شبکه اجتماعی فیس بوک اعتراف کرده است که تحت تاثیر فعال شدن یک ویروس در این شبکه حدود شش میلیون شماره تلفن و آدرس ای میل کاربران که هیچگاه به اشتراک این اطلاعات رضایت نداده بودند روی شبکه پخش شده است.

image2245

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، انتشار یک ویروس در فیس بوک باعث شد که شش میلیون شماره تلفن و ای میل کاربران پخش شود. شبکه اجتماعی فیس بوک اعتراف کرده است که تحت تاثیر فعال شدن یک ویروس در این شبکه حدود شش میلیون شماره تلفن و آدرس ای میل کاربران که هیچگاه به اشتراک این اطلاعات رضایت نداده بودند روی شبکه پخش شده است.

شبکه اجتماعی فیس بوک در بیانیه‌ای اعلام کرده که به خاطر این اشتباه شرمنده است و ین مسئله را به کاربران خود گزارش داده است.

مشترکانی که دفترچه تلفن و آدرس خود را روی این وب سایت منتقل کرده‌اند عملا اطلاعات شخصی خود را به سرورهای این شبکه اجتماعی متصل کرده‌اند. به همین خاطر مشترکانی که در دوره اخیر با اشتباه از ابزارهای فیس بوک اطلاعاتی در مورد دوستان خود را جستجو کرده بودند به این بخش از اطلاعات شخصی آنها که قرار نبوده منتشر شود دست پیدا کرده‌اند.

شبکه فیس بوک می‌گوید که حدود شش میلیون نفر از کاربران این شبکه در سراسر جهان تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفته‌اند. به گفته مسئولان این شبکه، نرم افزار ایمنی خود این شبکه موسوم به « کلاه سفید» توانسته است وجود این ویروس یا بدافزار را کشف و مشکل را برطرف کند. به تمام مشترکانی که اطلاعات شخصی آنها منتشر شده است یک ای میل ارسال خواهد شد.

شبکه اجتماعی فیس بوک در بیانیه‌ای که در وبلاگ خود منتشر کرده می‌نویسد: «حتی با وجود برخورداری از توانمند ترین پرسنل فنی، هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند به طور صد در صد از خرابکاری ویروس‌ها جلوگیری کند و در برخی از موارد ما وقوع این حادثه را پس از صدمه دیدن مشترکان کشف می‌کنیم.»

یک سخنگوی موسسه فیس بوک گفته است: «با کمک پژوهشگران بخش ایمنی شبکه ما توانستیم ابعاد این مشکل را تشخیص داده و با سرعت آن را برطرف کنیم. ما به سرعت بروز این اختلال را به ارگان‌های ناظر بر فعالیت موسساتی نظیر ما گزارش داده‌ایم. ما به تمام کاربرانی که اطلاعات آنها منشتر شده اطلاع داده‌ایم و تاکنون هیچ شاهدی در دست نیست که از اطلاعات این کاربران برای مقاصد زیان بار سوء استفاده شده باشد.»

موسسه فیس بوک در بخش دیگری از بیانیه خود تاکید می‌کند که این ویروس یا بد افزار فقط بخشی از کاربران را که از ابزارهای پیاده کردن اطلاعات دوستان خود استفاده می‌کنند در بر گرفته است.

این موسسه می‌افزاید که هیچ یک از مشترکان تجاری و تبلیغاتی فیس بوک از این ویروس آسیب ندیده‌اند.

شبکه فیس بوک در عین حال یادآوری می‌کند که اطلاعات شخصی شش میلیون مشترک آن تحت تاثیر مخرب این ویروس در اختیار دوستان آنها روی این شبکه قرار گرفته است و بنابراین بعید است که مشکل جدی بروز کند چون معمولا هر فردی این قبیل اطلاعات دوستان خود را در اختیار دارد.

شبکه فیس بوک در بیانیه خود ضمن عذرخواهی از کاربران تاکید می‌کند که جلب اطمینان مشترکان شبکه در اولویت قرار دارد و متعهد می‌شود که با استفاده از تمام امکانات خود سعی نماید که در آینده از بروز مشکلات مشابه جلوگیری کند.

منبع: دانا

انتهای پیام/