محققان آمریکایی عضله رباتیک جدیدی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند اجسامی ۵۰ برابر سنگین‌تر از وزن خود را در یک چشم برهم زدن به مسافت دورتر پرتاب کند.

219-9

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، دستاورد محققان آزمایشگاه ملی لاورنس برکلی، ساخت عضله/ موتور پیچشی رباتیک در ابعاد میکرو از جنس دی‌اکسید وانادیوم است.

این میکرو عضله رباتیک هزار برابر قوی‌تر از عضله انسان بوده و قادر به پرتاب کردن اجسام سنگین تا فاصله پنج برابر طول خود درمدت ۶۰ میلی‌ثانیه است.

این عضله پیچشی پرقدرت به صورت حرارتی یا الکتروحرارتی از طریق انتقال فاز از دی‌اکسید وانادیوم تولید می‌شود.

این میکرو عضله بر روی بستر سیلیکونی از یک روبان V شکل متشکل از کروم و دی‌اکسید وانادیوم ساخته شده که با آزاد شدن روبان از بستر سیلیکونی، مارپیچی متشکل از یک سیم‌پیچ تشکیل می‌شود که در انتها به پدهای الکترود کروم متصل می‌شود.

«جانکیائو وو» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: با استفاده از طراحی ساده و مواد ارگانیک به عملکرد بالا در چگال توان و سرعت دست یافتیم.

دی‌اکسید وانادیوم در صنعت الکترونیک بسیار پرطرفدار است، چرا که یکی از معدود مواد شناخته شده‌ای است که عایقی در دماهای پایین بوده، اما بطور ناگهانی به یک رسانا در دمای ۶۷ درجه سانتیگراد تبدیل می‌شود.به همین علت دی‌اکسید وانادیوم یک ماده ایده‌آل برای ساخت موتورهای کوچک چند منظوره وعضلات مصنوعی محسوب می‌شود.

منبع : ایسنا

انتهای پیام/