باید مسیر اعتماد مردم ایران را طی کند بحث‌ها جدی بود و در این بحث‌ها وارد جزئیاتی شدیم که طرفین دوست داشتن وارد آن بشوند توازن لازم در حرکت اول وجود داشت و امیدواریم گام اولیه در مسیری باشد که اعتماد حاصل شود.

image12079

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،به نقل از فارس، محمد‌جواد ظریف در ابتدای کنفرانس خبری خود در محل ژنو گفت: مایه افتخار است که در حضور شما باشم، دو روز مذاکرات پرثمر و فشرده‌ای را با نمایندگان ۳+ ۳ داشته‌ایم.

وی با بیان این که امید داریم این مذاکرات آغازی باشد برای یک فاز جدید در روابط فی مابین به منظور خاتمه دادن یک بحران غیر ضروری تصریح کرد: امیدورایم افق‌های تازه‌ای را باز کنیم. وضعیت جامعه بین‌المللی برای حل و فصل این موضوع راه حلی درازمدت را طلب می‌کند. ما در نیویورک و ژنو با این ذهنیت وارد مذاکرات شدیم و نمایندگان ۳+۳ اراده لازم و سیاسی را برای پیشبرد این فرایند نشان داده‌اند.

ظریف با اشاره به این که در مورد جزئیات هم حرف زدیم گفت: البته وقتی که نیاز باشد به مذاکرات عمق بیشتری می‌دهیم و بحث‌های خود را در سطح متخصصین ادامه خواهیم داد و کار را پی خواهیم گرفت در ۶ و ۷ نوامبر همانطور که خانم اشتون اعلام کردند.

وی افزود: ما در این کنفرانس وارد جزئیات نخواهیم شد و در اتاق مذاکره این کار انجام می‌شود، اما با وجود احترامی که برای اصحاب رسانه‌ها دارم اما اعلام می‌کنم که مقابل آنها در خصوص جزئیات صحبت نخواهیم کرد. جزئیات بسیار مهم است اهمیت این موضوع را ما را موظف کرده که با دقت کامل به آن بپردازیم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در ادامه این کنفرانس خبری به سئوالات تعدادی از خبرنگاران پاسخ داد.

اسکات پترسون خبرنگار روزنامه کریستین ساینس مانیتور از جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پرسید شما بعد از دو روز مذاکرات گفتید که مذاکرات بسیار مهم بود شما چه چیزی با خود از این مذاکرات به تهران خواهید برد و ایران چه چیزی به طرف مقابل داده است که نشان دهد در مذاکرات جدی بوده است.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سؤال گفت:‌ خود مذاکرات نشان می‌دهد که ما جدی هستیم و با همراهان خود این موضوع را پیگیری می‌کنیم. هیچ دلیلی وجود ندارد که مشکلات ادامه یابد. با یک اراده سیاسی کافی می‌توانیم مشکلات را مرتفع کنیم و در یک دوره منطقی باید مشکلات حل شود.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوال دیگری درباره گام‌های متوازنی که دو طرف باید بردارند،گفت: اگر گام‌ها متوازن نباشد اعتمادسازی ایجاد نخواهد شد میزان اعتماد بین دو طرف کم است و مردم ایران به نحوه برخورد جامعه غربی با جمهوری اسلامی و برنامه هسته‌ای اعتماد کمی دارند. البته از دیدگاه ما مبنای بر بی‌اعتمادی وجود ندارد. بنابراین باید قدم‌های متوازنی را برداریم تا اعتماد بازگردد. ۱+۵ باید مسیر اعتماد مردم ایران را طی کند بحث‌ها جدی بود و در این بحث‌ها وارد جزئیاتی شدیم که طرفین دوست داشتن وارد آن بشوند توازن لازم در حرکت اول وجود داشت و امیدواریم گام اولیه در مسیری باشد که اعتماد حاصل شود.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری درباره پیشنهاد ایران و واکنش آمریکا به این پیشنهاد گفت: بیانیه مشترکی صادر شد که اعضای حاضر در مذاکرات در بیانیه خود گفتند پیشنهاد ایران سهم به‌سزایی ایفا کرد. نباید به عقب بازگردیم و نگاه کنیم و باید همکاری گسترده‌تری داشته باشیم. به نظر اینجانب باید بخشی از فاصله‌ها پوشانده شود دوستان من اعلام کردند که این اقدامات جدید بود و پیشنهادات جدید بوده است و وقت دارند تا نسبت به آن واکنش نشان دهند تا آنجا که مربوط به آمریکا می‌شود خواستار نشان دادن حسن نیت از سوی آمریکا هستیم. مطالبی از سوی عالی‌ترین مقامات آمریکا درباره ایران مطرح شده که صحبت از احترام متقابل بوده است. از پرداختن به موضوعاتی که مشکلات را بیشتر می‌کند باید دوری جست.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری درباره جلساتی که کارشناسان قرار است با یکدیگر برگزار کنند، گفت: کارشناسان قرار است در نشست‌های خود بحث تحریم‌ها و بحث اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کنند. برای جلوگیری از اتلاف وقت این جلسات بین این نشست و نشست آتی ایران و ۱+۵ برگزار خواهد شد. کارشناسانی که در این زمینه تخصص دارند در نشست‌ها حضور خواهند یافت. خوشحالیم که طرف مقابل متخصصان تحریم‌ها را در جلسات با خود آورده بودند ما نیز تلاش می‌کنیم که متخصصانی را در این زمینه با خود بیاوریم.

انتهای پیام/