تصاویر ماهواره‌ای که به تازگی از عربستان سعودی گرفته شده، بیانگر آن است که سکوهای پرتاب موشک در یک پایگاه موشکی تازه تأسیس این کشور، به سوی ایران و نیز سرزمین‌های اشغالی جهت‌گیری شده است. این امر بیش از هر چیز اثبات کننده اخباری است که از تلاش‌های جدید و جدی عربستان سعودی برای توسعه گستره فعالیت‌های نظامی در منطقه حکایت دارد.

image3372

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،تصاویر ماهواره‌ای که به تازگی از عربستان سعودی گرفته شده، بیانگر آن است که سکوهای پرتاب موشک در یک پایگاه موشکی تازه تأسیس این کشور، به سوی ایران و نیز سرزمین‌های اشغالی جهت‌گیری شده است. این امر بیش از هر چیز اثبات کننده اخباری است که از تلاش‌های جدید و جدی عربستان سعودی برای توسعه گستره فعالیت‌های نظامی در منطقه حکایت دارد.
روزنامه انگلیسی «تلگراف» با انتشار یک تصویر ماهواره‌ای‌ به نقل از کار‌شناسان نظامی گزارش داده که موشک‌های موجود در یک پایگاه تازه راه‌اندازی شده عربستان سعودی، ایران و نیز سرزمین‌های اشغالی را هدف گرفته است.

به نوشته این روزنامه، متخصصان نظامی در مؤسسه IHS Jane’s Intelligence Review این موضوع را در جریان مطالعه تصاویر ماهواره‌ای مربوط به یک پایگاه موشک‌های بالیستیک میان‌برد در صحرای جنوب غربی ریاض دریافته‌اند. در این تصاویر، شماری از سکوهای پرتاب موشک دیده شده که مشخصاً به سوی شمال غرب (تل آویو) و شمال شرق (تهران) هدف‌گیری شده‌اند.

ترکیب و چیدمان این سکوهای پرتاب موشک که به نظر می‌رسد در پنج سال گذشته در این محل مستقر شده‌اند، این فرضیه را تقویت می‌کند که عربستان سعودی، هم ایران و هم رژیم اسرائیل را‌‌ تهدیداتی علیه خود در نظر می‌گیرد.

تلگراف در این زمینه اشاره می‌کند که هرچند دولت عربستان سعودی همواره از راه کانال‌های غیر رسمی با رژیم اسرائیل در تماس بوده، ‌در مورد ایران، این ترس را دارد که حکومت شیعی این کشور، با به چالش کشیدن عربستان سعودی، خود را به عنوان قدرت اول منطقه خلیج فارس تثبیت کند؛ افزون بر این، تنش‌های موجود میان ایران و عربستان سعودی بر سر موضوع سوریه، مسأله دیگری است که در دو سال اخیر، سبب تیره شدن بیش از پیش روابط میان دو کشور شده است.

270438_468

در سمت چپ بالای تصویر، سکوهای موشکی هدف گرفته شده علیه رژیم اسرائیل با نام LAUNCH PAD #1 و در سمت راست تصویر، سکوی موشکی هدف‌گیری شده علیه ایران با نام LAUNCH PAD #2 مشخص است. در میانه تصویر، ساختمان‌های اداری قرار دارد و بخش پایین‌ نیز انباری زیرزمینی است که از آن برای نگهداری موشک‌ها و دیگر تجهیزات استفاده می‌‌شود.

منبع: دانا

انتهای پیام/