آخرین بررسی صورت گرفته از وضعیت فناوری پیشرفته LTE – نسل چهارم ارتباطات سیار – از وجود ۱۲۶ میلیون مشترک در نیمه اول سال ۲۰۱۳ میلادی در کل دنیا حکایت دارد .

آخرین بررسی صورت گرفته از وضعیت فناوری پیشرفته LTE – نسل چهارم ارتباطات سیار – از وجود ۱۲۶ میلیون مشترک در نیمه اول سال ۲۰۱۳ میلادی در کل دنیا حکایت دارد و این درحالی است که ایران با وجود ۷۰ میلیون کاربر موبایل، فاقد سرویس LTE در جهان است.

 

IMG17260120

 

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، LTE یک استاندارد جهانی برای برقراری ارتباطات باندوسیع سیار است که نخستین بار در نسخه ۸ کنسرسیوم ۳GPP مطرح و در دسامبر ۲۰۰۸ نهایی شد.

بهره گیری از واسط های رادیویی متفاوت و ارتقا هسته مرکزی شبکه های مبتنی بر IP باعث شده تا LTE در مقایسه با فناوریهای موسوم به نسل دوم و سوم از سرعت و ظرفیت بالاتری برخوردار باشد و به همین علت است که در بازار تجاری LTE ، نام این استاندارد با نسل چهارم – ۴G – گره خورده است.

در مشخصات اولیه منتشر شده از LTE نرخ ۳۰۰ مگابیت برثانیه برای دانلود اطلاعات و نرخ ۷۵ مگابیت بر ثانیه برای بارگذاری اطلاعات متصور شده است که البته مطابق با تعریف نسل چهارم که به آن IMT Advanced نیز اطلاق می شود امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت و تبادل محتوای ویدیویی و چند رسانه ای با نرخ حداقل ۱۰۰ مگابیت و حداکثر یک گیگابیت برثانیه فراهم می شود؛ به همین علت استاندارد LTE به عنوان نسل ۳٫۹ نیز معرفی می شود و نسخه های بالاتر ۳GPP به طور کامل مشخصات فنی مورد انتظار در نسل چهارم ارتباطات سیار را برآورده می سازد.

۱۲۶ میلیون نفر در دنیا مشترک نسل چهارم موبایل

به گزارش مهر، آمارهای ارائه شده از آخرین وضعیت LTE در جهان، از رشد ۳۵۰ درصدی سالیانه این سرویس حکایت دارد.

براساس ارزیابی های صورت گرفته از سوی GSA، تا پایان نیمه اول امسال شمار مشترکان سرویس LTE در جهان به ۱۲۶٫۱ میلیون نفر رسید و در همین حال ۲۱۳ شبکه LTE در ۸۱ کشور تجاری شد؛ همچنین ۴۵۶ اپراتور در ۱۳۴ کشور برای این فناوری سرمایه گذاری کردند و ۵۲ اپراتور تکنولوژی LTE را در ۹ کشور به صورت آزمایشی ارائه کرده اند.

در همین حال تعداد تجهیزات انتهایی سمت کاربر در اکوسیستم LTE رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد که براین اساس ۹۷ شرکت تاکنون برای تولید ۸۲۱ نوع تجهیزات انتهایی سمت کاربر با قابلیت اتصال به LTE، در حال تلاش هستند؛ از جمله این تجهیزات می توان به گوشی های هوشمند و تبلتها، نوت بوکها، دانگل ها، ماژولها، روترها و هات اسپاتهای شخصی و کارت کامپیوتری اشاره کرد.

ایران فاقد سریعترین فناوری موبایلی دنیا

در حالی LTE به عنوان سریع ترین فناوری موبایلی در حال رشد و توسعه در دنیا به شمار می رود که در کشور ما نه تنها این فناوری تاکنون راه اندازی نشده بلکه نسل سوم موبایل که فناوری به مراتب قدیمی تر از LTE به حساب می آید نیز مشترک ندارد.

این درحالی است که براساس آمارهای موجود تعداد شبکه های LTE تجاری شده در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۲۶۰ شبکه اپراتوری برآورد می شود که این آر در سال ۲۰۰۹ برای ۲ شبکه، درسال ۲۰۱۰ برای ۱۶ شبکه، درسال ۲۰۱۱ برای ۴۶ شبکه و درسال ۲۰۱۲ برای ۱۴۶ شبکه اپراتوری موبایل در دنیا به اجرا درآمده است.

تا ۵ سال دیگر ۲ میلیارد نفر در جهان مشترک LTE می شوند

به گزارش مهر، نگاهی به میزان پوشش دهی جمعیت جهان به تفکیک فناوریهای مختلف نیز از افزایش ۶ برابری پوشش جمعیتی فناوری LTE حکایت دارد به نحوی که پیش بینی ها نشان می دهد که با وجودی که در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۸۵ درصد جمعیت جهان از فناوری GSM/EDGE استفاده می کنند این آمار تا سال ۲۰۱۸ به ۹۰ درصد می رسد. همچنین در تا پایان سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۵۵ درصد مشترکان موبایل، کاربر فناوری نسل سوم WCDMA/HSPA هستند که این رقم تا سال ۲۰۱۸ به ۸۵ درصد می رسد و در نهایت اینکه تا پایان سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۱۰ درصد جمعیت جهان، مشترک فناوری LTE بوده اند که این آمار تا سال ۲۰۱۸ به ۶۰ درصد می رسد؛ براین اساس پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۱۸ شمار مشترکان این فناوری به ۲ میلیارد نفر برسد.

ارزیابی صورت گرفته از تعداد اشتراک های موبایل به تفکیک فناوری های موبایل از استقبال گسترده از فناوری پیشرفته LTE حکایت دارد به نحوی که استقبال از این فناوری باعث کاهش روند رشد اشتراک های GSM/EDGE از سال ۲۰۱۲ تاکنون شده است.

منبع : مهر

انتهای پیام/