معاون مرکز رشد واحد های فناورمواد و تجهیزات پزشکی استان هرمزگان گفت :افتتاح نمایشگاه پژوهش و فناوری اولین مرحله ی جذب و سازماندهی نخبگان استان هرمزگان است .

12 (7)

سعید شجاع  معاون مرکز رشد واحدهای  فناور مواد و تجهیزات پزشکی استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز پرس گفت :  پارک علم و فناوری  استان هرمزگان متعلق به دانشگاه علوم پزشکی بوده و فعالیت های علمی پژوهشی خود را از سال ۹۰ آغاز کرده و قصد دارد با دریافت ایده  و اختراعات نخبه های علمی  زمینه های  علمی پژوهشی را در سطح کلان  توسعه دهد.

وی با بیان اینکه تمامی  اختراعات و ایده های جدید دانشجویان  توسط این مرکزحمایت و مورد استقبال قرار می گیرد افزود : برای هر طرح  و ایده ی قابل اجرا  وام لحاظ می شود و امکانات  لازم  برای  توسعه آنهاپس از بررسی و تحقیق به صورت رایگان در اختیار مخترعین قرار می گیرد.

شجاع  حرکت  دانشجویان به سمت تحقیقات علمی را زمینه ساز خودکفایی در بسیاری از زمینه ها دانست و افزود: جهت پژوهشگران باید به سمت تولیدات علمی  کاربردی باشد و صرفا ارائه مقاله در این حوزه کفایت نمی کند.

معاون مرکز رشد واحد های فناور مواد و تجهیزات پزشکی استان هرمزگان در حاشیه بازدید از دستاوردهای دانشجویان از تولید نوعی آگار  خبر داد و افزود : “آگار” نوعی محیط کشت  یا در اصطلاح پلی ساکاریت است که از جلبک های قرمز دریایی بدست می آید و کاربردهای پزشکی فراوانی را دارد.

وی افزود : یکی از دانشجویان شرکت کننده در نمایشگاه  پژوهش و فناوری استان هرمزگان این نوع محیط کشت را با انجام آزمایشات و به کارگیری جلبک های  قرمز دریایی بدست آورده است که تولید و انبوه سازی این محصول می تواند  نیازهای  پزشکی این حوزه را که  با واردات  از کشور های آلمان و هند انجام می شده راتا حدودی کاهش دهد.

 شجاع اظهار داشت: این اولین بار است که ساخت محیط کشت  با جلبک های دریایی انجام می گیرد وپیش از این در حد تحقیقات  باقی مانده بود ، اما  انبوه سازی در این عرصه بسیاری از نیازهای  پزشکی را به واردات کاهش می دهد.

 علا قمندان می توانند برای  توسعه  اختراعات و ایده های خود به معاونت تحقیقات فناوری  دانشگاه علوم پزشکی  واقع در بیمارستان  شهید محمدی بندرعباس  مراجعه کنند.

انتهای پیام/