به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمزپرس؛ فرخنده بادروج ،کارآفرین هنرمند هرمزی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛گفت: از سن ۱۴ سالگی با هنر رودوزی های سنتی استان هرمزگان آشنا شدم بعد از آن به مدت ۸۸۸ سال بنا به مسائل زندگی از آن دور شدم اما مجدد چند سالی است که به صورت حرفه ای همراه خانواده آن را آغاز کردم.

وی با اشاره به ثبت شرکت تعاونی صنایع دستى هرمز اظهار کرد: از سال ٩۴ با کمک خانم هاى بد سرپرست و بى سرپرست تصمیم گرفتیم کارهاى دستی خودمان را در جاهاى مختلف به نمایش بگذاریم تا بتوانیم درآمد بیشترى داشته باشیم.

این هنرمند کارآفرین هرمزی افزود:با همراهی هفت نفر از اعضای خانواده و سرمایه با دو میلیون تومان فعالیت خود را آغاز کردم و با کمک وامى که از صندوق کار آفرینى سازمان میراث فرهنگى افراد بیشتری را جذب شرکت کردیم.

بادروج بیان کرد: با راه اندازی این شرکت تعاونی صنایع دستى هرمز ۳۲ نفر مشغول به کار شدند ولی افراد بیشترى تقاضای همکاری کرده اند که متاسفانه ما به دلیل نداشتن سرمایه کافى توان همکاری نداریم.

وی با بیان اینکه هنر گلابتون دوزی و خوس دوزی از هنرهای اصیل استان هرمزگان می باشد؛ تصریح کرد: اصولا دختران هرمزگانی از سنین کم این هنر را از مادرانشان یاد می گیرند که در واقع بخشی از زندگی زنان این خطه است.
بادروج افزود: کارهاى صدف و تابلوهاى سنتى ، شلوار بندری و حتى نوارها رو براى مانتو ؛گلابتون دوزی، خوس بافی ؛کوسن و روبالشی، شال و چادر، کار بر روی مانتو ،، لباس مجلسی بیشترین فعالیت دختران و زنان این شرکت تعاونی صنایع دستی می باشد و علاوه بر این در شرکت تعاونی ما محصولات حصیربافی نیز عرضه می شود.

این بانوی کارآفرین هرمزگانی با اشاره به فروش محصولات دست ساز افراد تحت پوشش این تعاونی است، ادامه داد: در نمایشگاه های مختلف برای عرضه محصولات حضور پیدا می کنم و در حال حاضر با وجود اینکه خود من با تولید تمامی محصولات این شرکت تعاونی آشنا هستم اما بیشتر بر فروش محصولات تمرکز دارم.

کارآفرین توانمند هرمزگان اظهار کرد:سال گذشته در ١٨ نمایشگاه از شهرهاى مختلف شرکت کردیم و برای شال های تولید شده توسط شرکت تعاونی مهر اصالت دریافت کرده ام و به این واسطه امکان حضور در بازارهای خارجی نیز برای این محصولات فراهم شده همچنین دوسال هم در نمایشگاه عمان حاضر شدیم که به دلیل نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی فروش بسیار خوبی نیز در آن داشتیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از محصولات پرکاربرد شرکت تعاونی صنایع دستی هرمز دوخت انواع شلوار بندری است ؛ افزود: در دوخت شلوار بندری از انواع گلابتون دوزی استفاده می شود که شامل «ودو»، «شک»، «زری» و «الب» است و این شرکت تعائنی تمام وسایل مورد نیاز را در اختیار بانوان هنرمند هرمزی قرار می دهیم و دستمزدشان را هم پرداخت می کنیم.

کارآفرین هنرمند هرمزی با بیان اینکه خوس دوزی هنر دیگر دست دوزی هرمزگان است که بر روی شال استفاده می شود ؛ خاطر نشان کرد: در خوس دوزی از سوزن و قلاب استفاده نمی شود بلکه نوارهای نقده طلایی یا نقره ای بر روی پارچه گره می خورد و پس از هر گره با قیچی بریده می شود و از دیگر استفاده های خوس دوزی و گلابتون دوزی، استفاده از هنرها در دوخت لباس محلی زنان هرمزگان به نام کندوره است.

بادروج یاد آور شد: از آنجا که خوس دوزی کاری بسیار زمان بر و سخت است شال ها و چادرهای مزین شده با این هنر بسیار گران هستند و بسته به میزان پر بودن کار و تعداد گل ها قیمت آنها از ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر می باشد.

این بانوی هنرمند هرمزگانی خاطر نشان کرد: در حال حاضر دامنه فعالیت های شرکت تعاونی صنایع دستی هرمز در حال توسعه است و بنا است با کمک بانوان این شرکت بتوانیم تعدادی بیشتری را به کار بگیریم همچنین و افراد دیگری از گوشه و کنار استان همکاری با شرکت تعاونی ما را آغاز کرده اند.
انتهای پیام/