با آغاز اولین ماه گرم فصل سال، معاملات بازار سرمایه هم داغ‌تر شد و با این افزایش معاملات سهام، شاخص کل بورس باز هم رکورد جدیدی زد و از مرز ۴۹ هزار واحد عبور کرد.

IMG16062177

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، شاخص کل بورس تهران در دقایق اولیه آغاز معاملات، از مرز ۴۹ هزار واحد عبور کرد تا همچنان شاهد رکوردزنی های شاخص کل طی روزهای اخیر باشیم.

شاخص کل بورس در حال حاضر با روندی افزایشی به ۴۹ هزار و ۷۷ واحد رسیده است، بر این اساس شاخص کل بورس در طول دوران فعالیت خود برای اولین بار به این رقم رسید تا فعالان اقتصادی را بیشتر به سمت خود جذب کند.

این در حالی است که شاخص صنعت تا این لحظه ۴۲ هزار و ۷۲ واحد، شاخص شناور آزاد ۵۷ هزار و ۵۷۵ واحد، شاخص بازار اول ۳۸ هزار و ۲۵۴ واحد و شاخص بازار دوم ۸۵ هزار و ۶۸۶ هزار واحد شده است.

گفتنی است، امروز انجام معاملات در بازار سهام با یک ساعت تاخیر آغاز شد. مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در این زمینه گفت: حجم بالای معاملات هفته گذشته و به روز رسانی اطلاعات، مستلزم صرف زمان بیشتری از روزهای عادی است به همین علت امروز معاملات بازار سهام با تاخیر آغاز شد.

بر همین اساس، کارگزاران از ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه تا ۱۰ فرصت داشتند تا دستورهای خرید و فروش خود را وارد سامانه کنند تا معاملات از ساعت ۱۰ آغاز شود.

تحلیل گران و کارشناسان بازار سرمایه به فعالان این بازار توصیه می کنند که از رفتارهای هیجانی پرهیز داشته باشند و خریدهای خود را بر اساس مطالعات بازار انجام دهند، زیرا افزایش شاخص کل طی روزها اخیر از ۴۶ هزار واحد به ۴۹ هزار واحد نشان دهنده جو روانی ناشی از انتظارات مثبت در بازار است.

شاخص کل در دومین روز کاری سال ۹۲ از مرز ۳۹ هزار واحد عبور کرد و در ۱۴ فرورودین ماه، رکوردی دیگر را به ثبت رساند و از ۴۰ هزار واحد گذشت. این متغیر در ۱۸ فروردین ماه دوباره وارد ۳۹ هزار واحد شد، اما روند نزولی آن ادامه دار نشد و ۱۹ فروردین به کانال ۴۰ هزار واحد برگشت و روند صعودی را طی کرد. این نمایشگر وضعیت بازار، روز دوم اردیبهشت با تاثیر هلدینگ خلیج فارس، بزرگ ترین شرکت اصل چهل و چهاری و همچنینن نمادهای فولادی، وارد کانال ۴۱ هزار واحد شد.

شاخص در روز چهار اردیبهشت از ۴۲ هزار واحد گذشت و در هشتمین روز اردیبهشت ماه رقم ۴۳ هزار واحد را پشت سر گذاشت. این متغیر در دهم اردیبهشت ماه هم از ۴۴ هزار واحد و گذشت و در چهاردهمین روز اردیبهشت ماه، از ۴۵ هزار واحد گذشت.

این متغیر در ۲۳ اردیبهشت دوباره وارد کانال ۴۴ هزار واحد شد و در ۲۵ خرداد تا کانال ۴۳ هزار واحد پایین آمد، این متغیر در ۲۹ اردیبهشت ماه به ۴۲ هزار و ۷۹۵ واحد رسید، اما پس از ان توانست با نوسان هایی خود را بالا بکشد. به طوری که در ۳۰ اردیبهشت به ۴۳ هزار واحد و در ۶ خرداد به ۴۴ هزار واحد و در ۸ خرداد به ۴۵ هزار واحد برگشت. این متغیر روز ۲۵ خرداد از ۴۶ هزار و در روز ۲۷ خرداد از ۴۷ هزار واحد گذشت. در نهایت شاخص کل ۲۸ خردادماه گذشته بر روی قله ۴۸ هزار واحد متوقف شد.

منبع: مهر

انتهای پیام/