاهها بیاید و باید مطالبه گری تخصصی در دانشگاههای ما صورت بگیرد.

مرتضی فیروز آبادی معاون علمی سازمان بسیج دانشجویی کشور گفت: مهمترین موضوع در مسائل اقتصادی کشور این است که این درک را داشته باشیم که جنگ است و پیروزی در جنگ تنها به فرمانده خوب داشتن بستگی ندارد بلکه سرباز خوب داشتن هم شرط است.

فیروز آبادی در همایش اقتصاد مقاومتی در جمع دانشجویان بسیجی در دوره تشکیلاتی خط امام استان هرمزگان افزود:رهبر انقلاب در دیدار سال گذشته مردم قم پیوزی را از آن ملتی دانستند که  دارای ۴ شاخصه اصلی  باشد: ایمان درست، بصیرت، عمل کردن و استقامت و پایداری  که سخت تر از همه را استقامت و پایداری است. آن چیزی که رهبر، برای پشتیبانی از از جریان انقلاب نیاز دارد آدم هایی با ویژگی و روحیه استقامت است مثل شهید احمدی روشن.

IMG_7454

وی گفت: با این نگاه، اقتصاد مقاومتی یک برخورد انفعالی در برابر تهاجمات دشمن نیست، بلکه یک طراحی فعال برای کاهش آسیب‌پذیری و مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در مقابل تهدیدهای خارجی است. در اقتصاد مقاومتی قرار نیست روند پیشرفت کشور متوقف و حتی سرعت آن کاهش یابد، بلکه قرار است برای یک پیشرفت مستمر و باسرعت را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که از آسیب تهدیدات دشمن مصون بمانیم.

کارشناس ارشد سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی ادامه داد: در شرایط فعلی دعوای ما با غرب از جنگ نظامی ۸ ساله به عرصه های سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی کشیده شده است، البته بحث هسته ای بهانه ای برای تحریم است .

فیروز آبادی گفت:هدف دشمن از تحریم دو چیز است: یکی جدا کردن مردم از نظام و دوم متوقف کردن برنامه پیشرفت است. دشمن می خواهد با تحریم مردم را از نظام جدا کند زیرا اصلی ترین دارایی نظام اسلامی در برابر  غرب ، مردم هستند.پیشرفت کشور ما ، امید را در دل ملت های جهان زنده می کند و به عنوان الگوی جهانی مطرح می شود و غرب این را نمی خواهد.

 وی با بیان اینکه دعوای ما با غرب از جنس تاکتیک نیست بلکه از جنس مبناست گفت: ما باید بایستیم و دشمن را مایوس کنیم 

معاون علمی بسیج دانشجویی گفت: اقتصاد مقاومتی حرف این چند سال نیست بلکه از اول انقلاب، چه در قانون اساسی، چه در اساسنامه حزب جمهوری اسلامی، و چه در بیانات امام راحل و سخنان مقام معظم رهبری بر مولفه های اقتصاد مقاومتی تاکید شده است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی تنها حرف کشور ما نیست گفت: کشورهایی که می خواهند از نظر اقتصادی مستقل باشند به دنبال اقتصاد مقاومتی هستند و در این زمینه همه کشورها تهدیدات اقتصادی خود را رصد کرده و در جهت رفع آن، کالاهای اساسی خود را چند برابر نیاز تولید می کنند چه به صرفه اقتصادی باشد چه نباشد.

فیروزآبادی علت تحریم را نقاط ضعف اقتصادی دانست و گفت: برای این‌که بتوانیم در مقابل تهدیدهای دشمن، آسیب‌پذیری کشور را کاهش دهیم، باید دقیقاً نقاط ضعف این عرصه را شناسایی کنیم. در یک نگاه اجمالی مهم‌ترین نقاط ضعف اقتصاد کشور را می‌توان این‌گونه برشمرد:

وابستگی کشور به کالاهای حیاتی و استراتژیک خارجی اولین نقطه ضعف اقتصاد کشور است که اگرچه در سال‌های پس از انقلاب، کشور در بسیاری از نیازهای حیاتی به خودکفایی رسیده است، اما هنوز هم در بخشی از مهم‌ترین نیازهایش به خارج وابسته است. نگاهی به لیست واردات کشور نشان می‌دهد که در عرصه‌ی کالاهای خوراکی مواردی همچون: برنج، دانه‌ی ذرّت دامی، قند و شکر، گوشت، روغن خام سویا در زمره‌ی بیست کالای اول وارداتی هستند. در حوزه‌ی صنعتی نیز شمش فولاد به عنوان یکی از مهم‌ترین اقلام صنعت، اولین کالای وارداتی کشور است. به طور کلی آمار واردات کشور نشان می‌دهد که بیش از ۲۵ درصد واردات کشور در بیست قلم کالا خلاصه می‌شوند که بخش عمده‌ای از آنها به نیازهای مهم و استراتژیک کشور مرتبط هستند.

کارشناس ارشد سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی ادامه داد : وابستگی به دانش و فناوری کشورهای غربی، اتکا و وابسته‌شدن به ساختارهای متمرکز بین‌المللی و جهانی، وابسته‌شدن درآمد کشور به صادرات نفت، فقدان مهندسی در تعاملات اقتصادی، آسیب‌های درونی سیستم‌های اقتصادی از دیگر نقاط ضعف اقتصاد کشور است.

معاون علمی سازمان بسیج دانشجویی کشور ادامه داد:  اقتصاد مقاومتی اقتصادی دانش بنیان دانست یعنی توان و علم اقتصادی را دارد.

فیروز آبادی در پایان وظیفه جنبش و تشکلهای دانشجویی را در این عرصه مطالبه گری دانست و گفت: مسائل کشور باید در کف  دانشگاهها بیاید و باید مطالبه گری تخصصی در دانشگاههای ما صورت بگیرد، چه مطالبه گری ملی و چه منطقه ای و استانی، رهبری نیز در یک دیدار دانشجویی خطاب به دانشجویان فرمودند: در مسائلی که با سرنوشت کشور ارتباط پیدا میکند، حتماً تحلیل و موضع داشته باشید.