همایش نیمه پنهان ماه در بندرعباس که با محوریت یادواره شهید احمدی روشن به میزبانی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پنج شنبه شب اول خرداد  با حضوردانشجویان دانشگاههای مختلف برگزار شد.

هرمزپرس، در این همایش آقای علیرضا حیدری کارشناس ارشد مهندسی هسته ای و عضو تیم حمایت از دستاوردهای هسته ای کشور و پژوهشگر برتر سال ۹۰در دو بخش در مورد فناوری هسته ای سخن گفت.

بوی در بخش اول کاربردهای مختلف فناوری در حوزه های مختلف پژشکی هسته ای ، کشاورزی، صنایع، دامپروری، برق و… به طور مفصل و با بیان مصادیق برای دانشجویان دانشگاههای مختلف تشریح کردند که با استقبال دانشجویان مواجه شد.

وی سپس در بخش دوم سخنان خود به نقد و بررسی متن توافقنامه ژنو پرداختند وی در این بخش از سخنان خود متن ۴ صفحه ای منتشر شده به زبان انگلیسی  را ملاک نقد و بررسی خود قرار دادند.

اکنون قسمت اول نقد و بررسی این توافق نامه مهم تقدیم می کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی دانشجویی هرمزپرس، حیدری در ابتدای این بخش به شیوه امضای این توافقنامه اشاره کرده و گفت:اگر  توافق نامه ای بخواهد در کشورما تصویب شود دو راه بیشترندارد یا مجلس شورای اسلامی به  آن رای  بدهد یا شورای عالی امنیت ملی  رای  بدهد و رهبری تایید کند تا قانون شود. در ژنو اسم آن را عوض  کردند آن چیزی  که  برای  ما تعهد ایجاد می کند توافق بین الملی است هراسمی روی آن بگذاریم فرقی نمی کند. جالب است که خود آقای اوباما، هم این را می گوید که هراسمی می خواهید روی آنها بگذارید، وزیر امور خارجه  این توافق نامه را امضا کرده است و قوانین بین الملی بر قوانین داخلی ارجحیت دارد و برای ما لازم الاجراست در مذاکرات اخیر بر روی چیز جدیدی توافق نمی کنند بلکه برروی نحوه اجرای آن توافق می کنند. فقط یک متن انگلیسی ازاین توافق نامه  به بیرون آمد و دردعوای حقوقی سند مهم است.

وی سپس زمان بندی گام های توافق نامه را چنین تشریح کرد:  درگام اول توافق نامه زمان بندی شش ماهه و قابل تمدید به صورت نامحدود می باشد. آقای عراقچی گفته است که برای اقدامات اعتمادساز حدقل ۶ ماه و حداکثر ۱۲ ماهه نیاز است . سوال این است که چرا ۱۲یا حتی ۲۴ ماه توافق نکردید و ما را به آینده ارجاع دادید؟

زما ن بندی گام میانی مشخص نشده است .

گام نهایی قبل از۲۰۱۴ باید شروع شود و انتهای ان مشخص نیست و طبق گفته آقای عراقچی  برای مدت ۲۰سال زمان بندی شده است و نیز از ایشان پرسیدیم چرا ننوشتید ۲۰سال ؟ اخیرا گفتند ۲۵ و یا ۳۰سال انشاالله که ۲۰ ساله باشد.

کارشناس ارشد مهندسی هسته ای به ابهامات عجیب  در این توافقذ نامه اشاره کرده و گفت: درمتن توافق نامه ژنو کلمات بسیار عجیب وغریب و مبهم و کش دار و چند بعدی وجود دارد. ازکار آمریکایی ها تعجب نمی کنیم از این تعجب کردیم که آقای عراقچی در تلویزیون گفتند یک متنی نوشتیم بسیار پرابهام . دیپلمات های با سابقه بیش از۲۰سال  می گویند در کل دنیا متن قراداد را جوری می نویسند که کمترین ابهام را داشته باشد چون پردردسر است. جایی را باید ابهام گذاشت که به نفع باشد .

وی ادامه داد: برای اولین بار درتاریخ جمهوری اسلامی و در یک بحث بین الملی نه مردم و نه نمایندگان مردم محرم هستند و کار به جایی رسیده است که آقای ظریف در مجلس می گوید حتی اگر من را استیضاح بکنید نمی گویم چکار کرده ام . سوال این است که مگر شما نرفته اید حق وحقوق ما را بگیرید .

تناقض در دو طرف مذاکره، که آقای جان کری گفتند هیچ جای این توافق نامه حق غنی سازی به ایران داده نشده است، ولی آقای ظریف گفتند حداقل دوجای توافق نامه  به حق غنی سازی ایران تعریف شده است اظهارات کامله ۱۸۰ درجه .

رئیس جمهور در نامه به رهبری که نوشتندچند محور داشت :۱٫گرفتن حق هسته ای ۲٫رعایت اصول وخطوط قرمز نظام ۳٫فروپاشی سازما ن تحریم های ظالمانه .اگر چنین کاری کرده اند باید دست و حتی پای آنها رابوسید. ولی باید پرسید حق هسته ای چیست و کجاست؟ منشاء حقوق دردنیا معاهدات بین الملی است .

معاهده ای که دردنیا راجع به حقوق هسته ای محبت مشود معاده  NPTیا منبع گسترش سلاح های  هسته ای است که ۱۱ بند دارد. که دربند۴NPT  که به حقوق هسته ای است می گوید: که این معاهده نباید به گونه ای تفسیر شود که حق کشورهای  عضو را در توسعه تحقیقات و تولید و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را تحت تاثیر قراردهد. فقط تنها قید آن صلح آمیز بودن است.