مدیر کل شیلات هرمزگان از پایان فصل صید میگو هرمزگان در پانزدهم آبان ماه امسال خبر داد.

IMG19235140

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،قدرت میرزاده با بیان اینکه فصل صید میگوی سال جاری از ۱۳ مهر آغاز شده، تصریح کرد: درساعت ۲۴ پانزدهم آبان ماه پایان می یابد و اعلام این زمان بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده از سوی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریان عمان صورت گرفته است.

وی افزود: امسال فصل صید نسبت به سال های گذشته زودتر به پایان رسید و علل آن را کاهش میزان صید میگو نسبت به سال های گذشته خواند.

میرزاده با بیان اینکه صید میگو امسال کاهش چشمگیری نسبت به سال های گذاشته نشان خواهد داد ابراز کرد:علت اصلی این کاهش صید کاهش نزولات جوی،صید غیر مجاز و آلودگی های وارد شده به دریا است.

وی خاطرنشان شد: اگرچه صید صیادان میگو امسال برای صیادان کم بوده اما لزوم حفظ ذخایر و بقای میگو برای زمان تخم ریزی و تداوم چرخه زندگی میگو ،باعث شد امسال زودتر از سال های گذشته صید میگو پایان یابد.

آمار میزان صید امسال و اطلاعات تکمیلی آن پس از پایان فصل صید میگو اعلام خواهد شد.

تعرفه های پایین، دلیل معوق ماندن پروژه های آبفاست

سومین جلسه کارگروه خدمات مشترکین به میزبانی آبفای هرمزگان، با حضور معاونین مشترکین شرکت های آبفای شیراز، فارس، هرمزگان، بوشهر، کاشان و کهکیلویه و بویراحمد با موضوع بررسی آیین نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه های آب و فاضلاب و بروزرسانی انشعابات آب و فاضلاب برگزار شد.

در این نشست، مدیرعامل آبفای هرمزگان بر ضرورت اصلاح تعرفه ها در بخش آب و فاضلاب تاکید کرد و گفت: عدم توجه به این ضرورت و عدم مدیریت آن از دیدگاه اقتصادی توسط کارشناسان معاونت مشترکین می تواند شرکت های آب و فاضلاب را با چالش جدی تری در آینده مواجه سازد.

حسین خادمی افزود: از بین رفتن منابع آبی ، درخواست های رو به تزاید در بخش آبفا و افزایش هزینه های تعمیر، نگهداری تاسیسات آب و فاضلاب در حالیکه درآمدها ثابت مانده ،از جمله دلایلی هستند که لزوم بازنگری در تعرفه های آب و فاضلاب را می طلبد.

این مسئول یادآور شد: با افزایش تعرفه ها و درنتیجه بالا رفتن درآمد شرکتهای آبفا، می توانیم تعهدات مان را در بخش کیفی و کمی آ ب و در بخش بهره برداری شامل حفر چاه ، ساخت مخازن، اصلاح و بازسازی و آبرسانی و … ، محقق سازیم.

خادمی تصریح کرد: زیانده بودن شرکت های آبفا، مصرف بی رویه آب ، معوق ماندن بسیاری از پروژه های آب و فاضلاب که از محل درآمدهای شرکت اجرا می شوند و عدم تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی از چالش های پایین بودن تعرفه های آب و فاضلاب است.

وی افزود: قیمت تمام شده هر مترمکعیب آب تولیدی هشت هزار ریال بوده درحالیکه متوسط آب بها مشترکین خانگی کمتر از سه هزار ریال است که این مسئله نیازمند راه حل جدی تری در جهت اصلاح تعرفه ها است.

سالانه ۱۶ هزار انشعاب آب و فاضلاب واگذار می شود

سالانه متوسط انشعابات واگذار شده در سطح استان، ۱۰ هزار فقره در بخش آب و ۶ هزار فقره در بخش فاضلاب است.

معاون امور مشترکین آبفای استان در سومین جلسه کارگروه خدمات مشترکین گفت: در حال حاضر ۲۷۵ هزار فقره انشعاب در بخش آب و ۱۲۷ هزار فقره انشعاب در بخش فاضلاب در استان داریم.

علی رضایی سردره با اشاره به اینکه؛ طرح فاضلاب در شهرهای بندرعباس ، لاوان، هرمز و ابوموسی اجرا شده و در شهرهای میناب، رودان و جاسک نیز در دست اجراست،اظهار کرد: سالانه متوسط انشعابات واگذار شده در سطح استان، ۱۰ هزار فقره در بخش آب و شش هزار فقره در بخش فاضلاب است.

این مسئول همچنین به چالش افزایش هزینه ها و کاهش نقدینگی شرکت های آبفا در نتیجه اجرای هدف مندی یارانه ها اشاره کرد و گفت: با افزایش هزینه اجرای طرح های آب و فاضلاب و کمبود منابع مالی که در همه حوزه ها تاثیرگذار بوده ، اصلاح تعرفه های آب و فاضلاب بسیار ضروری به نظر می رسد.

مهندس رضایی تصریح کرد: کاهش سهم هدفمند سازی یارانه ها به مبلغ یک هزار و ۱۵۰ ریال به ازاء هر متر مکعب فروش آب از واریزی ها به حساب خزانه و عدم پرداخت بدهی آب بهاء نیروی های نظامی و انتظامی موجب کسری شدید نقدینگی شرکت آب و فاضلاب و به تبع آن ناتوانی در ارائه خدمات مناسب به شهروندان شده است.

وی نتیجه کاهش نقدینگی را در افزایش تعداد مشترکین دارای کنتور خراب و عدم امکان توسعه شبکه و تعویض انشعابات فرسوده و اصلاح شبکه در بافت قدیمی شهر بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: بی شک در صورت منطقی شدن نرخ آب بها و حق انشعاب ، امکان ارائه خدمات مناسب تر از سوی شرکت به مشترکین فراهم خواهد شد.

این کارگروه که با هدف ارائه خدمات مطلوب به مشترکین و منطقی ساختن حق انشعاب ، آب بهاء و اصلاح آیین نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه های آب و فاضلاب برگزار شده بود، پس از دو روز با تدوین آیین نامه عملیاتی و پیشنهادی و پیشنهاد تعرفه های حق انشعاب به آبفای کشور به کار خود پایان داد.

منبع : مهر

انتهای پیام/