برنامه نود این هفته درحالی برگزار شد که محسن قهرمانی اشتباهاتش را پذیرفت ولی آنها را سهوی دانست و از سویی دیگر علی دایی بر روی موضع خویش پافشاری کرد.

00942937

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،در برنامه نود به تاریخ اول مهرماه، بحث درباره داوری و آرزو برای فوتبال پاک بحث اصلی را تشکیل می‌داد.

* آرزوی موفقیت برای استقلال

در ابتدای برنامه با پخش دیدار برگشت استقلال برابر بوریرام برای این نماینده ایران آرزوی موفقیت شد تا در فینال لیگ قهرمانان آسیا هم حاضر شود. در این بخش نکاتی هم ذکر شد، از جمله اینکه استقلال دوبار در لیگ و یک بار در لیگ قهرمانان آسیا، موفق شده تا باخت را به برد تبدیل کند.

* داوری

به گزارش ایسنا ، نخستین بخش این مبحث، مربوط به دیدار فولاد برابر سایپا و گسترش فولاد برابر ذوب آهن بود که هدایت ممبینی، کارشناسی داوری این برنامه، تصمیمات داوران این دو دیدار را تایید کرد. در ادامه صحنه‌های داوری دیدار سپاهان و پرسپولیس به نمایش گذاشته شد. ممبینی همه صحنه‌های قضاوت قهرمانی را درست دانست جز صحنه دقیقه سوم این دیدار که یک پنالتی برای سپاهان اعلام شد. این عضو دپارتمان داوری اعتقاد داشت پنالتی برای سپاهان و اخراج میثم حسینی اشتباه بزرگی بوده است. هرچند با بیان اینکه باید کمک داور در این صحنه به کمک قهرمانی می‌امد، تصریح کرد: اشتباهات داوری، طبیعت فوتبال است.

در بحث داوری دیدار نفت تهران برابر ملوان،‌ ممبینی اعتقاد داشت یک پنالتی برای هردو تیم باید اعلام می‌شده و درباره‌ی دیدار فجر و استقلال خوزستان هم این کارشناس داوری، تصمیمات داور را درست دانست.

* مهمان ویژه

مهرداد بایرامی، بازیکن جوان گسترش فولاد که از برترین گلزنان این فصل رقابت‌های لیگ محسوب می‌شود مهمان برنامه نود بود. او در ابتدای صحبت‌هایش با اذعان به اینکه فکر نمی‌کرده تیمش انقدر خوب کار کند، گفت: به دلیل قرعه‌کشی و اینکه ما در همان بازی‌های اول با استقلال، سپاهان و تراکتور روبه‌رو شدیم، از لحاظ اعتماد به نفس خیلی شرایطمان خوب شد. او درباره‌ی آینده‌اش هم صحبت کرد و افزود: دوست دارم با بازی در گسترش فولاد و یا تراکتورسازی به تیم ملی دعوت شوم.

سپاهان – پرسپولیس

* در بخشی از این برنامه، دیدار سپاهان و پرسپولیس به طور کامل بررسی شد. در پیش نمایش این دیدار به حساسیت‌های همیشگی بازی‌های این دو تیم اشاره شد. از جمله آب‌های مسموم سال گذشته تا کنده شدن صندلی‌های تماشاگران در فینال جام حذفی سال گذشته مورد اشاره‌ قرار گرفت. در ادامه و بعد از به نمایش درآمدن صحبت‌های دایی در نشست خبری پس از این دیدار، صحبت‌های مسئولان پرسپولیس در رسانه‌های ورزشی نشان داده شد. در همین زمان فردوسی‌پور گفت: در آیین نامه کمیته انضباطی فیفا آمده است که اگر کسی از مسائلی شبیه رشوه اطلاع دارد و آنرا خبر نمی‌دهد، شریک محسوب می شود.

پس از این صحبت‌ها، آیتمی پخش شد که کفاشیان پیش از جلسه‌ای که مربوط به این دیدار بوده است، در گفت‌و گویی گفت: نسبت به این ماجرا، یکی اینکه ما خودمان می‌توانیم برخورد کنیم و دوم انکه قوه قضاییه وارد قضیه شود و آنرا مورد بررسی کند. پس از صحبت‌های او، صحبت‌های دایی پخش شد که اظهار کرد خودش تا پایان کار می‌رود، او افزود: خدا را شکر احتیاجی به فوتبال در زندگیم ندارم و می‌روم تا خیلی چیزها را نشان دهم. در ادامه صحبت‌های رویانیان پخش شد که گفت: سر نخها را در جلسه مطرح کردیم. اطلاعات لازمه را گفتیم و دیدم رویکرد آقایان خوب بود.

حتی در این میان علیپور اظهار داشت: اظهارات دایی تامل برانگیز بود. از صحبت‌های او تعجب کردیم و باید مدارکش بررسی شود و حداقل ده روز وقت می‌خواهد تا این پرونده بررسی شود. شک نکنید که هیچ مماشاتی نخواهد شد.

در ادامه قهرمانی روی خط آمد و گفت: ابتدا از هواداران اصیل و خاص پرسپولیس عذرخواهی می‌کنم. برای من مسیج‌هایی توهین آمیز و رکیک می‌اید. کلا در این دیدار یک صحنه حساس در همان دقیقه دوم رخ می‌دهد. من صحنه اولیه را ندیدم و زمانی متوجه شدم که دیدم بازیکن سپاهان روی زمین افتاده و بازیکن پرسپولیس به او لگد می‌زند. ای کاش زاویه دید من هم مثل دوربین بود و من کاملا صحنه را می‌دیدم. تیم داوری صحنه او را ندیده بود. من حدود ۱۲ ساله داور هستم و ۲۵۰ مسابقه قضاوت کرده‌ام.

پس از پخش این بحث‌ها، روند برنامه نود به سمت این رفت که آیا در فوتبال ایران،‌خرید داور وجود دارد یا خیر، که در این بخش صحبت‌های بادیه،‌مدیرعامل نفتون پخش شد که اذعان داشت حق تیمش را خورده‌اند و به دلیل آنکه یک ساخت و پاخت با تیم داوری نداشته، بازی را باخته است. بعد از این بخش، ممبینی گفت: واقعا یک داور چگونه به خودش اجازه چنین مسائلی را می‌دهد؟ باید با این مسائل برخورد شود و دید که چه کسی راست می‌گوید.

در ادامه علی دایی دوباره روی خط برنامه آمد و گفت: با شما موافقم، اگر مسئولان امنیتی مملکت وارد کار شوند، عین آب خوردن می‌توانند همه چیز را دربیاورند. بعضی‌ها از دوران نوجوانیشان شاید در این مسائل دست داشته‌اند.

از آن سو، قهرمانی در پاسخ به این سوال که آیا از طرف راه آهنی‌ها در سال‌های گذشته با او تماسی گرفته شده تا او سوت‌هایی به نفع آن تیم بزند یا خیر؟ بیان کرد: آقای فردوسی‌پور، در صحبت‌هایی که ما باهم داشتیم، اشاره کردید که فیلم‌های بازی‌هایی که من قضاوت کرده‌ام را دیده‌اید. به من هیچگاه پیشنهادی از سوی راه آهنی‌ها نشد و من هم هیچگاه صحبت‌ با آنها نداشتم. با دایی موافقم که خوب است وضعیت مالی افراد بررسی شود تا ببینیم افراد به چه چیزهایی رسیده‌اند.

دایی هم در پاسخ به سوالی مشابه، اظهار کرد: به هیچ عنوان به کسی اجازه نمی‌دهم که دور و بر من بیاید و مسائلی اینچنین را پیشنهاد دهد. من با این مسائل مخالفم و همیشه این مسئله را هم گفته‌ام. من امروز کدهای لازمه را به نبی و آیت‌اللهی و … دادم. با توجه به آن جلسه‌ای که من دیدم، مطمئنم به نتیجه می‌رسیم.

قهرمانی در پاسخ به این سوال که نظرش راجع به صحبت‌های بادیه چیست، بیان کرد: بازی آخر آنها در ساری بود و مرا به عنوان مطلع خواستند که من هم شرکت کردم و توضیحاتی را ارائه دادم. (در این هنگام فردوسی‌پور از او پرسید که مدیرعامل نفتون از جگرکی رفتنش با او خبر داده که قهرمانی در واکنش به این صحبت گفت: به ایشان بگوید که قرآن بگذارید در دامن آن جیگرکی و بگویید مرا آن شب با او دیده است یا خیر. )

بعد از این صحبت قهرمانی، تصاویری از زاویه دید قهرمانی در ضربه پنالتی اعلام شده برابر سپاهان پخش شد که قهرمانی بازهم گفت اصلا حواسش به میثم حسینی و شجاع خلیل‌زاده نبوده است که با واکنش تند دایی مواجه شد. سرمربی پرسپولیس گفت: ببخشید به شعور مردم نمی‌توانیم چیزی بگوییم. هرکسی می‌تواند از خودش دفاع کند اما خواهشاً با شعور مردم بازی نکنید.

که در اینجا قهرمانی اظهار کرد: من برای شعور مردم خیلی احترام قائلم و آنهایی که با من کار کرده‌اند به این امر معترفند.

در ادامه این دو نفر دچار درگیری کلامی‌ای شدند که صحبت‌های هیچکدامشان براحتی شنیده نمی‌شد تا اینکه قهرمانی گفت من به چه چیز قسم بخورم که شما باور کنید من صحنه را ندیدم که دایی گفت: من عکس و مستندات رو می بینم و قسم شما را قبول ندارم. فرق من به عنوان کسی که کلاس داوری نرفته‌ام با آقای قهرمانی که داوری رو یاد گرفته چیست؟ او باید محوطه جریمه را ببیند. بعد از این حرف دایی قهرمانی افزود: اما شما گفته بودید، پروفسوری داوری دارید. که دایی در پاسخ به او بیان کرد: بله، من از شما در داوری بهترم.

سپس قهرمانی خطاب به دایی اظهار کرد: امیدوارم در مربیگری و داوری، همواره بهترین باشید که دایی در جواب به او بیان کرد: یک خواهش دارم از شما، حتما بروید بیرون از من شکایت کنید و منتظر جواب‌های من باشید.

پس از جدل دایی و قهرمانی، مرتضی کریمی ( کمک داور بازنشسته فوتبال ایران) روی خط آمد و گفت: من یکسال است که از داوری خداحافظی کرده‌ام. دیروز در دستگردی به فوتبال رفته بودم. گوشی من در ماشین بوده و دیدم که تماس از دست رفته داشتم. بهمن دهقان و علی حاتم با من تماسی گرفته بودند. به دهقان زنگ زدم و گفت به سعادت آباد بروم. من یکسال بود با قهرمانی ارتباط نداشتم و در همان زمان چندبار با او تماس گرفتم که برنداشت و به رامین حقیقی زنگ زدم و به او گفتم که دارم به سمت دایی می‌روم و اگر محسن قهرمانی حرفی دارد بگوید تا انتقال دهم. بالاخره قهرمانی تلفنش را برداشت و گفت قسم می‌خورم که چیزی نبوده است و وقتی هم که رسیدم به باشگاه پرسپولیس، گوشی را دادم به دایی و قهرمانی با او صحبت کرد. حالا چرا من رفته بودم؟ به من گفتند از تخلفات قهرمانی چیزی می‌گویید؟ اما من همانجا هم گفتم که اگر داوری بخواهد تخلفی کند نه رسیدی می‌دهد و نه شماره حسابی می‌دهد. یک نماینده سازمان لیگ به اسم ما داوران و در یک بازی مرگ و زندگی ۱۶ میلیون یورو گرفت و من چندبار آنرا مطرح کردم. وقتی به فدراسیون هم این مسائل را می‌گفتیم، می‌گفتند چرا فقط به شما این حرف‌ها را می‌گویند؟

در ادامه این بخش، فرامرزی، سرپرست سپاهان روی خط آمد و گفت: باشگاه سپاهان خواهان برخورد با هرگونه ناپاکی است. اما واقعا جای این باشگاه در مسائل مطرح شده کجاست؟ مگر قرار است همه تیم‌های ده نفره شکست بخورند؟ آیا اگر پرسپولیس می‌برد هم از این حرف‌ها در می‌امد؟ آیا خیلی از این بحث‌ها جای مطرح کردنش در رسانه ملی است؟

در بخش پایانی درودگر روی خط آمد و گفت : شما می‌دانید که بیشترین ضرر از داوری را ما داشته ایم. اما من نمی‌خواهم راجع به شخصی حرف بزنم. در سال ۸۹-۹۰ بازی در بوشهر داشتیم. سرمربیمان آمد و گفت تماس گرفته‌اند که فلانقدر پول بدهید تا بازی را به نفعتان دربیاوریم. ما این مسئله را به قاضی شرفی گفتیم و ایشان گفتند نگران نباشید و داور را عوض می‌کنم که این مسئله به گوش داور بازی رسیده بود. به هرحال به دلیل پیشگیری ما در آن دیدار اتفاق خاصی نیافتاد و کار با تساوی به پایان رسید. آنها سی میلیون از ما خواسته بودند.

* تیم ملی نوجوانان

در این بخش مصاحبه‌ای از مهدوی‌کیا پخش شد که در آن او پس از تایید اینکه از حساب شخصیش برای تیم ملی نوجوانان که زیر نظر علی‌دوستی است،‌ هزینه کرده تا تیم ملی نوجوانان به اردوی خارج از کشور برود گفت: من خیلی دوست داشتم تیم ملی نوجوانان ما قبل از جام جهانی چند بازی تدارکاتی داشته باشد ولی فدراسیون گفت بودجه‌ای وجود ندارد. واقعا پول درآمدی فوتبال ایران کجا می‌رود؟ مربیان تیم ملی بجای تمرکز روی مسائل فنی بدنبال البسه تیم بودند. آل اشپرتی‌ها هم گفته‌اند که ما تنها از تیم بزرگسالان حمایت می‌کنیم. این کادرفنی مظلوم بوده و باید از آنها حمایت شود. واقعا این رسمش نیست که در تیم‌های پایه انقدر اجحاف شود. این تیمی است که به جام جهانی می‌رود، نه جام محلات. امیدوارم اردوی خوبی داشته باشیم و چند بازی خوب قبل جام جهانی برگزار کنیم.

* نکات نود

در بخشی از برنامه،‌تماشاگران تراکتورسازی نشان داده شدند که با شعار عیبی یوخ، شکست تیمشان برابر داماش را کم اهمیت می‌دانستند.

در آیتمی از این برنامه، یکی از پیشکسوتان عرصه فوتبال خوزستان به نمایش درآمد که به بیماری سرطان دچار شده اما برای درمان خود، نیاز به پول دارد.

در بخش پایانی این برنامه، بازی‌های تیم ملی ایران در جام جهانی تائیتی پخش شد.

نظرسنجی این برنامه درباره این بود که آیا انتقادات صورت گرفته از داوری را به حق می‌دانید یا خیر که گزینه آری با اکثریت بالایی در این برنامه رای آورد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/