اگر ازدواج کرده اید و بچه هم دارید و امسال دانشگاه قبول شده اید حالا این توصیه ها می تواند به شما کمک کند تا بین زندگی و تحصیل در دانشگاه تعادل برقرار کنید.
به گزارش پایگاه  خبری هرمز پرس،دانشجوی متاهل بودن مثل این است که آدم را از توی ماشین زمان در آورده باشند! اگرچه شما چند سال از بقیه همسالان تان جلوتر هستید اما به هر حال فعلاً شمایید و یک سبک زندگی متفاوت که باید جوری آن را بین زندگی معمولی جا دهید. توقع نداشته باشیددیگران مراعات شما را بکنند. این شما هستید که باید مسئولیت زندگی تان را بپذیرید و زندگی دانشجویی را با زندگی متاهلی هماهنگ کنید. اگر این اولین دانشجویی شما در زندگی متاهلی است. این توصیه ها کمک تان می کند بهتر از پس این هماهنگی بر بیایید.

با فریزر دوست صمیمی شوید

معرفی می کنم: بهترین دوست شما، فریزر! فریزر می تواند معجزه کند و شما را که اصلاً خانه نیستید، به یک زن خانه دار تبدیل کند. کافی است یک جستجوی ساده در حافظه خودتان و تجربه های دیگران بکنید تا فهرست بلند بالایی از غذاهای سریع به شما برسانند.

برای پر کردن فریزر می توانید از مادر و مادرشوهر یا مغازه هایی که الان هم کم نیستند، استفاده کنید. در این مغازه ها از بادمجان کبابی و کرفس سرخ شده تا ذرت بخارپز و سیب زمینی خلالی آماده سرخ شدن می فروشند.

خودتان هم می توانید با کمی خلاقیت ماجرای غذا درست کردن را بسیار ساده تر کنید. روزهای جمعه را به جز خوابیدن و گشت و گذار، در آشپزخانه بگذرانید و لوبیای قرمز خیس شده و پخته، عدس پخته شده، گوشت چرخ کرده سرخ شده، گوشت خورشتی پخته و بی نمک، قارچ سرخ شده، فلفل دلمه ای شسته و خرد شده، بادمجان سرخ شده و چیزهای دیگری مثل اینها را برای یک هفته آماده کنید و در فریزر بگذارید تا برای درست کردن عدس پلو و قرمه سبزی و خورش بادمجان آماده باشید.

به این ترتیب درست کردن این غذاها نیم ساعت بیشتر وقت نمی برند؛ حتی می توانید برنج آبکش شده را هم برای چند روز در یخچال نگه دارید. مایه لوبیا پلو و مایه ماکارونی را هم می توانید برای چند وعده آماده کنید و در بسته های کوچک یک وعده ای در فریزر انبار کنید. این روش ها، به خصوص برای ایام امتحان ها و مهمانی های ناگهانی بسیار خوبند.

دارم مامان می شم

اگر در طول ترم باردار شدید، به هیچ عنوان نگران نباشید!

مبارک است! با استادهایتان صحبت کنید که کوتاه بیایند و فعلاً بهتان سخت نگیرند.

ممکن است شما بتوانید تا آخر ترم هم چیزی به استادتان نگویید و عین بچه های خوب درس هایتان را بخوانید و سر کلاس بروید اما اگر احیاناً زایمان تان به اواخر ترم یا وسط امتحان ها بیفتد، یا بارداری تان با شرایط سختی مثل استراحت مطلق مواجه شود، دیگر نمی توانید بچه خوبی باشید.

استادها قلق های متفاوتی دارند. معمولاً استادهای مسن تر، به خصوص آنهایی که خودشان بچه دارند، با شما راه می آیند. خودتان را برای هر گونه واکنشی آماده کنید و بعد خیلی جدی با استادتان صحبت کنید. می توانید از قبل تعدادی گواهی از پزشک تان بگیرید که نشان دهد شما باردارید. همراه داشتن یک جعبه شیرینی هم معمولاً جلسه چانه زنی را شیرین تر می کند و استاد راحت تر راضی می شود که این ترم را بی خیال شما شود.
بعد از آن هم می توانید از یک ترم مرخصی بدون احتساب در سنوات تحصیلی استفاده کنید.

حالا که فرزندتان متولد شده است چه کار می کنید؟

شرایط بعد از تولد بچه اصلاً قابل پیش بینی نیست. اگر این اولین کودک شماست، احتمالاً شما هیچ تصوری از مادری برای یک نوزاد ندارید. با این حساب نصیحت ما را گوش کنید: برای حداقل ۱۰ روز بعد از زایمان هیچ برنامه ای جز استراحت خودتان نگذارید.

برای چند روز اول حتماً یک کمک داشته باشید که می تواند همسرتان باشد، مادرتان یا حتی یک کارگر یا پرستار. با هر روشی که زایمان کرده اید، باید حداقل ۱۰ روز استراحت کنید و هیچ کار سنگینی انجام ندهید تا کمتر دچار عوارض بارداری و زایمان شوید. تا ۴۰ روز (۶ هفته) هم هیچ برنامه جدی و سنگینی نگذارید و دور سفر و امتحان تربیت بدنی و شب نشینی را خط بکشید. اجازه دهید بدن تان استراحت کند و بعد از شش هفته به پزشک تان مراجعه کنید تا مطمئن شوید بدن تان در وضعیت خوبی قرار گرفته است. بعد از این مدت می توانید برنامه های درسی یا ورزشی تان را شروع کنید، به این شرط که کسی را داشته باشید که بتوانید با اطمینان نوزادتان را برای چند ساعت به او بسپارید؛ کسی مثل بابا یا مادربزرگ. حتی در این حالت هم هیچ برنامه ای را نمی توانید برای بیشتر از دو ساعت دوری از کودک تان برنامه ریزی کنید. کودک شما هنوز به شدت وابسته به شیر شماست و هر دو ساعت یک بار و حتی کمتر نیاز به شیر شما دارد. اگر کودک شما قادر به مکیدن سرشیشه باشد، باید از قبل شیر خود را بدوشید و در یخچال یا فریزر نگه دارید. شیر مادر را تا دو روز در یخچال و تا سه ماه در فریزر می توان نگه داشت. سعی کنید همیشه چند وعده شیر خود را دوشیده در فریزر داشته باشید تا اگر احیاناً اتفاقی افتاد یا تاخیر داشتید، کودک تان گرسنه نماند.

اگر شاغل هم هستید چه کار کنید؟

مرخصی زایمان فعلاً ۶ ماه است و ممکن است تا ۹ ماه هم افزایش پیدا کند، اما گذاشتن بچه ۶ تا ۹ ماهه در مهدکودک و بازگشت به کار، بسیار سخت است. اگر استخدام رسمی نباشید یا در یک شرکت خصوصی کار می کنید، به احتمال زیاد به محض شروع مرخصی، یک نفر دیگر را جای شما می آورند، در نتیجه حتی اگر پس از مرخصی سر کار برگردید، ناچارید به جایگاه دیگری که ممکن است پایین تر از جایگاه قبلی باشد، منتقل شوید. همیشه رئیس حرف اول و آخر را می زند. اگر مهربان باشد، می توانید امیدوار باشید بعد از برگشت، دوباره جایی برای شما هست. علاوه بر این می توانید در دوران بارداری هم به او اطلاع بدهید تا کمی مراعات شما را بکند و برای ماموریت های سنگین دور شما را خط بکشد. اما گر رئیس تان کارش برایش مهمتر از شما باشد، آن وقت ممکن است حتی اعلام بارداری هم موقعیت شغلی تان را به خطر بیندازد. در هر حالت از محل کارتان بخواهید مرخصی زایمان را برای شما در نظر بگیرد تا بتوانید از حقوق مرخضی و ۶ تا ۹ ماه سنوات آن استفاده کنید. حتی اگر نمی خواهید به کار برگردید، می توانید از این مرخصی استفاده کنید و کافی است محل کارتان فقط یک روز پس از مرخصی برای شما بازگشت به کار رد کند. در این باره با مسئول بیمه و کارگزینی محل کارتان مشورت کنید.

مادرشوهر و دیگر بستگان تان را توجیه کنید

اینکه چطوری دیگران را متوجه اهمیت درس خواندن تان بکنید به هزار چیز بستگی دارد و از همه مهمتر تصور مادر شوهرتان درباره درس خواندن است. اگر همسر خودتان دانشجو و مادر شوهرتان خودش تحصیل کرده باشد و خلاصه شرایط مساعد باشد، احتمالاً شما مشکلی نخواهید داشت و توضیح «دو هفته امتحان داریم، جایی نمی رویم» نباید آن قدرها هم سخت باشد. اما اگر فک و فامیل درباره درس خواندن شما به درستی توجیه نشده باشند، مجبورید از روش های غیر خطی برای روزهای امتحان و کلاس و دانشگاه استفاده کنید یا حتی بهانه هایی مثل مسافرت یا مریضی بیاورید. سعی کنید از همان اول تناسب درستی بین درس و نشست های خانوادگی برقرار کنید که بتوانید ادامه اش بدهید.

اگر یکی را خیلی به نفع دیگری فدا کنید، به زودی دچار مشکل می شوید. اگر بخواهید همه فامیل را طرد کنید و بگویید فعلاً درس دارم، ممکن است بعداً به خودتان بر بخورد که چرا برای عروسی فامیل نزدیک دعوت نشده اید. اگر هم بخواهید راحت کلاس ها را نروید چون خرید عروسی دختر خاله شوهرتان است، به زودی برگه اخراج تان را جلوی روی تان می بینید. ببینید ما کی گفتیم!

برای امتحان ها برنامه ریزی کنید

برای دوران امتحان ها خودتان برنامه جدی بگذارید. همسر و بستگان را توجیه کنید و برای غذای چند روز هم برنامه بریزید. بی خیال تمیز کردن خانه شوید و اگر همسرتان خیلی حساس است، از کمک کارگر یا خواهر و دوست استفاده کنید. حتی می توانید چند روز همسر گرامی را بفرستید خانه مامان جان ودر خوابگاه با بچه های دیگر درس بخوانید که زندگی متاهلی حواس تان را پرت نکند. اگر همسرتان هم دانشجوست، خانه را به سرعت به کتابخانه تبدیل کنید و بی مزاحم چایی بخورید و درس بخوانید و نوبتی لیوان های چایی را بشویید!

اگر باردارید ولی شانس بیاورید ( یا در برنامه ریزی تان به این هم فکر کرده باشید) و زایمان تان وسط امتحان های دانشگاه نیفتد، مشکل دیگری نخواهید داشت. با وجود ویار و تهوع اوایل یا کمردردهای اواخر بارداری باز هم می شود کتاب دست گرفت و درس خواند، به شرطی که در همان ترم کارگاه تراشکاری یا آزمایشگاه بیماری های عفونی را بر نداشته باشید! با استاد هماهنگ کنید که به جای حضور در کلاس و امتحان، مثلاً کار تحقیقی انجام بدهید. اگر می دانید که استاد چنین گزینه ای را قبول می کند، این ترم بهترین زمان برای برداشتن واحد تربیت بدنی است که می توانید از کلاسش برای پیاده روی دوران بارداری هم استفاده کنید و آخرش هم نمره را بگیرید.

زنگ صبحانه را جدی بگیرید

زندگی متاهلی را با زندگی مجردی دو نفره اشتباه نگیرید. شما زن خانه هستید و حتی اگر با جنبه ترین شوهر دنیا هم نصیب تان شده باز هم ایجاد سر و شکل گرم و راحت برای زندگی کار شماست. هر قدر هم که درس داشته باشید، صبحانه و ناهار و شام را باید بخورید و حتی اگر یک وعده اش را با بیسکویت و چای کیسه ای بگذرانید، دو وعده دیگر پیش رو دارید. اگر تمام روز همسرتان سرکار است و شما دانشگاه، صبحانه را جدی بگیرید و با یک صبحانه گرم و واقعی زندگی تان را شبیه زندگی واقعی کنید. برای خودتان هم بهتر است که قبل از وعده غذایی بی مصرف دانشگاه، یک وعده درست و حسابی بخورید. وقتی به خانه بر می گردید یک دوش آب گرم بگیرید، خانه را مرتب کنید، به شام فکر کنید و سعی کنید از قالب یک دانشجوی خسته به قالب یک همسر با حوصله و خندان در بیایید!

کی مرخصی بگیرید به نفع تان است؟

اگر تا آخر بارداری حال تان خوب باشد و بتوانید به دانشگاه بروید، باز هم برای هفته های آخر و ماه های پس از تولد فرزندتان نیاز به مرخصی دارید. مرخصی دانشگاه یک ترم است که در سنوات تحصیلی حساب نمی شود. می توانید از چند ترم دیگر مرخصی با احتساب سنوات هم استفاده کنید که برای دوره کارشناسی دو ترم و برای دوره ارشد یک ترم است. ولی باید درس تان را سر موقع تمام کنید وگرنه باید پول ترم های اضافی را بپردازید.

متعادل انتخاب واحد کنید

نه آنقدر به خودتان سخت بگیرید که هیچ روز و ساعتی را نتوان در خانه پیدای تان کرد و نه آنقدر راحت که بعد از پنج سال، هنوز تربیت بدنی ۱ را پاس نکرده باشید. اگر از پسش بر می آیید، هر چه زودتر درس تان را تمام کنید اما اگر بتوانید جوری واحد بردارید که مثلاً یک روز کامل را در خانه باشید، به خودتان و زندگی تان کمک بزرگی کرده اید. شهرستان قبول شده اید؟ این سخت ترین شرایط ممکن است. تا جایی که می توانید واحدها را کم و در روزهای محدود بردارید. سعی کنید جوری واحد بردارید که فقط دو یا سه روز در دانشگاه باشید و با یکی دو شب خوابگاه ماندن سر و ته ماجرا را هم بیاورید. دو ترم اول را بکوب بخوانید تا معدل تان بالای ۱۷ شود و بتوانید به شهر خانه تان انتقالی بگیرید. چون متاهلید، راحت قبول می کنند.

تندرستی/ شماره ۱۲۴/ ۲۸ شهریور ماه ۹۲/ منصوره مصطفی زاده/ صفحه ۳۲

منبع: افکار نیوز
انتهای پیام/