بورس تحصیلی، گذراندن دوره سربازی به عنوان دانشجوی امریه، تحصیل همزمان در دو رشته و اولویت استخدام از جمله امتیازت و تسهیلاتی است که امسال برخی از دانشگاه های بزرگ برای جذب نفرات برتر کنکور ۹۲ ارایه کرده اند.

IMG21055883

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،امسال نیز پس از اعلام رتبه های کنکور، برخی از دانشگاه‌ها برای جذب نفرات برتر کنکور ۹۲ با یکدیگر به رقابت پرداخته و هر یک تسهیلاتی را برای جذب برترین ها ارائه می کنند.

در سالهای گذشته این رقابت بیشتر به چند دانشگاه بزرگ تهرانی محدود می شد اما امسال دایره ارائه تسهیلات به برترین ها گسترش یافته است.

تسهیلات دانشگاهها برای جذب برترین های کنکور ۹۲

دانشگاه صنعت نفت آبادان

اهدای یک دستگاه رایانه همراه (laptop) به داوطلبان دارای رتبه کشوری ۱ تا ۱۵۰۰ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و یا معدل کتبی دیپلم ریاضی فیزیک ۱۹٫۵ به بالا و پذیرفته شدگان مرحله نهایی المپیادهای جهانی (کسانی که به المپیاد اعزام می شوند).

اهداء یک دستگاه رایانه (Desktop) به داوطلبان دارای رتبه کشوری ۱۵۰۱ تا ۳۰۰۰ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و یا معدل کتبی دیپلم ریاضی فیزیک ۱۹ تا ۱۹٫۵٫

ایجاد شرایط، زمینه ها و امکانات مناسب آموزشی برای تسلط یافتن به زبان انگلیسی در دوران تحصیل، برخورداری از کمک هزینه تحصیلی مطابق مصوبات هیأت مدیره وزارت نفت و هیأت امناء دانشگاه، تأمین بخشی از هزینه کتاب ها و لوازم التحریر، تسهیلات بیمه خدمات درمانی و امکانات خوابگاه های مجردی (برای مدت چهار سال و در حدود امکانات دانشگاه).

برخورداری فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه از تسهیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جهت ادامه تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر مطابق ضوابط مربوطه، اولویت استخدام در شرکت های تابعه وزرات نفت، پس از پایان موفقیت آمیز تحصیلات، مطابق با مقررات و آئین نامه های مصوب وزارت نفت و کارآموزی دانشجویان در واحدهای مختلف وزارت نفت (در زمینه های مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو) در طول مدت تحصیل.

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران اعلام کرد براساس توافق انجام شده، رتبه‌های برتر کنکور که جزو برترین دانشجویان کشور هستند، می توانند پس از دوره آموزشی، دوره سربازی خود را به عنوان دانشجوی امریه در دانشکده فنی دانشگاه تهران بگذرانند.

همه رتبه‌های برتر (یک تا ۱۰۰ آزمون سراسری) که دانشکده فنی دانشگاه تهران را انتخاب کنند، به عنوان دانشجوی امریه معرفی خواهند شد.

هم اکنون این طرح به صورت کامل، تنها در دانشگاه تهران در حال اجراست.

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف نیز اعلام کرد، رتبه‌های اول تا سوم المپیاد علمی دانشجویی در هر رشته ۱۲ماه بورس تحصیلی، رتبه‌های اول تا سوم آزمون کارشناسی ارشد در هر رشته ۱۲ماه بورس تحصیلی، رتبه‌های چهارم تا ششم آزمون کارشناسی ارشد در هر رشته ۹ماه بورس تحصیلی و رتبه‌های ۷ تا ۱۰آزمون کارشناسی ارشد در هر رشته ۶ماه بورس تحصیلی دریافت می‌کنند.

داوطلبان می‌توانند به همراه کارنامه آزمون یا المپیاد تا ۳۱شهریور ۹۲به اداره استعدادهای درخشان دانشگاه مراجعه کنند و اعطای بورس‌ها منوط به ثبت‌نام دانشجو در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف است.

دانشگاه علم و صنعت

از تسهیلات دانشگاه علم و صنعت به رتبه برتر های کنکور می توان، به امکان تحصیل همزمان در دو رشته کارشناسی، تسهیلات ویژه برای دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان، برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر (کارشناسی ارشد ودکتری) بدون شرکت در آزمون های سراسری سازمان سنجش آموزش کشور، تدارک امکانات خوابگاهی ویژه برای داوطلبانی که رتبه کشوری آنان در آزمون سراسری کمتر از ۵۰۰ باشد، اشاره کرد.

همچنین امکان تغییر رشته به هر یک از رشته های مورد علاقه برای داوطلبانی که رتبه کشوری آنان زیر ۳۰۰ باشد و ارایه تسهیلات ویژه برای مدت یک سال، به داوطلبانی که رتبه کشوری آنان در آزمون سراسری زیر ۲۰۰ باشد (این امکان، در صورت داشتن شرایط علمی خوب، برای سال های بعد قابل تمدیداست) از جمله تسهیلات این دانشگاه ویژه رتبه برتر های کنکور سال ۹۲ است.

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی نیز اعلام کرده برای دانشجویان دارای رتبه های اول تا دهم کارشناسی هر رشته، تسهیلات رفاهی در نظر گرفته است ولی هنوز این تسهیلات اعلام نشده است .

دانشگاه های شیراز، الزهرا و تبریز هم جزء دانشگاه هایی هستند که به نفرات برتر تسهیلات خوابگاهی ارایه می کنند.

منبع: مهر

انتهای پیام/