به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز پرس؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی فرمانیان ،رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب قم عصر امروز در همایش استانی وحدت اسلامی در سالن فرهنگ دانشگاه هرمزگان با اشاره به اینکه وحدت راهبرد اصلی برای رسیدن به اهداف اسلامی است، اظهار کرد: مسلمانان به جای پرداختن به مسائل کوچک و بی ارزش که اختلافات را تشدید می کند باید در جهت ترویج فرهنگ تفکر واندیشه ای باشند که به استحکام جهان اسلام کمک کند زیرا مشغول شدن به اختلاف های بیهوده بین شیعه وسنی به دشمنان برای رسیدن به مقاصد شوم کمک می کند.

رئس دانشکده مذاهب اسلامی تصریح کرد: پدیدار شدن  فرهنگ غرب، حاکمان مستبد و دیکتاتور، فقر فرهنگی و اقتصادی و وجود تکفیری ها چالش هایی است که جهان اسلام را تهدید می کند.

فرمانیان یادآورد شد: عاملی که توانست ۲۰۰ سال قبل امپراطوری عثمانی و مغول را نابود کند فرهنگ غربی کشورهای استعمار گر بود همچنین کشورهای اسلامی در گذشته به صورت کنونی جدا از هم نبودند همه ی مردم به زبان دیگر کشور ها آشنایی داشتند اما به واسطه فرهنگ واستعمار غربی کشورهای مسلمان از هم جدا شدند.

وی با تاکید براینکه فرهنگ می تواند بستر ازبی رفتن اعتقادات را فراهم کند، افزود: بروز فرهنگ غرب موجب پیدایش فرهنگ سوسیالیسم و سکولاریسم شد به طوری که اکنون فرهنگ غربی  توانسته جوانان را به سمتی هدایت کند که به خدا اعتقاد نداشته باشند و روزهای عمر خود را بیهوده و با مادی گرایی تلف کنند.

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی گفت: ملی گرایی در کشور ها باعث شده است تا دغدغه مردم و علما تک بعدی شود و کشورهای مسلمان نسبت به مشکلات دیگر کشورها بی تفاوت باشند در صورتی که اگر به مشکلات دیگر کشورها نیز نگاه اسلامی شود جامعه اسلامی اقتدار بیشتری خواهد داشت و اختلافی بین مسلمانان نخواهد بود.

فرمانیان با اشاره به اینکه علما و دانشجویان نقش مهمی در مبارزه با فرهنگ غربی دارند،بیان کرد: علما بانقد های صحیح می توانند مبانی فرهنگ غربی را برای مردم شفاف سازی کنند و دانشجویان نیز با تولید علم می توانند به امت اسلامی اعتبار ببخشند تا به هدف واحد مسلمانان یعنی وحدت عملی و سیاسی برسند.

وی با تلکید براینکه تعدادی حاکم مستبد در کشور های اسلامی وجود دارند، تصریح کرد: ظلم هایی توسط حاکمان مستبد کشورهای اسلامی  انجام می شود اما ما باید به خاطر داشته باشیم که مردم مسلمان آن کشور در ظلم های حاکمان دخالت ندارند.

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی ادامه داد: با وجود اینکه ۵۷ کشور مسلمان در جهان وجود دارد اما  قدرت جامعه اسلامی کمتر از سایر ادیان است زیرا حاکمان ظالم در کشور های مسلمان به دنبال منافع خود بودند و حاضر شدند مردم کشور خود را تحت استعمار و سیطره علما بانقد های صحیح می توانند مبانی فرهنگ غربی را برای مردم شفاف سازی کنند و دانشجویان نیز با تولید علم می توانند به امت اسلامی اعتبار ببخشند تا به هدف واحد مسلمانان یعنی وحدت عملی و سیاسی برسند.

فرمانیان گفت:  اگر عملکرد مناسب و برنامه ای مدون برای رفع فقر فرهنگی نداشته بایم قطعا با فقر اقتصادی نیز روبرو خواهیم شد مردم  اکثر کشورهای اسلامی سواد خواندن و نوشتن ندارند همچنین به دلیل نداشتن آگاهی نمی توانند در سیاست های کشور خود دخالت داشته باشند.

وی بیان کرد:  گرو های تکفیری که به اسم  دفاع از اسلام شروع به فعالیت کردند به معضلی فراموش نشدنی برای جهان اسلام تبدیل شدند و سعی می کردند چهره ای خشن از شیعه وسنی را به نمایش بگذارند.

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه بروز جنگ ها توسط دشمنان اسلام با اهدافی خاص صورت می گیرد،خاطرنشان کرد: دشمنان برای ازبین بردن اسلام برنامه ریزی های مداوم و راهکارهای ویژه در نظر گرفته اندداما مهم راهکارآنها ازبین بردن وحدت عملی و سیاسی بین مسلمانان است.

انتهای پیام/