به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمزپرس؛ عبدالمجید شیخی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به موضوع کاهش نرخ تورم و ارائه آمار نادرست اقتصادی از سوی دولت در این سال ها گفت: تورم ابزاری برای مهار دارد و متصدی سابق وزارت اقتصاد و امور دارایی کشور نتوانست از این ابزارها برای مهار تورم استفاده کند و بجای آن رکود را در بازار با افزایش قیمت ایجاد کردند.

 

وی ادامه داد: اینکه می گویند تورم را کاهش داده اند درست است اما اقایان توضیح دهند چگونه تورم را کاهش داده اند، آنچه که امروز ما در جامعه مشاهده می کنیم میبینم دولت از طریق ایجاد رکود در بازار تورم را در دست گرفته و کنترل کرده است که این هنر نیست و جا دارد مردم دولت را به خاطر این امر به محکمه ببرند.

 

کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه با بیان اینکه قیمت ها در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است اظهارداشت: دولت برای اینکه بتواند تورم را در بازار کنترل کند سطح عمومی قیمت ها را در بازار کاهش داد که نتیجه افزایش قیمت در بازار رکود اقتصادی است، همچنین مردم قدرت خرید خود را در این سال ها از دست داده اند.

 

شیخی افزود: می گویند نرخ تورم را از چند ده درصد به زیر ده درصد رسانده ایم خب اگر تورم واقعی زیر ده درصد است چرا مردم قدرت خریدشان کاهش یافته و قادر به خرید همانند گذشته نیستند و بازار با رکود عمیقی مواجه شده است؛ کاهش نرخ تورم به زیر ۱۰ درصد یک خیال واهی است که دولتی ها به ان دل خوش کرده اند.

 

وی همچنین با اشاره به آثار رکود در بازار عنوان کرد: رکود در بازار تقاضا را نیز کاهش داده است که نتیجه کاهش تقاضا انبار شدن اجناس و کالاها در انباری های شرکت ها و تعطیلی کارخانه ها  است  ،اگر دولت از ابزار دیگری برای کنترل تورم استفاده کرده است بگوید که صددرصد چنین نیست و تنها از طریق ایجاد رکود در بازار تورم را کنترل کرده است .

 

استاد اقتصاد دانشگاه همچنین خطاب به دولتمردان اظهارداشت: دولت مردان در ارائه آمار اقتصادی با مردم صادق باشند و آنچه را که است به آنها ارائه کنند و از آمار سازی جلوگیری کنند آنچه که امروز در کشور با آن مواجه هستیم آمارسازی بجای ارائه آمار صحیح و درست است که باید یکی از نهاد های نظارت کننده به این امر ورود کند و از این امر جلوگیری کند.

 

انتهای پیام/