بازتاب فوری توان موشکی کشورمان نشان از اقتدار و توان بازدارندگی صد در صدی نیرو های مسلح در دفاع از تمام ارضی و ثبات منطقه‌ای است به طوری‌که دیروز رژیم صهیونیستی یقین کرد اگر دست از پا خطا کند در آماج حملات موشکی ایران قرار خواهد گرفت .

image12634

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،طبق معمول در اولین روز هفته دفاع مقدس رژه نیروهای مسلح در مرقد مطهرامام (ره) در حضور ریس جمهور با شکوه خاصی برگزار شد. پس از رژه یگان‌های مسلح ارتش و سپاه و نیروی انتظامی، انواع ادوات و تجهیزات دفاعی همچون تانک، توپ، موشک‌های دریایی و سامانه‌های راداری به نمایش گذاشته شد. در این میان حضور “موشک‌های بالستیک زمین به زمین” بیش از سایر جنگ افزارها جلب توجه می‌کرد.

در مراسم دیروز، آخرین توانمندی‌های موشکی از جمله ۱۲ موشک زمین ‌به ‌زمین سوخت جامد سجیل (با برد ۲ هزار کیلومتر) و ۱۸ موشک “قدر-اف” و “قدر-اچ” از مقابل جایگاه عبور کردند. نمایش موشک‌های دور برد بلافاصله در رسانه‌های خارجی انعکاس یافت.

اذعان رسانه‌های صهیونیستی-غربی به قدرت موشکی ایران

“جروزالم پست”، “اسرائیل نشنال نیوز”، “دیلی استار”، “فاکس نیوز”، “گلف نیوز”،” یدیعوت‌آحارونوت”،”ایندیا تایمز”،”رادیو صدای روسیه” ،”فرانس “۲۴” از جمله سایت‌ها و شبکه‌های خبری بودند که موشک‌های به نمایش در آمده در این مراسم را پوشش دادند.

روزنامه صهیونیستی جروزالیم‌پست با اشاره به قدرت موشکی نیروهای مسلح ایران نوشت: “ایران در این رژه نظامی ۳۰ موشک دور برد با برد ۲۰۰۰ کیلومتر را به نمایش گذاشت که می‌تواند سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار دهد.”

این روزنامه با اشاره به سخنرانی رییس‌جمهور در این مراسم خاطر نشان کرد: “ریس جمهور ایران به آمادگی تهران برای مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای “بدون پیش شرط” تاکید کرد.”

سایت دیلی‌استار هم با اشاره به نمایش موشک‌های دوربرد در این مراسم نوشت: ” ایران در این مراسم ۳۰ موشک دوربرد با برد ۲۰۰۰ کیلومتر به نمایش گذاشت. این اولین بار است که ایران این تعداد موشک را بصورت یکجا به نمایش گذاشته است، موشک‌هایی که می‌تواند سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار دهد.”

این سایت خبری تحلیلی در ادامه با اشاره به تعداد و نوع موشک‌ها نوشت:” ایران در سالروز آغاز جنگ ایران و عراق در مراسم رژه نظامی ۱۲ موشک سجیل و ۱۸ موشک قدر را به نمایش گذاشت”.

دیلی‌استار در ادامه به پایگاه‌های آمریکا در منطقه نیز اشاره کرده و می‌نویسد:”هر دو موشکی که در این مراسم به نمایش در آمد نه تنها قادر است اسراییل را بلکه پایگاه‌های آمریکایی را نیز هدف قرار دهد.”

رادیو صدای روسیه هم به انعکاس موشک‌های به نمایش در آمده در رژه نیروهای مسلح پرداخت و در سایت خود نوشت: ” در مراسم دیروز رژه نیروهای مسلح ایران موشک‌هایی که به نمایش در آمد می‌تواند سرزمین‌های اشغالی و پایگاه‌های آمریکا در منطقه را هدف قرار دهد.”

سایت عربی زبان گلف‌نیوز هم نوشت ” ایران ۳۰ موشک با برد ۲۰۰۰ کیلومتری را در رژه دیروز به نمایش گذاشتند. این اولین بار است که این تعداد موشک‌های دوربردی که می‌تواند سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار دهد به نمایش در آمده است.”

این سایت عربی اشاره‌ای هم به سخنان ریس‌جمهور کشورمان کرده و به نقل از وی می‌نویسد: ” ایران در ۲۰۰ سال گذشته به هیچ کشوری حمله نظامی نکرده است. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی هیچ حمله تجاوزگرانه را آغاز نخواهند کرد، اما در مقابل متجاوزان تا رسیدن به پیروزی خواهند ایستاد”.

این سایت در ادامه می‌افزاید: ” موشک سجیل” برای اولین بار در نوامبر ۲۰۰۸ و موشک قدر هم در سپتامبر سال بعد آزمایش شد. هر دو موشک دو مرحله‌ای هستند و استفاد از سوخت جامد باعث می‌شود مدت زمان پرتاپ آن به حداقل برسد “.

روزنامه صهیونیستی “یدیعوت آحارونوت” هم ضمن اشاره به ۳۰ موشک دوربرد که در این مراسم به نمایش در آمد به بخشی از سخنان ریس‌جمهور در مراسم رژه نیروهای مسلح اشاره کرد و نوشت:” دکتر روحانی با اشاره تلویحی به اسراییل گفت: رژیمی برای امنیت منطقه تهدید به حساب می‌آید که تمام معاهدات بین‌اللملی درخصوص منع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی را نقض کرده است”.

سجیل چگونه ۲۰۰۰ کیلومتر را می‌پیماید

موشک سجیل نخستین موشک زمین به زمین برد بلند دو مرحله ای سوخت جامد در کشور است که توسط متخصصان اقتدار آفرین سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است .موشک سجیل به دلیل سامانه پرتاب متحرک با قابلیت حمل موشک آماده پرتاب، اولین موشک دور برد سوخت جامد ایران و خط شکن موشک‌های ایرانی بشمار می‌رود.

موشک سجیل دارای ۲۰۰۰ کیلومتر برد، ۲۳۶۲۳ کیلوگرم وزن، ۱۷٫۵۷متر طول، ۱٫۲۵ متر قطر و سر جنگی به جرم ۵۰۰ کیلوگرم است. این موشک در زمان ۸۳۵ ثانیه – حدود ۱۳ دقیقه و ۵۵ ثانیه- به بیشینه برد خود می‌رسد.دقت بسیار بالای سجیل ناشی از بکارگیری سامانه‌های دقیق هدف‌گیری ناوبری و هدایت است.

نام سجیل به معنی “گل پخته ” به سوره فیل در قرآن اشاره می‌کند که بر اساس آن خداوند پرندگانی را که با نوک خود سنگ‌هایی از جنس گل پخته حمل می‌کردند برای نجات شهر مکه از دست متجاوزان اصحاب پادشاه ابرهه فرستاد.

قدر، موشکی به مراتب بهتر از شهاب ۳

قدر-۱۱۰ موشک بالستیک با برد متوسط است که توسط ایران طراحی و ساخته شده است. برخی منابع به برد ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلومتری این موشک اشاره کرده‌اند با این تفاسیر این موشک توان ضربه زدن به دورترین نقاط اروپا را داراست و بیش از ۷۰ درصد آسیا را در تیررس توان موشکی ایران قرار می‌دهد.

موشک قدر-۱۱۰ قابلیت مانور بهتری را نسبت به شهاب ۳ دارا است و زمان آماده‌سازی آن برای شلیک نسبت به نسخه‌های اولیه شهاب ۳ پایین‌تر بوده و در حدود ۳۰ دقیقه می‌باشد، در حالی که در نسخه‌های اولیه شهاب این زمان بالغ بر چندین ساعت بود. سر جنگی این موشک ماسوره انفجاری، ضربتی و مجاورتی است و به صورت عمود پرواز شلیک می‌شود.

بدون شک بازتاب توانمندی‌های موشکی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در رسانه های جهان بخصوص در رسانه های رژیم صهیونیستی نشان از قدرت بازدارندگی و آمادگی نیروی های مسلح کشورمان دارد.در این میان اذعان رسانه های رژیم صهیونیستی به توان موشکی ایران بیش از سایر رسانه ها حائز اهمیت است و این رژیم نامشروع دیگر به یقین رسیده که قدرت بلامنازع موشکی ایران دیروز دیگر از چنان توانمندی هایی برخودار شده است که در روز نبرد قادر خواهند بود تمام منافع و پایگاه‌های نظامی نظام سلطه در منطقه و البته وجب به وجب سرزمین‌های اشغالی را مورد هدف قرار دهند.

انتهای پیام