نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس با اشاره به وجود ظرفیت های گسترده در استان هرمزگان در جهت توسعه این استان گفت: نیازمند حرکت جدیدی در استان هرمزگان در زمینه پژوهش هستیم.

32667

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، آیت الله غلامعلی نعیم‌آبادی امروز در آیین اختتامیه نمایشگاه هفته پژوهش در محل مجتمع بصیرت بندرعباس اظهار کرد:یکی از عوامل مهم در بیداری اسلامی، رفتار مسلمانان است.

وی با اشاره به اینکه در حدیثی از امام‌حسن عسکری(ع) بر شکر نعمت تاکید شده است، بیان کرد: پیشوای یازدهم شیعیان می‌فرمایند: «شکر نعمت‌ها را نمی‌توان بجا آورد، مگر اینکه آنها را بشناسیم».

امام جمعه بندرعباس با بیان اینکه در مسئله استفاده از دریا غفلت کرده‌ایم و آن را درست نشناخته‌ایم، تصریح کرد: روسیه برای داشتن یک کیلومتر آن روزها و شب‌ها تلاش و آرزو می‌کند در حالی که فقط در استان هرمزگان بیش از ۲۰۰۰کیلومتر آن را در اختیار داریم.

آیت الله نعیم آبادی گفت: اگر دانشگاه‌ها پژوهش‌هایی در زمینه شناخت دریا داشته باشند و مدیران در آن زمینه‌ها سرمایه‌گذاری کند و حمایت بخش خصوصی نیز پای کار باشد.

وی با اشاره به وجود ظرفیت های پژوهشی گسترده در هرمزگان افزود: داشتن هوای شرجی در استان هرمزگان می‌‎تواند یک مزیت باشد و راه بسیاری از محصولات برای رشد، داشتن همین هوای شرجی است و این امکان در استان هرمزگان اکنون فراهم است.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان ادامه داد: باید بررسی کنیم در گوشه و کنار جهان، آن کشورهایی که شرایط زیستشان از نظر آب و هوایی مثل ما است، ازاین شرایط چه استفاده‌ای می کنند.

نعیم آبادی با اشاره به این مطلب که شاید یکی از غنی ترین مناطق دنیا، همین منطقه خلیج فارس باشد، خاطرنشان کرد: با وجود معادن مختلفی که در استان هرمزگان و جای جای آن وجود دارد نیازمند حرکت جدیدی در این استان در زمینه پژوهش هستیم.

وی اشاره به این حدیث از امام‌حسن عسکری که، «هیچکس نمی تواند و ممکن نیست نعمتی را شکر بگوید، نگر اینکه آن را شکر کند»، گفت: راه شناخت نعمت‌ها پژوهش است براین اساس هرچه پژوهش پررنگ‌تر باشد امکان استفاده از نعمت ها نیز بیشتر است و هرچه پژوهش ژرف تر باشد امکان استفاده از ظرفیت‌ها نیز بیشتر می شود.

امام جمعه بندرعباس اذعان کرد: هرجا آسیب می بینیم به دلیل جهل نسبت به نعمت است و اگر نعمت ها را نشناسیم و نابجا استفاده کنیم، به نسل آینده خیانت کرده ایم.

نعیم آبادی با اشاره به خسارت های بخش فولاد در کشور بیان کرد: در تمام دنیا کارخانجات فولاد در کنار دریا است چون نیاز شدیدی به آب دارد اما در ایران این صنعت در اصفهان موجب خشک شدن زاینده‌رود شد و سبب بوجود آمدن مشکلات زیادی گردید.

وی اضافه کرد: اساتید و روسای دانشگاه ها باید برای شناخت نقاط قوت استان، نگاه ویژه ای به پژوهش داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان در پایان با بیان اینکه حرف اول در حرکت های سالم اقتصادی، شناخت است و آن در پژوهش خلاصه می شود، تاکید کرد: سیاستگذاران کشور باید از این ظرفیت ها حمایت کنند.

انتهای پیام/