به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمزپس؛ به نقل از ایرنا، در نشست شورای عالی کار که از ساعتی پیش با حضور شرکای اجتماعی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شده است، هزینه سبد معیشت کارگران پس از چندین جلسه بحث و تبادل نظر ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال تعیین شد.
این میزان در همسنجی با توافق جلسه دیشب شورای عالی کار، ۲۵۰ هزار ریال بیشتر شده که این تغییر، نتیجه چانه زنی های امروز بوده است.
دیشب «اصغر آهنی‌ها» نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، هزینه سبد معیشت یک خانوار ۳٫۳ نفری برای امسال را ۲۶ میلیون و ۴۵۰ هزار ریال اعلام کرده بود.
در سال های پیشین دستمزد کارگران فقط بر اساس نرخ تورم تعیین می شد اما پارسال در نشست شورای عالی کار تصویب شد برای سال های آتی موضوع سبد معیشت را نیز ملاک تعیین دستمزد قرار دهند.
در نشستی عصر امروز که با عنوان کمیته دستمزد تشکیل شده، تاکنون درباره مبنای سبد هزینه خانوار کارگری توافق شده است.
نرخ تورم در سال ۱۳۹۰ معادل ۲۱٫۵ درصد بود اما حداقل دستمزد کارگری ۹درصد افزایش یافت.
سال ۱۳۹۱ نرخ تورم به ۳۰٫۵ درصد و نرخ افزایش دستمزد به ۱۷٫۹درصد رسید.
سال ۱۳۹۲ نرخ تورم ۳۴٫۷ درصد بود و دستمزد ۲۵درصد افزایش یافت.
در هر سه سال یاد شده همواره نرخ تورم فزون تر از افزایش حداقل دستمزد کارگری بود.
در دولت یازدهم این موضوع به طور کامل برعکس شد؛ به طوری که نرخ تورم در سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ به ترتیب ۱۱٫۹، ۱۵٫۶ و ۶٫۷ درصد بود اما حداقل دستمزد کارگری در این سال ها به ترتیب ۲۵، ۱۷ و ۱۴ درصد افزایش یافت.
نمایندگان هر سه گروه حاضر در شورای عالی کار (نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان) همه تلاش خود را می کنند که دستمزد ۱۳۹۷ در نشست امشب نهایی شود.
در نشست نوزدهم اسفندماه شورای عالی کار که با ۲ هفته تاخیر تشکیل می شد، سبد مواد خوراکی کارگران به روز رسانی شد.
شورای عالی کار موضوع تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۷ را در دست بررسی دارد.
بر اساس ماده ۴١ قانون کار، حداقل دستمزد بر اساس نرخ تورم که از سوی مراجع رسمی اعلام می شود و همچنین سبد هزینه خانوار چهار نفره تعیین می شود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: [email protected]
اقتصام*۹۱۲۳*۱۹۶۱*

انتهای پیام /*