به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمزپرس؛  مهدی باقری، رئیس دانشگاه آزاد واحد بندرعباس در مراسم دومین کنگره شهدای دانشجوی استان هرمزگان با اشاره به اینکه شهدا با فدا کردن جان خود برگ زرینی به تاریخ ایران افزودند، اظهار کرد: شهادت سعادت بزرگی است که وصف آن در ذهن آدمی نمی گنجد.

رئیس دانشگاه آزاد واحد بندرعباس تصریح کرد: شهید دارای بالاترین مرتبه  عرفانی و شهادت نیز در واقع بالاترین مرتبه روحانی می باشد.

باقری بیان کرد: با وجود گذشت چندین سال از نسل دوران دفاع مقدس اکنون باید در صدد تبیین اندیشه های شهدایی برآییم و فلسفه های جانفشانی شهدا و عشق آن ها را به دانشجویان بیاموزیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه سنگر مهم حفظ انقلاب و هویت است، افزود: دشمن در همه زمان ها به صورت آماده باش ایستاده تا از غفلت جوانان استفاده کند وبرنامه های خود را برای از بین بردن فرهنگ ایثار و شهادت و ایجاد اختلاف بین اقشار مختلف و هدف قرار دادن سنگر های دانشجویی است.

رئیس دانشگاه آزاد بندرعباس با اشاره به اینکه برگزاری کنگره دانشجویی فرصت ناب برای ایجاد بسترها فرهنگی و الگوهای اسلامی است، خاطر نشان کرد: دانشجویان در واقع به عنوان  پرچمدار تعلیم و تربیت  نقش کلیدی در کشور دارد و تمام دانشجویان و اساتید آن ها باید بدانند  ما به واسطه قطره های خون شهداست که اکنون با آرامش در کلاس درس حضور پیدا می کنیم.

خارج نشدن از مسیر شهدا تنها راه  ادامه زندگی

سردار رضا ترابی فرمانده سپاه امام سجاد (ع)  نیزدر این مراسم با اشاره به اینکه شهدا به برگزاری مراسمات نکوداشت نیازی ندارد، اظهار کرد: در واقع برگزاری مراسم هایی که از شهدا در آن ها یاد شود، موجب تقویت روحیه ی معنوی افراد می شود.

فرمانده سپاه امام سجاد(ع) در ادامه گفت: در واقع ادامه زندگی زمانی ممکن خواهد شد که از مسیر شهدا خارج نشویم.
ترابی با بیان اینکه امروزه جوانان به بیان خاطرات شهدا نیازمند هستند، یاد آور شد: با گذشت ۴ ماه از حضور در مناطق عملیاتی در سال ۵۹، به بندرعباس بازگشتم.
وی ادامه داد: پس از حضور در بندرعباس، برای جذب در سپاه اقدامات اولیه را انجام دادم. در همان زمان با شهید دانشجو بلالی و مهراب رشیدی آشنا شدم.
فرمانده سپاه امام سجاد(ع) بیان کرد: پس از گذشت مدتی از آشنایی، مجدد آن ها را در دو کوهه ملاقات کردم. بعد از چند روز مهراب رشیدی و بلالی در عملیات بیت المقدس شهید شدند.

ترابی افزود: اکثر غواصان در جبهه هرمزگانی بودند،  در بحبوبه ی آماده سازی برای آغاز عملیات کربلای ۴ در منطقه ی اروند بودیم که با حسن دانشمند یکی دیگر از دانشجویان هرمزگانی قرار بود برای انجام شناسایی قبل از عملیات برویم که به دستور فرمانده من در قرارگاه ماندم و فرمانده همراه با حسن دانشمند برای انجام مراحل مقدماتی شناسایی اقدام کردند.

وی با بیان اینکه بعد از اینکه حسن رفت، دشمن  منطقه اروند را آتش باران کرد، گفت: شدت آتش باران به حدی بود که تصور می کردیم دیگر اثری از حسن و فرمانده باقی نماند، اما آن ها بعد از گذشت ۴ ساعت از آب های اروند خارج شدند.

فرمانده سپاه امام سجاد(ع) با اشاره به ایثارگری ها و مجاهدت های شهیدان، امید گنجی پور، عبدالمجید قاسمی خاطر نشان کرد: این دانشجویان در هیچ دانشگاهی کلاس درس اسلحه و جنگ نخوانده بودند، اما مشق نظامی خود را در جبهه به موقع انجام دادند.

 در بحبوبه جنگ عده ای به بهانه تحصیل به خارج از کشور رفتند

حسین هاشمی تختی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی  نیزدر این مراسم با اشاره به اینکه دانشجو باید اهل بصیرت و تقوا باشد، اظهار کرد: بصیرت یعنی اینکه فرد تشخیص دهد در زمان و مکان خاص چه حرکتی را از خودنشان دهد.

نماینده مجلس افزود: دانشجویی که در هنگام جنگ اسلحه قلمی خود را رها می کند و اسلحه نظامی در دست می گیرد و به جای کلاس درس دانشگاه در سنگر جبهه حاضر می شود نمونه بارز یک دانشجوی با بصیرت است.

هاشمی تختی بیان کرد: در زمان جنگ که نیاز بود همه برای حفاظت از کشور تلاش کنند عده ای به بهانه تحصیل به خارج از کشور رفتند،  اما دانشجویان اهل معرفت و درک کلاس درس و مشق را رها کردند و در جبهه حق علیه باطل حضور یافتند.

وی گفت: برگزاری این مراسمات در واقع تلنگری به مسئولان است تا به خاطر داشته باشند که برای رفاه و امنیت و زندگی شما مسئولان خون ها ریخته شده و جان ها فدا شده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در یادواره ها فرهنگ عاشورایی و حسینی وجوددارد، خاطر نشان کرد:  ایثار و تشعشع بصیرت در یادواره هایی که خانواده شهید در آن مورد احترام و تکریم قرار می گیرند به وضوح دیده می شود.

تداوم بخش راه شهدا باشید

حجت الاسلام عباسعلی رستمی، مدیر کل فعالیت های قرآنی و عترت کشور نیز در این مراسم با اشاره به اینکه شهید قلب تاریخ است، اظهار کرد: اینکه امروز با افتخار در برابر استکبار جهانی ایستادگی می کنیم را مدیون شهدا هستیم.

مدیر کل فعالیت های قرآنی تصریح کرد: اگر ما بتوانیم تداوم بخش راه شهدا باشیم قطعا آن ها مارا دعا خواهند کرد، اما اگر از راه آن ها خارج شویم قطعا در آخرت باید جوابگوی آنان باشیم.

وی با اشاره به اینکه همهی رفتارهای ارزشی و ضد ارزشی انسان ها را شهدا مشاهده می کنند، خاطر نشان کرد: اگر در بیان فرهنگ شهدا و نشر سیره آنان کوتاهی کنیمم قطعا مورد نفرین آنان قرار خواهیم گرفت.

انتهای پیام/