اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان به مدت پنج روز در بخش سندرک و روستاهای اطراف آن با حضور ۷۰ نفر از دانشجویان پزشکی برگزار شد در این  اردو ۲۰۰۰ نفر از مردم به صورت رایگان ویزیت شدند.

 

IMG_0598

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در منطقه سندرک با حضور ۷۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد .

 

دانشجویان در این اردو ضمن ویزیت رایگان اهالی روستای گرو داروها یی نیز به صورت رایگان در اختیار مردم روستا قرار دادند.

 

در کنار ویزیت رایگان اهالی روستا بسته های فرهنگی شامل کتاب های احکام نوجوانان ،قصه های مذهبی در بین جوانان توزیع شد و در حاشیه کلاس های مشاوره ای برای خانوارو مسایقه نقاشی با موضوع بهداشت در بین کودکان نیز برگزار شد .

رئوفی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان  از ویزیت  ۲۰۰۰  نفر از مردم روستای گرو  در این اردو خبر داد و افزود : اردوهای پزشکی در مناطق کم برخوردار فرصت مناسبی برای آشنایی پزشکان جوان با شرایط سخت و استفاده از کم ترین امکانات درمانی است.

 

 

IMG_0664

 

دکتر کاظمی یکی از پزشکان کادر درمانی که در اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان همراه بود گفت : شایع ترین بیماری منطقه سندرک هپاتیت است ، این بیماری شش گونه بوده و مصرف آب و غذای آلوده از عوامل ابتلا به این بیماری به شمار می آیند.

 

مشکل آب آشامیدنی سالم از زبان مردم منطقه

روستای گرو یکی از توابع بخش سندرک است که در ۴۰ کیلومتری شهرستان میناب قرار دارد.

علی نیکویی زاده یکی از اهالی روستای گرو واقع در بخش سندرک از توابع شهرستان میناب گفت : روستای ما سال هاست که با مشکل آب آشامیدنی رو به روست نبود آب آشامیدنی مناسب و بهداشتی باعث شیوع بسیاری از بیماری های گوارشی شده است.

وی افزود : لوله کشی و شبکه آب رسانی این روستا که بزرگ ترین روستا در بخش سندرک است ، مربوط به سال ۷۶ است و از آن زمان تا به حال جمعیت روستا از ۵۰ خانوار به ۱۵۰۰ خانوار رسیده ولی شبکه آب رسانی هیچ تغییری نکرده به جز در چند مورد که به صورت شکستگی لوله شده بود آن را موقتا ترمیم کرده اند.

 

 

IMG_0593

نیکویی زاده با اشاره به بیماری هایی که در این روستا شایع است گفت : وقتی شیر آب را باز می کنیم گاهی اوقات رنگ و بوی آب ما را اذیت می کند و حتی پیش آمده که وقتی شیر آب را باز کردیم کرمک هایی سرخ رنگ از آن بیرون آمده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا مشکل را با مسولین مطرح کرد ه اید یا نه گفت : ما یک سری از مشکلات شبکه آب رسانی را در قالب ۱ سی دی به مسولین داده یم ولی هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

بیماری های شایع در بین مردم روستا

احمدی مسئول امور بانوان و مدیر فرهنگی کانون مساجد روستای گرو می گوید : فصل پاییز زمان شروع بیماری های واگیردار ،عفونی و سرما خوردگی است،این روستا از مناطق محروم استان هرمزگان است و مردم با در آمد پایینی که دارند نمی توانند به مراکز درمانی شهرستان مراجعه کنند.

وی افزود : در روستای ما مردم با بیماری های مختلفی از جمله کم خونی،هپاتیت،بیماری های گوارشی و پوستی مانند قارچ رو به رو هستند اگر اردو های جهادی دانشجویان بسیجی در قالب تیم های درمانی و پزشکی در طول سال چندین مرتبه تکرار شودبسیاری از مشکلات بهداشتی درمانی در مناطق محروم کم خواهد شد.

انتهای پیام/