دستگاه ضد انفجار گاز CNG خودرو قابل نصب در تمامی انواع خودروهای گازسوز توسط متخصصان یک شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری واحد همدان طراحی و ساخته شد.

Dana.ir-14364-asli

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، داوود اسماعیلی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان سازنده این دستگاه،‌ با بیان اینکه دستگاه ضد انفجار گاز CNG سیستمی است که میزان نشت گاز را در خودرو اندازه‌گیری می‌کند، اظهار کرد: این دستگاه دارای یک مدار الکتریکی است که تمام پردازش‌ها در این بخش صورت می‌گیرد.
اطلاعاتی که وارد مدار الکترونیکی دستگاه می‌شود شامل میزان گاز موجود در اتاق خودرو و قسمت صندوق عقب آن و همچنین وضعیت حرکتی خودرو است که این اطلاعات از طریق کابل‌های اتصال به مدار الکتریکی اصلی ارسال می‌شود.
وی افزود: طبق آمارهای به دست آمده، دو علت اصلی در انفجار خودروهای دو گانه سوز، کپسول‌های CNG و انفجار مخلوط آتشگیر – مخلوطی از گاز نشت پیدا یافته از منبع گاز CNG و هوای داخل قسمت صندوق عقب خودرو – است که ۸۰ درصد مربوط به مورد اول و ۲۰ درصد مربوط به مورد دوم است.
به گفته وی، خرابی کپسول‌ها طی بازدیدهای سالانه قابل شناسایی و رفع شدن است، ولی عامل دوم به دلیل آن که کنترل در لحظه صورت می‌گیرد قابل شناسایی نیست.
مجری طرح با بیان اینکه سیستم ساخته شده برای رفع مشکل دوم یعنی آتش‌سوزی به دلیل مخلوط آتشگیر است، تصریح کرد: در صورت نشت گاز CNG، سیستم، نشت گاز و محل نشت را تشخیص داده و پس از مشخص کردن این فاکتورها دستگاه ضد انفجاری دستورات مورد نظر را برای جلوگیری از انفجار صادر می‌کند و از طریق آلارم‌های مخصوص به راننده اعلام می‌شود.
به گفته وی، تمامی دستورات بر اساس برنامه‌های نوشته شده است.
اسماعیلی، در خصوص مزایای این سیستم ضد انفجاری افزود: کاهش تلفات مرگ و میر بر اثر انفجار خودروهای دو گانه سوز CNG بالا رفتن ظرفیت امنیتی خودروهای دو گانه سوز، افزایش اطمینان مردم برای استفاده بیشتر از سوخت کم ضرر، ارزان و پاک CNG و کاهش استرس مردم در هنگام استفاده از سیستم گازسوز خودرو از مزایای این سیستم است.
وی در پایان با با بیان این که این طرح در مرحله نیمه صنعتی است و در حال حاضر دستگاه در استان همدان روی خودروها نصب و استفاده می‌شود، تصریح کرد: این دستگاه در تمام خودروهایی که از سیستم CNG استفاده می‌کنند، قابل استفاده است.
منبع: ایسنا
انتهای پیام/