هفته‌ای که گذشت برگزاری مجمع عمومی خانه سینما و ابقای مدیران سابق بالاخره وضعیت این نهاد را روشن کرد.

IMAGE635171688057954510

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، هفته ای که گذشت سینمای ایران با خبرهای متفاوتی همراه بود، خبر اول اینکه:

کریمی بازیگر تمشک شد/ اثری متفاوت در کارنامه سالور

نیکی کریمی در فیلم تمشک به نویسندگی و کارگردانی سامان سالور به ایفای نقش می پردازد.

نیکی کریمی به همراه سمیرا حسن‌پور و شعله مرادی قرار است در فیلم جدید سامان سالور ایفای نقش کنند. این اولین همکاری کریمی با سالور محسوب می شود.

سالور این روزها مشغول انتخاب بازیگران تمشک است، ولی حضور نیکی کریمی به عنوان یکی از بازیگران اصلی فیلم قطعی شده؛ همچنین تا کنون حضور محمود کلاری به عنوان مدیر فیلمبرداری در این پروژه قطعی شده و بزودی دیگر بازیگران و عوامل نیز معرفی می شوند.

فیلمبرداری تمشک اواخر مهر ماه در شمال کشور آغاز خواهد شد که تهیه کنندگی این فیلم برعهده ساسان سالور است.

«ناصر فروغ» بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت

ناصر فروغ جعفری از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون، در سن ۶۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

فروغ جعفری متولد ۱۳۲۹ تهران بود و با ورود به حوزه هنری و بازی در فیلم «زنگ‌ها»ی محمدرضا هنرمند، حرفه بازیگری را آغاز کرد.

دل بی‌قرار، پنجشنبه آخر ماه، زبان مادری، بایکوت،‌ دستفروش، پوست موز، معبد جان، دوشیزه، نغمه و پاییز بلند از جمله فیلم‌های این هنرمند است که در آن ایفای نقش داشته.

پیکر این هنرمند سینما و تلویزیون کشورمان در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.

باید در یک فضای آرام و مطابق آیین‌نامه‌ای که داریم بحث صدور مجوز را داشته باشیم

احمدرضا دستغیب، عضو شورای عالی صدور پروانه نمایش گفت: من فکر می‌کنم ما باید در یک فضای آرام و آزاد، مطابق آیین‌نامه‌ای که داریم بحث صدور مجوز را داشته باشیم.

وی در انتقاد به فاش شدن نامش به عنوان یکی از اعضای شورای صدور پروانه نمایش گفت: دور قبل هم این گونه بود، جلسات به طور منظم برگزار می‌شد، اما ضرورتی نداشت که اعلام عمومی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: ما باید در یک فضای آرام و آزاد و مطابق آیین‌نامه‌ای که داریم بحث صدور مجوز را داشته باشیم، به هر حال شورای صدور پروانه نمایش محل تجمع شخصیت‌های حقیقی است نه شخصیت‌های حقوقی که انتخاب شدند.

دستغیب در پایان خاطرنشان کرد: تجربه من می‌گوید که هر چقدر در یک فضای آرام تر و به دور از حاشیه باشیم کار به درستی انجام خواهد شد.

جنتی: سینمای کودک را جدی بگیرید؛ زیرا سربلندی ایران در گرو نسل متفکر است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری بیست و هفتمین جشنواره فیلم های کودک و نوجوان در اصفهان گفت: این جشنواره در تقویم سینمای جهان شناخته شده است.

علی جنتی در آیین اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره فیلم های کودک و نوجوان اصفهان با اشاره به پیشینه هنری شهر اصفهان افزود: هرگاه نام اصفهان به زبان می آید زیبایی و ظرافت در ذهن نقش می بندد.

وی اضافه کرد: از دیرباز تا کنون بخش مهمی از تاریخ هنر، مدیون هنرمندان اصفهان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هنر را همچون کودک و اصفهان را مادر هنر نامید و گفت: هر چند برخی از هنرها همانند عرصه سینما در این سرزمین متولد نشده اند، ولی بشدت در جهان امروز نفوذ دارند و با وجود اینکه کمتر از ۱۰۰ سال از عمر آنها می گذرد، گوی سبقت را از دیگر هنرها ربوده اند.

وی با بیان اینکه « سینما بیشترین ضریب نفوذ را به خود اختصاص داده است » افزود: سینما آموزه های خود را تا دور افتاده ترین مناطق منتشر می کند.

جنتی با اشاره به اینکه کودکان به شدت از هنر سینما تاثیر می گیرند و رفتار خود را با آن تنظیم می کنند ، افزود: بر این اساس ، تاثیر سینما می تواند در شکل گیری نسل فرهیخته و یا خشن موثر باشد لذا باید در این زمینه بیشتر تلاش کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: معرفت سازی در هنر هفتم بسیار زیاد بویژه برای نظامی که آرمان گراست و نقش موثری در انتقال آرمان ها به نسل های آینده دارد.

وی با مثبت ارزیابی کردن بیست و هفتمین جشنواره فیلم های کودک و نوجوان گفت: در این جشنواره ۱۰۷ اثر در بخش سینمای ایران ، ۸۹ اثر در بخش سینمای بین المللی شرکت کردند.

جنتی ، حضور ۲۸۰ فیلم کوتاه و بلند در این جشنواره را بیانگر استقبال هنرمندان و سینماگران داخلی و خارجی از این رویداد هنری دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بااشاره به حضور ۴۰ کشور در بخش مسابقه این جشنواره گفت: بیش از ۱۰۰ هنرمند خارجی با ارائه ۷۵ اثر در بخش مسابقه نشان از اعتبار بین المللی جشنواره فیلم های کودک و نوجوان اصفهان دارد.

وی افزود: دراین جشنواره فیلم های منتخب به صورت همزمان در ۱۲ مرکز استان و ۴۰ شهر به نمایش در آمد.

جنتی با بیان اینکه جشنواره فیلم های کودک و نوجوانان نگاه سینماگران جهانی را به خود معطوف کرده است، اظهار کرد: بیست و هفتمین جشنواره فرصتی برای به بار نشستن افکار بکر و حرکت سینماگران صاحب سبک در شهری که مهد هنر و تمدن است ، می باشد.

وی با بیان اینکه دفاع از کودکان جنگ زده یکی از رسالت های سینمای امروز است، تاکید کرد: سینما می تواند فریاد صلح طلبی کودکان را به جهانیان برساند و این جشنواره فرصت خوبی برای رساندن این پیام حق طلبانه بود.

جنتی با اشاره به حضور ۱۰ فیلم با محوریت کودک و دفاع مقدس ، گفت: سینماگران ما در زمینه دفاع مقدس اهتمام جدی دارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه « سینمای کودک کمتر جنبه اداری دارد » ، افزود: این سینما باید مورد حمایت قرار گیرد و وزارت فرهنگ و ارشاد باید زمینه را برای تقویت این سینما فراهم کند.

وی به سازمان سینمایی کشور توصیه کرد: سینمای کودک را جدی بگیرند زیرا سربلندی ایران در گرو نسل سالم و متفکر است که از سینما تاثیر می گیرد.

توحیدی: هیئت مدیره فعلی خانه سینما ۳ ماه ابقا شد

فرهاد توحیدی اعلام کرد هیئت مدیره فعلی خانه سینما برای ۳ ماه ابقا شده است.

فرهاد توحیدی در حاشیه جلسه مجمع عمومی خانه سینما با اعلام خبر ابقای هیئت مدیره خانه سینما به مدت ۳ ماه گفت: هیئت مدیره مؤظف است برگزاری مجامع عمومی اصناف خانه سینما را پی‌گیری کرده و پس از ۳ ماه مجمع عمومی را برگزار کند.

وی افزود: هم‌اکنون دوستان در مجمع عمومی در حال بررسی تقاضای عضویت دو صنف جدید هستند و پس از آن به سراغ بررسی و تصویب اساسنامه جدید خواهند رفت.

بنابراین گزارش گفته شده ابقای هیئت مدیره به صورت اجماعی صورت گرفته است.

برپایه این گزارش پیش از این حبیب‌الله کاسه‌ساز گفته بود که هیئت مدیره فعلی خانه سینما در این جلسه مؤظف خواهد شد که در طی ۳ ماه مجمع عمومی جدید را برنامه‌ریزی و برگزار کند، اساسنامه جدید را تصویب کند و اصناف غیر قانونی را به ثبت برساند

انتقاد رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از معرفی «گذشته» به اسکار

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از معرفی فیلم گذشته به عنوان نماینده ایران به اسکار گفت: نمایندگان مجلس درباره فیلم گذشته حرف و حدیث دارند.

حجت الاسلام احمد سالک کاشانی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در حاشیه رونمایی از اولین نرم‌افزار شیعی صحیفه سجادیه در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عملکرد جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: آقای جنتی فردی با سابقه حوزوی و دانشگاهی است. ایشان با سابقه اجرایی و با وزارت ارشاد و سازمان ارتباطات آشناست، ایشان برنامه‌هایش را در قالب یک پکیچ در اختیار کمیسیون قرار داد و مسائل مورد نظرش را مطرح کرد که تا الان ارزیابی ما از عملکرد ایشان مثبت است.

وی افزود: هفته‌ای که گذشت پیرامون خانه سینما و مسائل مربوط به آن جلسه‌ ویژه‌ای با حضور آقای حجتی داشتیم که نتایج خوبی هم گرفتیم و بخشی از کاری که ما در مورد وزارت ارشاد انجام می‌دهیم در مورد فیلم‌هاست مثلا از بعضی فیلم‌ها تعجب می‌کنیم که در شرایط فعلی و در این شلوغی‌ها پخش شد مثلا فیلم “پل چوبی” که خیلی مساله دارد و وزارت ارشاد باید در اکران و پخش آن نظارت بیشتری داشت.

حجت الاسلام سالک در پاسخ به سوالی درباره مخالفت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با برگزاری جشنواره فیلم ضد صهیونیستی افق‌نو ، گفت: این موضوع را قطعا مورد بررسی قرار می دهیم.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظرتان درباره انتخاب فیلم “گذشته” برای نمایندگی ایران در اسکار تصریح کرد: ما روی این فیلم حرف و صحبت داریم، روز گذشته در کمیسیون ما بحثی درباره قانونمند کردن مسائل فیلمی در سطح کشور داشتیم و طرحی آماده شد و قرار شد روی آن کار شود.

سالک در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ممکن است نماینده ایران در اسکار تغییر کند، گفت: ما در حال بررسی این فیلم هستیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت صداوسیما، گفت: مقام معظم رهبری دستوراتی می‌دهند و مسائلی را مطرح می‌کنند و عده‌ای هم روی آنها کار می‌کنند اما یک مرتبه صداوسیما با پخش یک فیلم یا سریال تمام این زحمات را از بین می‌برد، مثلا بدآموزی‌هایی در سریال کلاه پهلوی یا قسمت سیزدهم سریال دودکش یا جاهای دیگری وجود داشت که ما درباره این قضایا نگرانیم.

البته من می‌دانم که صداوسیمای جمهوری اسلامی در مقایسه با کل مسائل جهانی بسیار عالی و با ارزش است و ما از زحماتش تقدیر می‌کنیم ولی این به معنای این نیست که ما انتقاد نکنیم و نقاط ضعف را جبران نکنیم، امیدواریم این کار انجام شود.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: ما در طرح نظارت بر سازمان صداوسیما کل این مسائل را دیده‌ایم که بتوانیم بر چنین مسائلی نظارت داشته باشیم، این طرح در شرف آماده شدن است.

حجت الاسلام سالک در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در مواردی با آمرین به معروف و نهی‌کنندگان از منکر برخوردهایی شده، این مسأله را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: مواردی را که با آمرین به معروف و نهی‌کنندگان از منکر برخورد شده را در کمیسیون فرهنگی و کمیسیون امنیت مورد بحث قرار دادیم و موضوع را دقیقا از دستگاه‌های امنیتی و قضایی و انتظامی سوال کردیم و نتایج خوبی گرفتیم و باید در قانون امر به معروف و نهی از منکر راه‌هایی را پیشنهاد کنیم که قوه قضاییه از آمرین به معروف حمایت کند بخصوص همه مردم حزب‌اللهی که در این زمینه تلاش و حرکت می‌کنند باید مورد حمایت قرار گیرند، البته این نیازمند یک ضابطه‌بندی است

تصویربرداری «از گهواره تا ماه» به پایان رسید

تصویربرداری فیلم «از گهواره تا ماه» به کارگردانی سعید چهارشنبه هفته گذشته در یک استودیو کروماکی در حکیمیه به پایان رسید و در حال حاضر جلوه های ویژه و تدوین آن در حال انجام است. چاری خود تدوین و جلوه های ویژه را برعهده دارد و صداگذاری و ساخت موسیقی نیز بزودی آغاز خواهد شد. به گفته چاری در روزهای پایانی تصویربرداری، دو سکانس نیز مربوط به صحرای کربلا مقابل دوربین رفته و شهادت افرادی چون دکتر چمران و آوینی به صحرای کربلا تشبیه شده است. چاری همچنین قصد دارد طی روزهای آینده و با انجام مراحل فنی «از گهواره تا ماه» تولید قسمت های پایانی «سال های حادثه» را آغاز کند.

حبیب الهیاری، ثنا صادقی، شراره رخام، امیر زریوند، مختار سائقی، مرجان سپهری، آرش نوذری، حمید جدیدی، حسن اسدی، سیاوش قاسمی، وحید بینش، مهرداد فلاحتگر، مهدی الهیاری و… بازیگران اصلی «از گهواره تا ماه» هستند. داستان این فیلم در مورد تاریخ ایران است. فیلم با سکانس های مختلف حمله مغول ها، روس ها و انگلیسی ها به ایران آغاز می شود و به سال ۱۳۴۲ می رسد که حضرت امام خمینی(ره) توسط مأموران ساواک بازداشت می شود. همچنین در قسمت هایی از کار رشادت هایی از سرداران شهید چمران، شهید همت، شهید دوران، شهید آوینی و… در این فیلم به تصویر کشیده شده است. سایر عوامل اصلی این پروژه عبارتند از: تهیه کننده: محمد آزادی مهربانی، فیلمنامه: ثنا صادقی، مدیر تصویربرداری: امید رخ افروز، طراح گریم: کاظم شیرازی

پرویز پرستویی خبرهایی مبنی بر بازی در یک فیلم کمدی را نادرست دانست

پرستویی گفت: بدون اینکه خودم خبر داشته باشم، ظاهرا قرار است در یک فیلم کمدی بازی کنم و به توافق هم رسیده‌ام اما خودم هیچ اطلاعی از این موضوع ندارم.

وی افزود: این خبر را در یکی از سایت‌های سینمایی خواندم که قرار است در فیلم کمدی به کارگردانی حمید نعمت‌الله در کنار حبیب رضایی بازی کنم. اما من در این خصوص هیچ صحبت رسمی نداشته‌ام و مطمئنم این خبر از سوی حمید نعمت‌الله نبوده است و اگر به توافق رسیده‌ بودیم ایشان حتما اعلام می‌کردند.

این بازیگر خاطرنشان کرد: علی رغم این که کارهای حمید نعمت‌الله را دوست دارم و علاقه مندم یک روز با ایشان تجربه‌ای داشته باشم اما خبر توافق من با این گروه درست نیست. پرویز پرستویی این روزها مقابل دوربین فیلم «امروز» به کارگردانی رضا میرکریمی است.

هزینه ۳۶۰ میلیونی سینما «فقط به خاطر پونه»!

فیلم سینمایی «فقط به خاطر پونه» به کارگردانی هاتف علیمردانی توانست ۳۶۰ میلیون تومانی دست یابد.

داستان زوجی به نام مجید و پونه را روایت می‌کند که زندگی‌شان به دلیل اختلافات فرهنگی دستخوش اتفاقاتی می‌شود.

فرهاد اصلانی، هانیه توسلی، ترلان پروانه، علی افشین راد، محمد ساربان، محمد کارت، نیره فراهانی از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

شاگردان«کلاس هنرپیشگی» نقش شان را خوب بازی نکردند!

با اکران فیلم «بشارت به یک شهروند هزاره سوم»، «کلاس هنرپیشگی» تعدادی از سینماهای خود را از دست داد. این فیلم فقط در سینماهای آزادی، فرهنگ و ملت روی پرده خواهد بود.

فیلم داود نژاد در عوض در شهرستان هایی چون رشت، کاشان، شاهین شهر و اصفهان (بعد از جشنواره کودک) اکران شده است.

به غیر از فیلم هادی کریمی از امروز فیلم سه بعدی «میراث چینی» با بازی جکی چان در دو سینمای آزادی و ایوان شمس اکران خواهد شدفیلم سینمایی «کلاس هنرپیشگی» ساخته علیرضا داودنژاد ظرف مدت یک هفته فقط ۱۶ میلیون تومان فروش داشته است.

این فیلم در یک کلاس هنرپیشگی می‌گذرد که ضمن آموزش، داستانی با الهام از مسایل روز در آن روایت می‌شود. رضا داودنژاد، محمدرضا داودنژاد، زهرا داودنژاد، علی داودنژاد، مهرداد کیش‌مهر، احترام‌السادات حبیبیان، عباس حبیبیان، مسعود میری، کیارش داودنژاد، یلدا محمودی، انوش محمودی، کبری حسن‌زاده، اقدس سعادت رضایی، زهرا حبیبیان، مهرانگیز عدالت بازیگران «کلاس هنرپیشگی» به شمار می روند.

«پل چوبی» به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تکه تقسیم شد!

فیلم سینمایی «پل چوبی» ساخته مهدی کرم پور توانست ببا گذر از مرز یک میلیارد به فروش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی برسد.

«پل چوبی» معبری بود بر خندق شمالی طهران، مابین پایتخت و ییلاق شمیران… محل اتصال طهران قدیم و تهران مدرن. این‌جا و اکنون، محله پل چوبی یادگار گذشته است. نامی به‌جا مانده در قلب شهر پر هیاهو؛ محل رخداد عاشقانه‌ای ناآرام و….

در این فیلم بهرام رادان، هدیه تهرانی، مهناز افشار، آتیلا پسیانی، فرهاد اصلانی، برزو ارجمند، امید روحانی،‌ هستی محمایی،‌ آرمان پاپی‌زاده، نیلوفر سجادی، خسرو پسیانی، صدف نورمحمد و مهران مدیری به ایفای نقش پرداخته اند.

«هیس، دخترها فریاد نمی زنند!» ۴ میلیاردی شد

فیلم سینمایی «هیس، دخترها فریاد نمی زنند!» آخرین ساخته پوران درخشنده توانست ۴ میلیارد تومانی دست یابد.

بی توجهی و سهل انگاری پدر و مادر شیرین هشت ساله، واقعه ای را برای او رقم می زند که زخمش سالها بر روح او باقی می ماند و همه زندگی اش را تحت الشعاع خود قرار می دهد. آنچه این زخم را عمیق تر می کند و واقعه را به فاجعه ختم می سازد، این است که دخترک هیچ کس را نمی یابد تا دردش را با او در میان بگذارد …

شهاب حسینی، مریلا زارعی، جمشید هاشم‌پور، طناز طباطبایی، فرهاد آییش، مائده طهماسبی، شیرین بینا، بابک حمیدیان، مجید مشیری، اسماعیل سلطانیان، هادی مرزبان، امیر دژاکام، مهدی ماهانی، امیر آقایی و ستاره اسکندری بازیگران این فیلم هستند.

«دربند» و فروش ۳۷۰ میلیونی اش

«دربند» هم چنان پرفروش ترین فیلم جدول اکران است. فیلم پرویز شهبازی که در آخرین لحظات از رسیدن به اسکار ۲۰۱۳ باز ماند روز های عادی وسط هفته به طور میانگین ۱۳ میلیون تومان فروش می کند.

فروش این فیلم از مرز ۳۰۰ میلیون تومان گذر کرد. این رقم به غیر از فروش ۷۰ میلیونی فیلم در شهرستان هاست که اکرانش به تازگی در ۲۳ سالن آغاز شده است.

مشهد (۲سالن)، اهواز، قزوین، اراک، تبریز، کرمانشاه، ارومیه، فردوس، همدان، بوشهر، اردبیل، کرج، گوهردشت، کرمان و شیراز شهرهای نمایش دهنده این فیلم هستند. قرار است بعد از جشنواره کودک این فیلم در دو سالن در اصفهان نیز روی پرده برود.

گناهکاران از گیشه بازماند

فیلم فرامرز قریبیان آخرین بازمانده اکران دوم عید فطر بود که هفته گذشته روی پرده رفت.

«گناهکاران» البته آن طور که انتظار می رفت طی هفته گذشته نتوانست تماشاگر جذب کند اما به نظر می رسد در آغاز هفته دوم و اضافه شدن سینما فرهنگ و اطلاع رسانی بیشتر، «گناهکاران» این هفته با افزایش مخاطب روبرو شود. این فیلم بعد از ۶ روز نمایش ۳۵ میلیون تومان فروخته است.

منبع: خبرگزاری دانشجویان

انتهای پیام/