اسکن‌های جدید پزشکی نشان داده که نقاشی‌های لئوناردو داوینچی از آناتومی بدن انسان، از دقت بسیار شگفت‌انگیزی برخوردار بوده که وی را صدها سال جلوتر از همکاران خود قرار داده است.

4-1214

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، داوینچی همیشه به عنوان یکی از بهترین هنرمندان عصر رنسانس مورد ستایش بوده که بسیار جلوتر از زمان خود کار کرده و قابل تشخیص‌ترین آثار جهان را ارائه کرده است.

اما اکنون دانشمندان بنیاد مجموعه سلطنتی انگلیس با انطباق نقاشی‌های این نقاش بزرگ با اسکنهای ام‌آرآی امروزی توانسته‌اند اعتباری درخور دقت پزشکی شگفت‌انگیز وی را که صدها سال جلوتر از همتایان خود بوده، به او اعطا کنند.

این پروژه که در ماه اوت در جشنواره بین‌المللی ادینبورگ رونمایی خواهد شد، برای اولین بار این آثار را بطور مستقیم مقایسه کرده و جزئیات ریز ثبت شده توسط این نقاش را به نمایش گذاشته است.

5-935

بنیاد مجموعه سلطنتی در مجموعه ای از ۳۰ تصویر، نقاشیهای آناتومی متمایز داوینچی را در کنار ام‌آرآی‌ها و سی‌تی‌اسکن‌های امروزی به نمایش خواهد گذاشت.

9-573

این مقایسه به قصد نمایش دقت این نقاش معروف بوده که با وجود محدودیت فناوری و فقدان دانش پزشکی معاصر این چنین اندام بدن را به نمایش درآورده است.

این نقاشی‌ها تا زمان مرگ داوینچی در میان کاغذهای شخصی وی باقی مانده و برای چند صد سال کسی از آنها خبر نداشت.

7-698

مسئولان این نمایشگاه بر این باورند که این تصاویر جزء تاثیرگذارترین کارهای تولید شده تا کنون از بدن انسان هستند.

این تصاویر که بیشتر در زمستان ۱۵۱۰ تا ۱۵۱۱ که داوینچی حدود ۲۰ تشریح را تکمیل کرده بود، کشیده شده‌اند و عضلات،‌ استخوان و رگ و پی بدن انسان را نمایش می‌دهند.

یکی از این تصاویر که از قلب کشیده شده، بطور شگفت انگیزی به نمایش چگونگی عملکرد پمپ خون پرداخته که در آن حرکات خون بطرز جالبی شبیه به تصاویر ویدیویی پزشکی امروزی است.

داوینچی همچنین اولین تصویر دقیق از ستون فقرات را به همراه یک کودک در رحم در جایگاه درست به تصویر کشیده است.

نمایشگاه «لئوناردو داوینچی: مکانیک انسان» به عنوان بخشی از نمایشگاه در ماه اوت برای نمایش تاثیر فناوری بر هنر در گالری ملکه، قصر هالی‌رودهاوس آغاز به کار خواهد کرد.

این نمایشگاه بر پایه طرح تشریحی A داوینچی خواهد بود که وی در آن بیش از ۲۴۰ تصویر و یادداشت را با بیش از ۱۳ هزار واژه که با شیوه منحصربفرد آینه‌وار نوشتنش به ثبت رسانده، جمع‌آوری کرده است.
منبع:ایسنا
انتهای پیام/