مدیرکل دامپزشکی هرمزگان با بیان اینکه در ۶ ماه نخست سال‌جاری ۱۱ هزار و ۱۸۲ تن پا و پنجه مرغ به چین صادر شده است از ترانزیت ۲۰ هزار تن گوشت قرمز نیز از مبادی این استان به سایر کشورها خبر داد.

 

13920717000707_PhotoA

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،ذبیح‌الله غریب عصر امروز طی نشست خبری با بیان اینکه طی ۶ ماه نخست سال‌جاری یک هزار و ۱۲ مورد آزمایش بر روی مراکز پرورش میگو اعمال شده است، اظهار داشت: ۳۳ میلیون لارو میگو تولید شده در مزارع پرورشی استان به کار گرفته می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه صادرات و واردات فرآورده‌‌های دامی در هرمزگان از اهمیت بالایی برخوردار است، اضافه کرد: هرمزگان در این راستا به ویژه پیرامون صادرات و واردات آبزیان، گوشت مرغ، گوشت قرمز و آلایش‌های خوراکی و غیر خوراکی رتبه نخست کشور را داراست.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان ادامه داد: طی ۶ ماه نخست سا‌ل‌جاری ۴۴ هزار تن فرآورده از طریق هرمزگان وارد کشور شده است.

وی تأکید کرد: ۲۷ تن خوراک دام و ۴۱ هزار تن مکمل‌های خوراکی نیز از این طریق وارد کشور شده است.

غریب ادامه داد: در مدت زمان مذکور ۷۵ گواهی بهداشتی برای صادرات و ۸۳ مورد گواهی بهداشتی برای واردات اقلام خوراکی و غیر خوراکی از طریق دامپزشکی هرمزگان صادر شده است.

این مسئول همچنین از صدور ۱۳ هزار تاییدیه برای حمل و نقل دام زنده و  سایر محصولات در داخل کشور توسط دستگاه‌ تحت مدیریتش خبر داد.

وی در ادامه از ترانزیت ۲۰ هزار تن گوشت قرمز از هرمزگان به سایر کشورها و همچنین ۱۰ هزار و ۸۲۳ تن گوشت مرغ خبر داد.

غریب اضافه کرد: همچنین طی شش ماهه ۴۵۸ تن فرآورده‌های خوراکی و ۵۸۲ تن فرآورده‌های غیرخوراکی از استان به سایر کشورها صادر شده است.

وی بیان داشت: در مدت زمان مذکور ۹۳۶ فقره گواهی ترانزیتی برای حمل ۳۲ هزار تن فرآورده توسط دامپزشکی از طریق استان با هدف ترانزیت صادر شده است.

غریب  همچنین از صادرات ۱۵ تن محصولات آبزی طی سال ۹۱ خبر داد و افزود: ۱۰ هزار و ۳۶ تن آبزیان خوراکی و دو هزار و ۷۶۷ تن آبزیان غیر خوراکی صادر شده است.

به گفته وی؛ در ۶ ماه نخست سال‌جاری ۱۱ هزار و ۱۸۲ تن پا و پنجه مرغ به چین صادر شده است.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان ادامه داد: ۱۷ هزار و ۵۲۸ مورد بازدید نیز از مراکز عرضه و نگهداری فرآورده های خام دامی توسط دامپزشکی در مدت زمان مذکور صورت گرفته است.

غریب در ادامه از فک و پلمپ ۱۸۶ مورد محموله محصولات برای حمل بین استان‌ها در مدت زمان مذکور خبر داد و افزود: در شش ماهه نخست سال سه میلیون و ۸۲۵ هزار قطعه مرغ نیز در کشتارگاه‌های استان کشتار شده است.

وی بیان داشت: در این میان ۲۶ هزار و ۱۲۷ قطعه توسط دامپزشکی غیر قابل مصرف تشخیص داده شده است.

غریب اضافه کرد: همچنین ۲۶ هزار و ۶۷۶ راس دام سبک و سنگین نیز در کشتارگاه‌های رسمی استان کشتار شده است.

وی بیان داشت: در مدت زمان مذکور ۱۵۹ مورد بازدید از اسکله‌های صیادی استان صورت گرفته و ۳۶۰ روستا نیز تحت واکسیناسیون به بروسلوز قرار گرفته است.

این مسئول گفت: همچنین طبق تست‌های صورت گرفته از گاودار‌ی‌ها و دامداری‌ها استان عاری از بیماری سل حیوانی است و در راستای مقابله با بیماری هاری نیز دو هزار و ۲۶ قلاده سگ تحت پوشش واکسیناسیون حاری قرار گرفته‌اند.

وی از انجام ۱۱۶ مورد تست «مش‌مشه» در باشگاه‌های سوارکاری کیش و بندرعباس خبر داد و گفت: ۲۰ هزار راس گاو نیز در استان بر علیه تب برفکی واکسینه شده‌اند.

غریب با بیان اینکه در ۶ ماه نخست سال‌جاری ۱۹۲ هزار و ۹۶۰ راس گوسفند و گاو واکسینه شده‌اند، افزود: میزان جوجه‌ریزی در استان به هفت میلیون قطعه رسیده و ۱۲ میلیون دز واکسن در مرغ‌داری‌های استان به مصرف رسیده است.

منبع : فارس

انتهای پیام/