معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک روزنامه ژاپنی خواستار افزایش سطح روابط ایران و ژاپن شد و ابراز امیدواری کرد که میزان صادرات نفت ایران به این کشور افزایش یابد.

images

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، به نقل از فارس، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه اختصاصی با روزنامه یومیوری ژاپن ابراز امیدواری کرد که میزان صادرات نفت ایران به ژاپن افزایش یابد و این موضوع به بهبود اقتصاد ایران منجر شود.

عراقچی هفته گذشته بعد از پایان مذاکرات هسته‌ای در ژنو با روزنامه یومیوری مصاحبه کرده بود که متن کامل آن امروز منتشر شد.

عباس عراقچی بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ سفیر ایران در توکیو بوده است و خواستار ارتقای سطح روابط میان تهران-توکیو است.

عراقچی با اشاره تلویحی به این که لغو تحریم‌ها علیه ایران هم به نفع تهران خواهد بود و هم توکیو، گفت: ما امیدواریم که در نتیجه مذاکرات ایران و ۱+۵ بتوانیم مذاکرات را به پایان برسانیم تا مذاکرات با ژاپن بهتر و گسترده‌تر از همیشه صورت گیرد.

بر اساس گزارش این روزنامه، ایران و ژاپن به طور تاریخی روابط دوستانه‌ای با یکدیگر داشته‌ و میزان نفت صادراتی ایران به ژاپن در سال ۲۰۱۲ این کشور را به پنجمین وارد کننده نفت ایران تبدیل کرده است اما در نتیجه تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران صادرات نفت به ژاپن از ۵۶۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۰۶ به ۱۲۰ هزار بشکه در روز در ماه ژوئن سال جاری رسید.

سفیر پیشین ایران در توکیو با اشاره به تحولات هسته‌ای، گفت که تهران قصد دارد مانند ژاپن باشد و بر ایده ارتقای استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز تاکید کرد.

روزنامه یومیوری در ادامه می‌نویسد؛ عراقچی در طول حضور خود در توکیو به عنوان سفیر نام خود را با «کانجی» (یک نوع از الفبای زبان ژاپنی) روی کارت ویزیتش نوشته است. بعد از زمین لرزه و سونامی بزرگ ژاپن در مارس سال ۲۰۱۱، عراقچی با مقداری کنسرو غذا به منطقه زلزله زده سندایی سفر کرد.

به نوشته یومیوری، نشانه‌هایی مبنی بر فعال‌تر شدن روابط بین ژاپن و ایران در ماه‌های اخیر مشاهده شده است. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن و «ماساهیکو کومورا»، معاون رییس حزب لیبرال دموکرات ژاپن در ماه سپتامبر با حسن روحانی رییس‌جمهور ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

علاوه بر آن وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که فومیو کیشیدا، وزیر امور خارجه ژاپن قرار است در ماه نوامبر به تهران سفر کند.

انتهای پیام/