استان هرمزگان با وجود دوربودن از مرکز کشور و وجود برخی محرومیت ها در بعضی مناطق، دارای ظرفیت بزرگ در زمینه علمی است. 

پایگاه خبری هرمزپرس، روح الله کمالی فارغ التحصیل مهندسی فناوری اطلاعات پیام نور قشم در یادداشت تحلیلی خود نوشت :

وجود پراکندگی دانشگاهها و مراکزآموزش علمی و پژوهشی در تمامی نقاط استان تا مقطع دکترا، ازظرفیت های مناسب ایجاد شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. آنچه اکنون باید مورد توجه مسئولان اجرایی و علمی استان قرار گیرد، بالابردن کیفیت آموزشی همراه با توجه به مقوله ارزشهای دینی و اخلاقی در محیط های علمی و آموزشی است .

در دیدار رهبری معظم انقلاب با مسئولان ومحققان جهاد دانشگاهی ،ایشان لازمه ادامه صحیح و پرشتاب حرکت علمی کشور را ،کار و مدیریت جهادی و تقویت روحیه ی ما می توانیم با حفظ جهت گیری های انقلابی و اسلامی و ترسیم د قیق جایگاه و وظایف ، درچار چوب نقشه علمی کشور دانستند.

از فحوای کلام رهبر انقلاب برمی آید که حرکت علمی با جهت گیری  الهی متفاوت  از حرکت علمی در مسیر غیرخدایی است به همین خاطر مسئولان علمی استان آنچه را باید اکنون به عنوان راهبرد پیشرفت علمی استان در تدوین چشم انداز میان مدت و بلند مدت در نظر بگیرند مدیریت و کار جهادی در جهت بالا بردن کیفیت آموزشی هم زمان با تقویت بنیه ارزشی و فرهنگ اسلامی است. استان با دارا بودن ظرفیت مراکز آموزش عالی استادید ودانشجویان خلاق باید در رتبه های بالای علمی کشور قرار گیرد و البته در این زمینه باید مسئولین اجرای و دستگاههی مربوطه تمام هم و غم خود را دراین زمینه صرف کنند.

صنایع و کارخانجات صنعتی،مراکز پژوهشی علمی می توانند به عنوان بازوی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در زمینه پیشرفت و تولیدعلمی استان باشند. صنایع بزرگ و کوچک ملی واستانی مستقر در استان با تعریف خواسته های علمی خود و اعتماد به مراکز آموزش عالی استان ،زمینه حضور دانشمندان و دانشجویان را در مراکز صنعتی خود فراهم کرده ودراین راستا بخشی از نیاز مندیهای مالی مراکز آموزش عالی را تامین کنند.

تدوین برنامه چشم اندازمیان مدت و بلند مدت مراکز علمی استان بدون ایجاد یک گروه هم اندیشی متشکل از روسای مراکز آموزش عالی استان و مشورت با اساتید صاحب نظر و دغدغه مند محقق نمی شود. بنابر این تدوین چشم انداز صحیح علمی استان به تاسی از چشم انداز کشوری و حرکت درمسیر تحقق آن اولین گام درمسیر پیشرفت علمی استان خواهد بود.

روح الله کمالی