معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: هفت اثر نمایشی از ۱۰ الی ۱۳ مهرماه در بخش مسابقه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر هرمزگان با یکدیگر رقابت می کنند.

 

 

IMG13072301.jpg

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،مهدی نیرومند پیش از ظهر دوشنبه در نشست مطبوعاتی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان، عنوان کرد: جشنواره تئاتر استانی از معتبرترین جشنواره های تئاتر است که هر ساله هنرمندان تئاتر استان در آن گرد هم می آیند و حاصل تلاش و تولیدات خود را به نمایش می گذارند.

وی ادامه داد: همواره عموم گروههای نمایشی مطرح و فعال استان هرمزگان در این جشنواره حضوری چشمگیر داشته اند و طی سالیان اخیر گروههای برتر جشنواره تئاتر استان هرمزگان در سطح کشوری و بین المللی نیز مطرح شده اند.

دبیر اجرایی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان خاطرنشان کرد: به عنوان مثال طی روزهای آینده گروه تئاتر ققنوس بندرلنگه با دو نمایش “من خدا را دوست دارم” و “جای پای خالی” در جشنواره بین المللی “های فست” کشور ارمنستان شرکت می کند که این دو نمایش ابتدا در جشنواره استانی و سپس در جشنواره منطقه ای و جشنواره فجر به عنوان اثر برگزیده انتخاب شدند.

نیرومند در ادامه با اشاره به روند برگزاری بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان، اظهار داشت: فراخوان این جشنواره از خرداد ماه سال جاری به شهرستان ها ارسال و اطلاع رسانی لازم در بین گروههای هنری صورت گرفت و در پایان مهلت فراخوان، ۲۰ اثر از گروههای نمایشی سراسر استان متقاضی شرکت در جشنواره شدند.

وی افزود: بازبینی آثار جشنواره توسط شورای انتخاب شامل مهدی عطایی دریایی و مجید سرنی زاده از هنرمندان شناخته شده استان و همچنین حجت الاسلام کاظم قنبری به عنوان نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به همراه نماینده دبیرخانه جشنواره از ۲۷ لغایت ۳۰ شهریور ماه در شهرستانهای بستک، رودان، میناب، جزیره هرمز و بندرعباس صورت گرفت.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان تصریح کرد: از مجموع ۲۰ اثر متقاضی، ۱۰ اثر شایستگی ورود به بخش مسابقه جشنواره را کسب کردند که با توجه به بررسی آثار توسط مرکز هنرهای نمایشی دو اثر از میناب و یک اثر از بندرعباس به علت اینکه در گذشته در جشنواره و همایش های تئاتر حضور یافته بودند از مرحله نهایی جشنواره کنار گذاشته شدند.

نیرومند با اشاره به آثار راه یافته به بخش مسابقه جشنواره تئاتر استان، بیان داشت: هفت اثر نمایشی شامل “هیچ” به کارگردانی ایوب رحیمی و جعفر قاسمی از میناب، “بی بری” به کارگردانی علیرضا داوری از رودان، “شط شور” به کارگردانی حسین کعبی از بندرعباس، “زن” به کارگردانی مجید بشکال از بندرعباس، “بفشار خراشنگم را” به کارگردانی حسین غلامشاهی از میناب، “نگرانی” به کارگردانی حسین درویشی از رودان و “برم ببینم برگردم” به کارگردانی غلام رنجبر از بندرعباس در بخش مسابقه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان با یکدیگر به رقابت می پردازند.

وی اضافه کرد: همچنین باتوجه تشکیل گروههای تئاتری در شهرستان بستک و در راستای حمایت از هنر نمایش در این شهرستان نمایش “در آستانه فروپاشی” به کارگردانی فریبا آذرهرنگ از بستک در بخش جنبی جشنواره تئاتر استان اجرا می شود.

دبیر اجرایی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان ادامه داد: هیئت داوران بخش مسابقه این جشنواره شامل حمید ابراهیمی، کرامت رودساز و محسن سلمانی فارسانی هستند و میلاد نیک آباد به عنوان منتقد در این جشنواره حضور دارد.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با بیان اینکه بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان از ۱۰ الی ۱۳ مهرماه سال جاری در فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار می شود، عنوان کرد: طی سالهای اخیر و با توجه به سیاست تمرکز زدایی و در راستای رشد تئاتر در مناطق مختلف هرمزگان، جشنواره تئاتر استانی در شهرستان های مختلف هرمزگان برگزار شد اما به درخواست هنرمندان تئاتر استان هرمزگان این جشنواره پس از پنج سال بار دیگر امسال در بندرعباس برگزار می شود.

نیرومند گفت: نگاه ما در این دوره بیشتر مورد توجه قرار دادن محتوا و سطح کیفی آثار بوده و در این راستا آثار مطلوب به لحاظ کیفی برای حضور در جشنواره انتخاب شده اند.

وی یادآور شد: آثار برگزیده جشنواره تئاتر استانی به جشنواره منطقه ای راه پیدا می کنند و در صورت برگزیده شدن در آن جشنواره نیز در جشنواره بین المللی تئاتر فجر شرکت خواهند کرد.

دبیر اجرایی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استان هرمزگان افزود: از جمله برنامه های بخش جنبی این جشنواره نیز برگزاری کارگاههای آموزشی و جلسات نقد و بررسی است.

منبع : مهر

انتهای پیام/