شاید برای برخی غیر قابل قبول باشد، اما زندگی خوابگاهی پردیس فردوسی با گربه‌های این دانشگاه گره خورده و دانشجویان دیگر به حضور این حیوانات عادت کرده‌اند.

IMAGE635251388464689864

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،خوابگاه های دانشجویی محلی برای کسانی است که برای فرا گرفتن علم در شهری دیگر خود را با شرایط موجود هماهنگ می‌کنند و با تمام سختی ها و شیرینی‌های این دوران کنار می‌آیند.

اما حضور در کنار افرادی که دارای خصوصیات اخلاقی و رفتاری خاص خود هستند در محیطی کوچک در قالب اعضای یک گروه دوستی به خودی خود دارای مشکلاتی است که پرداختن به آنها راهی در جهت حذف این مشکلات و داشتن مکان خوابگاهی بهتر و مناسب تر جهت رشد علمی این دانشجویان است.

امکانات دانشجویی فجر بسیار خوب است

در این خصوص بر آن شدیم شرایط دانشجویان خوابگاهی دانشگاه فردوسی مشهد را مورد توجه قرار داده و با برخی از دانشجویان گفت‌گویی داشته باشیم.

یک دانشجوی ارشد رشته آموزش زبان انگلیسی که مدت دو سال است در خوابگاه فجر۲ در دانشگاه فردوسی مشغول به تحصیل است امکانات موجود برای دانشجویان ارشد این دانشگاه را خوب دانست و ابراز داشت: در هر اتاق دو نفر دانشجو در کنار هم زندگی می‌کنند که از لحاظ فضا دارای شرایط خوبی هستیم ، دسترسی به اینترنت در داخل هر اتاق عبور و مرور ما را به کافی نت و به تبع آن صرف هزینه در این خصوص را کم کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه فضای ورزشی مناسبی برای دانشجویان خوابگاهی در این دانشگاه وجود دارد ابراز داشت: در یکی از فازهای فجر ۳ سالن بدنسازی و در محیط خوابگاهی دارای سالن تنیس و بدمینتون و حتی امکان دسترسی به بازی‌های یارانه ای داریم که این در کنار فضای سبز مناسب برای دانشجویان خوابگاهی خوب است.

برخی نگهبانان توجیه نیستند و نظارت کافی ندارند

وی نبود نظارت کافی در رفت و آمد بر محیط خوابگاهی را از مشکلات موجود در این خوابگاه دانست و افزود: برخی افراد که موجه نیستند و به عنوان نگهبان ورودی خوابگاه حضور دارند گاهی ناخواسته افراد شناخته شده را که با آنها صمیمی هستند و خوابگاهی نبوده به خوابگاه راه می دهند و گاهی دانشجویان غیر خوابگاهی وارد خوابگاه می‌شوند؛ در این زمینه نظارتی صورت نمی‌گیرد.

این دانشجو رعایت نشدن برخی مسائل اخلاقی در محیط خوابگاه را از دیگر مشکلات و معظلات فجر دو دانست و افزود: گاها دیده می شود برخی اتاق ها بدون در نظر گرفتن شرایط دیگر دانشجویان سیگار و یا قلیون به داخل خوابگاه می‌آورند و در اثر استعمال این موارد موجب رنجش دانشجویان دیگر شده و یا علاقه دارند موسیقی را با صدای بلند گوش داده که این برای دانشجویانی که تا پاسی از شب برای مطالعه دروس خود باید بیدار باشند کار را سخت می‌کند.

مگر دانشجو دودی است!!!!

وی با بیان اینکه ممنوعیت اینگونه رفتارها بر اساس قوانین خوابگاهی ابلاغ شده ابراز داشت: متاسفانه نبود نظارت دقیق و بی توجهی به اعتراضات دانشجویان خوابگاهی این مشکلات را به قوت خود باقی گذاشته است.

این دانشجو در ادامه نبود امنیت مالی در فضای خوابگاهی فجر ۲ را از موارد شایع این محیط دانست و گفت: بسیار دیده شده که برخی دانشجویان وسایل و ابزار مورد نیاز خود را گم کرده و حتی لب تاپ بچه ها نیز به سرقت رفته که برخی به ورود های غیرقانونی نسبت و برخی اعتقاد دارند در میان دانشجویان هستند افرادی که نیاز خود را به این شکل رفع می سازند.

این دانشجوی ارشد دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه از لحاظ سیاسی دارای محیط آرامی هستیم بیان داشت: برای دانشجویان خوابگاه فضای معنوی عملا در داخل خوابگاه نیست و اغلب در داخل مساجدی که در اختیار ما است این محیط فراهم می شود البته فضای سیاسی ما بیشتر همان پخش اعتراض نامه ها و بیانیه های تشکلی است که ما را نیز از شرایط مطلع می‌کند.

رفع نیازهای اولیه با هزینه‌های بالا، مناسب دانشجو نیست

وی به تنها فروشگاه موجود برای خرید نیاز دانشجویان فجر ۲ اشاره کرد و ابراز داشت: متاسفانه برای دانشجویی که در شهرستان است تهیه بسیاری از نیازهای اولیه سخت بوده، ما انتظار داشتیم فروشگاهی در اختیار ما قرار گیرد تا دانشجویان نیازهای اولیه آنان را با مبلغ کمتری تهیه نمایند اما کاملا این قضیه برعکس شده و محصولاتی گران قیمت را به دست ما می‌رسانند که توان خرید آن را نداریم.

این دانشجو محیط خوایگاه را باعث آشنا شدن دانشجویان با فرهنگ یکدیگر دانست و ابراز داشت: ما خوابگاهی ها تلاش داریم تا با یکدیگر کنار آمده و حتی با گویش ها و اخلاقیات هم آشنا و برای درک شرایط فرهنگی تلاش کنیم.

در ادامه این گزارش سراغ یک دختر دانشجوی ارشد رشته مدیریت که مدت ۴ سال است در خوابگاه دختران« پردیس» فردوسی ساکن است رفتیم و از وی در خصوص نکات مثبت و منفی زندگی خوابگاهی سئوالاتی پردسیدیم؛ وی در پاسخ با اینکه آیا زندگی خوابگاهی خوب بوده و یا دارای سختی هایی است گفت: من تقریبا سال چهارمی است که در این خوابگاه ساکن هستم اگر برخی نکات از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرد و با برخی بی توجهی ها روبه رو نشویم امکانات خوب و شرایط خوابگاهی مناسبی داریم .

گربه ها پردیس را فتح کرده اند

این دانشجوی مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد ابراز داشت: شاید برای برخی غیر قابل قبول باشد اما زندگی خوابگاهی پردیس فردوسی با گربه های این دانشگاه گره خورده و ما دیگر به حضور این حیوانات عادت کرده ایم.

وی ادامه داد: سال پیش در ایام تعطیلات عید پس از بازگشت از شهرهای خود متوجه زاد و ولد گربه ای در یکی از اتاق های پردیس شدیم و این در کنار حضور سازش کارانه این حیوانات در کنار ما به نوعی عادت برای مسئولین دانشگاه درآمده است به شکلی که هیچ اقدامی برای جمع آوری آنان انجام نمی‌دهند.

این دانشجوی رشته مدیریت در ادامه پیدا شدن روباه در پردیس ۴ دانشگاه فردوسی را از شاهکارهای دوران دانشجویی خود خواند و ابراز داشت: این بچه روباه اکنون هم بازی دانشجویان دختر خوابگاه شده و به راحتی در کنار ما قرار می گیرد و دانشجویان نیز ترسی از آن ندارند البته این دومین باری است که بچه روباهی در دانشگاه فردوسی پیدا شده است و بچه‌ها نام دانشجوی آینده را به روی او می‌گذارند.

اغلب مشکلات خوابگاهی در پردیس ۵ و۶ اتفاق می‌افتد

وی با اشاره به مشکلات فرهنگی موجود در فضای خوابگاهی دختران پردیس پنج و شش را دارای بیشترین حجم مشکل دانست و ابراز داشت: این دو خوابگاه سوئیتی هستند و دارای مشکلات خاص خود، در هر اتاق چهار الی پنج نفر زندگی می کنند که گاها اخبار رسیده و آنچه خود ما می‌بینیم مناسب دانشجو نیست خصوصا خانم ها که نقش تربیتی آینده کشور بر عهده آنان است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: ساخت خوابگاه به صورت سوئیتی مشکلات بسیاری را برای دانشجو از لحاظ اخلاقی ایجاد و موجب سوء استفاده برخی دانشجویان از این فضا می‌شود بهتر است ساخت پردیس های جدید به صورت سوئیتی مورد تجدید نظر قرار گیرد.

استعمال سیگار دختران هشدار برای مسئولان است

وی به کشیده شدن سیگار در برخی سوئیت‌های پردیس پنج و شش اشاره داشت و افزود: این باورش برای ما سخت اما حقیقت دارد که برخی از دانشجویان در داخل این دو پردیس سیگار استعمال می‌کنند و این برای ما زنگ خطری است، بوی نامطبوع سیگار مشکلی است که علی رغم تلاش این افراد برای مخفی نگاه داشتن این حرکت ناشایسته خود هنوز بر آن فائق نیامده اند و موجب آزار دیگران می شود.

این دانشجوی رشته مدیریت در ادامه نبود دسترسی به اینترنت و اجبار دانشجویان برای رفتن به سایت در نزدیکی پردیس ۲ را موجب سو ء استفاده برخی افراد دانست و ابراز داشت: ساعت حضور دانشجویان دختر در داخل پردیس ۹ شب است اما سایت تا ساعت ۱۰ شب باز است این شرایط موجب شده برخی از دانشجویان و برخی افراد از بیرون محیط دانشگاه از تردد دانشجویان برای رفتن به سایت که تقریبا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد سوء استفاده کنند.

وی ادامه داد: چندی پیش در همین مسیر افرادی با ماشین‌های شخصی که از تاریکی شب و نبود مسئولین و نگهبانان سوء استفاده کرده و مزاحمت‌هایی برای دانشجو به وجود آورده اند.

این دانشجو پخش کردن دانشجویان ورودی جدید در کنار دیگر دانشجویان را از اشتباهات دانشگاه دانست و افزود: دانشجوی کارشناسی ارشد و یا سال آخر ارشد نیاز دارد که در فضای آرام درس خود را مطالعه کند اما پخش کردن دانشجویان جدید الوردود در کنار دیگر دانشجویان موجب درک نکردن شرایط یکدیگر و رنجش این دانشجویان شده است.

در ادامه یک دانشجوی ارشد مکانیک که دو سال در خوابگاه فجر فردوسی زندگی دانشجویی خود را می‌گذراند گفتگو کردیم وی نبود امنیت را از معضلات دانشگاه دانست و ابراز داشت: بایدبرای گم شدن اشیاء در محیط خوابگاه فکری کرد اینکه حتی ظروف ما بلافاصله پس از گذاشته شدن در آشپزخانه ناپدید می‌شود.

این دانشجو به وجود موش و گربه در محیط خوابگاهی فردوسی اعتراض داشت و گفت: سال گذشته که خوابگاه در اختیار پیمان کار بود ما دارای شرایط بهتری بودیم اما اکنون وجود فروشگاهی که کمترین کیفیت در محصولات را با بالاترین قیمت دارد در کنار فضای بهداشتی نامناسب و وجود بی شمار گربه‌ها اهمیت دادن مسئولان دانشگاه به دانشجویان را می‌طلبد.

منبع : خبرگزاری دانشجو

انتهای پیام/