عصر روز شنبه ۳۰ آذر ماه مصادف با شب یلدا، محمدهادی کریمی کارگردان، هنگامه قاضیانی و خاطره اسدی بازیگران سینما مراسم شب یلدای خود را در کنار سینمادوستان و در شهر کتاب مرکزی برگزار کردند.

image31911

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،عصر روز شنبه ۳۰ آذر ماه مصادف با شب یلدا، محمدهادی کریمی کارگردان، هنگامه قاضیانی و خاطره اسدی بازیگران سینما مراسم شب یلدای خود را در کنار سینمادوستان و در شهر کتاب مرکزی برگزار کردند.

این مراسم که در سالن اصلی شهر کتاب مرکزی برگزار شد، با استقبال بسیاری از سوی علاقه‌مندان به سینما همراه شد. این سه سینماگر در حالی به جمع مخاطبان علاقه‌مند به سینما پیوستند که دکور جالبی از تنقلات شب یلدا توسط برگزارکنندگان این مراسم تهیه شده بود.

در ابتدای مراسم شب یلدا، هنگامه قاضیانی خطاب به حاضران در مراسم گفت: «به خاطر شما است که من برای دومین سال پیاپی دراین مراسم شرکت می‌کنم. این مراسم سبب شد من دو شب یلدای متفاوت را در زندگی خود تجربه کنم و امیدوارم در این شب اتفاقات خوبی را با هم تجربه کنیم و عشق، محبت و امید در قلب‌های شما شکوفا شود.»

هنگامه قاضیانی و خاطره اسدی

او در پاسخ به این پرسش که در سال جاری فعالیت او در سینما چگونه بوده است، توضیح داد: «فیلم «بشارت به یک شهروند هزاره سوم» به کارگردانی محمدهادی کریمی و با حضور من در سال جاری در سینماهای کشور اکران شد. البته در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز تعدادی فیلم دارم که به گفته برخی از رسانه‌ها در این دوره از جشنواره به عنوان پرکار‌ترین بازیگر سال معرفی شده‌ام. از جمله فیلم‌هایی که در این دوره از جشنواره با بازی من به نمایش درخواهد آمد «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» به کارگردانی روح الله حجازی که در دوره قبلی جشنواره، توقیف شد، فیلم سینمایی «با دیگران» به کارگردانی ناصر ضمیری، «ساکن طبقه وسط» به کارگردانی شهاب حسینی، «به تهران خوش آمدید» به کارگردانی رضا سبحانی است.»

قاضیانی درباره بازی خود در فیلم سینمایی «ساکن طبقه وسط» بیان کرد: «من در این فیلم سینمایی که اولین تجربه کارگردانی شهاب حسینی است نقش کوتاهی دارم، اما مطمئن هستم که این این فیلم سینمایی یکی از جنجالی‌ترین فیلم‌های جشنواره خواهد بود. فیلمنامه این فیلم سینمایی را محمد هادی کریمی نوشته و آن را عزیز‌ترین بچه خود می‌داند، اما با تمام علاقه‌ای که به این فیلمنامه داشت، ساخت آن را به شهاب حسینی سپرد.»

او از دیگر فعالیت‌های خود در عرصه هنر اینگونه گفت: «به زودی و در بهمن ماه آلبوم شعری از اشعار محمدهادی کریمی با همخوانی من و شهاب حسینی وارد بازار خواهد شد.»

محمدهادی کریمی کارگردان و فیلمنامه‌نویس در ادامه این مراسم افزود: «یکی از اتفاقات خوبی که قراراست امسال و همزمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر برای من رخ دهد، انتشار کتاب شعرم با نام «برف روی شیروانی داغ» است. البته تعدادی از اشعار من در فیلمی به همین نام خوانده شد اما امسال کتاب شعرم با همین نام نیز منتشر می‌شود. امشب نیز به پیشنهاد دوستان قرارست چند شعر از سروده‌های خود را برای شما بخوانم.»

خاطره اسدی که در این مراسم ساکت‌ترین مهمان برنامه بود، در خصوص فعالیت‌های سال جاری خود گفت: «امسال تنها دو فیلم از من در سینماهای کشور اکران شد، اولین فیلم «بشارت به یک شهروند هزاره سوم» و دیگری «سربه مهر» به کارگردانی هادی مقدم دوست است.»

کریمی در ادامه صحبت‌های اسدی گفت: «البته خاطره اسدی قرار است پایش را از حوزه بازیگری فرا‌تر گذشته و تجربیات دیگری نیز در سینما داشته باشد. او قرار است به زودی یک فیلم بلند سینمایی را کارگردانی کند.»

اسدی در پاسخ به اینکه به یادماندنی‌ترین خاطره او در شب یلدا چیست، بیان کرد: «به یادماندنی‌ترین خاطره من در شب یلدا مربوط به آخرین شب یلدایی است که پدربزرگم برای من فال حافظ گرفت.»

هنگامه قاضیانی نیز توضیح داد: «با توجه به اینکه من شش سال برای گرفتن مدرک کار‌شناسی ارشدم در آمریکا زندگی کرده‌ام، می‌دانم برگزاری مراسم شب یلدا آن هم تنها و به دور از خانواده چقدر سخت است، به همین دلیل آرزو می‌کنم تمام ایرانیان خارج از کشور، شب یلدای خوبی را تجربه کنند. نباید فراموش کرد که اجرای آیین اسطوره به وجود می‌آورد و با اسطوره سازی می‌توانیم زندگی بهتری داشته باشیم.»

او در پاسخ به این سوال که کدام یک از اسطوره‌های تاریخ ایران برای او جذاب‌تر است، بیان کرد: «اسطوره من در زندگی «آرش کمانگیر» است. به خاطر دارم که در کلاس پنجم دبستان، شعری چند صفحه‌ای از «آرش کمانگیر» را باید حفظ می‌کردیم، همین مسئله سبب شد تا من علاقه خاصی به این شخصیت اسطوره‌ای پیدا کنم. او با آخرین تیری که‌‌ رها کرد توانست مرزهای ایران را مشخص کند. او مرد بزرگی بود و من همیشه از روح بزرگ او در زندگی کمک می‌گیرم.»

کریمی نیز در ادامه صحبت‌های قاضیانی گفت: «انسان فطرتا به کمال گرایش دارد و به دنبال کمال است، ابر انسان و اسطوره کدهای ایده‌آلی هستند که یک قوم و ملت در خاطره‌های خود از آن نگهداری کرده و آن را به نسل‌های دیگر منتقل می‌کند. انسان از طریق اسطوره سازی تمامی آرزو‌ها و اهدافی را که هیچ‌گاه به آن نرسیده است، بیان می‌کند. شب یلدا شب تولد میترا و یک هدیه بزرگ برای آریایی هاست.»

اوادامه داد: «تمام این اسطوره‌ها باید در وجود ما تجلی پیدا کند تا امید و شادمانی در وجود ما شکل گیرد. تمام آیین‌های ما ریشه در حکمت دارد و اگر بدون فلسفه اجرا شود، نمی‌تواند تاثیر مناسب را داشته باشد. نباید یلدا را در خوردن آجیل و هندوانه محدود کرد، بلکه باید آنچه را که می‌خواهد به ما آموزش دهد یاد بگیریم. اسطوره به ما یاد می‌دهد کاری کنیم تا گذشتگان و آیندگان به ما ببالند،‌‌ همان کاری را که اسطوره‌هایی چون آرش کمانگیر، آریو برزن و یا سورنا انجام دادند.»

او در ادامه مراسم، چند شعر از اشعار خود را که در خصوص اسطوره بود، برای مردم خواند.

اسدی نیز در سخنانی گفت: «اسطوره شدن به این معنا است که تبدیل به شخصیتی تاثیرگذار شد، البته این فلسفه زندگی من است که تبدیل به یک انسان تاثیرگذار باشم تا یک انسان تاثیرپذیر، البته برای این کار نیازمند سماجت و صبوری هستیم.»

او در رابطه با گرفتن فال حافظ در شب یلدا و در طول زندگی توضیح داد: «من خیلی به فال حافظ اعتقاد دارم و با فال حافظ همیشه امید به دست می‌آوردم.»

کریمی نیز بیان کرد: «فال گرفتن با حافظ را از زمانی که از کودکان کار فال حافظ می‌خریدم، یاد گرفتم. البته نباید فراموش کرد که فال به این معنا است که آرزوی بهترین‌ها و خیر را داشته باشیم. من فال گرفتن قبل از انجام یک کار را دوست ندارم و ترجیح می‌دهم زمانی فال بگیرم که ببینم در مسیر درست قرار گرفته‌ام یا خیر.»

قاضیانی نیز در پایان گفت: «مگر می‌شود اهل فال حافظ نبود، من شخصا به فال حافظ اعتقاد دارم و معمولا فال حافظ می‌گیرم. البته هیچ‌گاه نشده برای انتخاب یک فیلم فال حافظ بگیرم، چرا که در کار برای من کارگردان و فیلمنامه از هرچیزی مهم‌تر است، وقتی این دو مسئله درست باشد از نظر من دیگر نیازی به گرفتن فال نیست.»

در پایان مراسم نیز محمد هادی کریمی به نمایندگی از جمع حاضر در مراسم، یک فال حافظ گرفت.

منبع : مهر

انتهای پیام/